Diagnoza Społeczna: Kobiety mniej zarabiają, ale nie czują się dyskryminowane

02.11.2013 08:59
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania (Fot. Lukasz Ogrodowczyk / Agencja Gazeta)

Według Diagnozy Społecznej kobiety w Polsce zarabiają mniej od mężczyzn, ale nie czują się dyskryminowane. Prof. Janusz Czapiński tłumaczy to przywiązaniem do tradycyjnego podziału ról, minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz - dystansem do słowa "dyskryminacja".
Zobacz także
Komentarze (29)
Diagnoza Społeczna: Kobiety mniej zarabiają, ale nie czują się dyskryminowane
Zaloguj się
 • mal111

  Oceniono 4 razy 0

  "ogromna większość kobiet przyjmuje za naturalne" coś, co nigdy nie miało miejsca w Polsce?
  co ten Czapiński, z Legutką na głowy się zamienił?

 • sluziniec

  Oceniono 11 razy 3

  Kobiety zarabiają mniej w dużym stopniu z powodu macierzyństwa, które zabiera im czasem nawet po kilka lat z życia zawodowego. Oczywistym jest więc, że zarabiają średnio mniej.

 • hare-hare

  Oceniono 6 razy -4

  kobiety zarabiają mniej bo mogą sobie dorobić w domu:przy garach,sprzątaniu,dzieciach,w łóżku itd

 • minkat

  Oceniono 14 razy 10

  glupie sa. mysla, ze jak powiedza glosno "dyskryminacja" to zaraz zmienia sie w feministycznego babochlopa z nieogolonymi nogami.

 • radix10

  Oceniono 21 razy -5

  Lewactwo - jak zwykle - wie lepiej. Zamiast służyć (minister!), urzędnicy czują się panami i na siłę chcą uszczęśliwiać innych według własnych chorych wyobrażeń.

 • onoki

  Oceniono 12 razy -4

  te szowinistyczne wypociny powinny byc usuniete, bo sa jawnym klamstwem. Jestescie nienormalni wrzucajac takie bzdury do internetu. Papierowa gazeta obraca sie w grobie. Napiszcie cos osmieszajacego islam, tchorze.

 • arme

  Oceniono 21 razy -5

  Ale statystycznie kobieta na tym samym stanowisku pracuje o 30% mniej (czasowo) więc nie dziwne, że nie czują się dyskryminowane - wynika to z wielu powodów jak więcej chorobowych, również na dzieci (ale też kobiety bardziej dbają o zdrowie), a co za tym idzie mniej premii za brak absencji, mniej nadgodzin itd. itp.

 • klioes

  Oceniono 12 razy -8

  Kobiety maja racje!

  Zarabiaja mniej, bo (na ogol) gorzej pracuja.

  I TO NIE JEST ZADNA DYSKRYMINACJA !!!

 • zygmund

  Oceniono 35 razy 5

  Wynagrodzenia to kwestia negocjacji. Pracodawca zapłaci tyle pracownikowi ile musi, aby pracownik nie rzucił roboty i nie poszedł wraz ze swoim doświadczeniem, zaangażowaniem i kontaktami gdzie indziej. Gdyby faktycznie kobietom płacono mniej za tę samą pracę pracodawcy chcieliby zatrudniać same kobiety, bo byłyby tańsze i przez to rósł by zysk pracodawcy. A skoro tak nie jest to albo pracodawcy wszyscy solidarnie poświęcają część swojego zysku na lepszą płacę dla mężczyzn, albo jednak nie jest to ta sama praca. Może samo porównanie wykształcenia w postaci stopni na świadectwie, dyplomów i zaświadczeń nie mówi wszystkiego o zaangażowaniu w pracę i skuteczności?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje