Ewakuacja na niespotykaną skalę w Niemczech. W Dortmundzie znaleziono potężną bombę

Dziś w Dortmundzie ma miejsce jedna z największych akcji ewakuacyjnych we współczesnej historii Niemiec. Saperzy muszą rozbroić blisko dwutonową bombę, znalezisko z czasów II wojny światowej.
20 tys. osób mieszkających wokół znaleziska niewybuchu na przedmieściach Dortmundu, w Hombruchu musiało w niedzielę opuścić domostwa. W środę mijającego tygodnia znaleziono tam 1,8-tonową bombę.

W 2011 roku podobną akcję, ale na jeszcze większą skalę przeprowadzono w Koblencji, na zachodzie kraju. Wtedy ewakuowano 45 tys. osób.

Obawy przed złodziejami

Jak informują władze miejskie, w akcji ewakuacji i unieszkodliwienia niewybuchu uczestniczy 1200 osób: policjantów, strażaków, pracowników miasta. Od godz. 9 rano dzwonili oni do wszystkich drzwi, by upewnić się, że nikt nie pozostał na terenie wyznaczonym do ewakuacji. Jak pisze portal "DerWesten", niektórzy ludzie otwierali im drzwi jeszcze w piżamach, choć o ewakuacji wiadomo było już wcześniej. Do godz. 11 wszystkie domostwa miały być opuszczone.

Ludzie, opuszczający mieszkania i domy wyrażali obawy, że na opustoszałym terenie może dojść do włamań czy rabunków. Policja zapewnia jednak, że patroluje teren, a nad Hombruchem wciąż krąży helikopter.

Może do zoo?

Ewakuować trzeba było także szpital i dom opieki dla seniorów, pacjenci i podopieczni zostali rozlokowani w innych placówkach. Uruchomiono specjalny numer telefoniczny, pod którym można zasięgnąć informacji.

Dla ewakuowanych mieszkańców Hombruchu, niemających się gdzie podziać miasto udostępniło pomieszczenia w hali widowiskowo-targowej Westfalenhalle, w której przeczekać może 2000 osób. Wiele osób udało się jednak do rodzin czy przyjaciół albo na zakupy, gdyż dziś wyjątkowo jest handlowa niedziela. Dortmundzki ogród zoologiczny ma w związku z akcją ewakuacyjną specjalne oferty dla zwiedzających.

Na czas akcji saperów wstrzymany jest także ruch komunikacji S-Bahn przez obszar Hombruchu. Przejazd autostradą A 45 w pobliżu Dortmundu nie został wstrzymany.

"Pamiątki" z czasów wojny

Służby porządkowe i ratunkowe opuszczą jako ostatnie obszar Hombruchu tuż przed rozpoczęciem akcji saperów, która ma potrwać godzinę. Zakończenie akcji planowane jest ok. godz. 15.30.

Niewybuch w Dortmundzie to angielska bomba typu HC 4000, podobna do tej, jaką w roku 2011 unieszkodliwiono w Koblencji. W Dortmundzie do tej pory znaleziono dwa tego rodzaju niewybuchy, ostatni w 1998 roku. Rozbrojenie będzie polegało na wyciągnięciu trzech zapalników i wywiezieniu niewybuchu.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (69)
Ewakuacja na niespotykaną skalę w Niemczech. W Dortmundzie znaleziono potężną bombę
Zaloguj się
 • ergosumek

  Oceniono 4 razy 0

  Kto bombę zrzucił, niech ją teraz rozbraja.
  Tak będzie uczciwie, hehehe!

 • cezar85

  Oceniono 1 raz -1

  nie zdążyli wysłać?

  czy poczta była zamknięta

  i nie zdążyli wysłać?

 • 2-julita

  Oceniono 6 razy 0

  a ile takich bomb ci bandyci zrzucili w czasie wojny na sąsiednie kraje ??????????????

 • gregsmile

  Oceniono 2 razy 0

  te parkingi podziemne to chyba nie do konca dobry pomysl jest. jak kopia doly pod parkingi w nowych budynkach w miastach to znajduja wlasnie takie wynalazki i musza ewakuowac pol miasta. prawie 70 lat bombka lezala pod ziemia i jej nic nie bylo, a tak znalezli zgnile jajo i panika.

 • razb1947

  Oceniono 6 razy -2

  Takie bomby spadały przez Niemców na Polske w czasie drugiej wojny światowej.

 • gelbigel

  Oceniono 5 razy 1

  Rozumiem że w imię poprawności politycznej i solidarności koszty ewakuacji poniosą Alianci - tzn Anglicy Francuzi i Amerykanie. Tusk już śpieszy w rządowym tupolewie przepraszać A. Merkel

 • stifflers.mom

  Oceniono 7 razy -1

  a czy kiedykolwiek przy rozbrajaniu tego typu ladunkow doszlo do jakiegos wybuchu?? Nie. I nie dojdzie bo jesli cos 60 lat temu z 2 tys metrow jako swiezy produkt z fabryki jebnelo o ziemie i nie wybuchlo to szanse ze stanie sie to teraz sa takie same jak wygrana w totka ;) aczkolwiek jak ja bym wygral w totka tez polecam ewakuacje najblizszego otoczenia :) flamethrower bylby grany :)

 • y.woodoo

  Oceniono 8 razy -2

  ...na opustoszałym terenie może dojść do włamań czy rabunków....
  Od razu napisac ze mozliwosc dzialania polaczkow-katoliczkow. Taka nacja. Robia co Bog chce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX