Miedwiediew: Rozumiem złość, nie jest miło, kiedy cię szpiegują. Ale to nic niezwykłego

- Trudne zadanie czeka Stany Zjednoczone. Muszą naprawić szkody spowodowane podejrzeniami o szpiegowanie swoich sojuszników - powiedział premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Dodał, że jego zdaniem możliwe jest uspokojenie sytuacji.
- Rozumiem złość przywódców, nie jest miło, gdy cię szpiegują. Trzeba jednak pamiętać, że podsłuchy to nic niezwykłego. Zakładam, że nie odbywa się to w sposób absolutnie cyniczny - powiedział podczas rozmowy z dziennikarzami rosyjski premier.

- Uważam, że sytuacja może się uspokoić, ale - szczerze mówiąc - żadne zapewnienia tutaj nie pomogą. Co można powiedzieć w takiej sytuacji? "Przepraszamy, to się więcej nie powtórzy"? "Nie będziemy was podsłuchiwać"? Przecież nikt w to nie uwierzy - tłumaczył Miedwiediew.

Snowden ujawnia: przywódcy na podsłuchu

O podsłuchach NSA poinformował media Edward Snowden, który dostał w Rosji roczny azyl polityczny. Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) miała monitorować rozmowy telefoniczne 35 światowych przywódców - wynika z informacji opublikowanych przez " The Guardian". Numery telefoniczne liderów politycznych NSA miała otrzymać od urzędnika z Waszyngtonu.

Całą notatkę można przeczytać na stronie "Guardiana".

Urzędnik wspiera służby

Jak wynika z notatek Snowdena, anonimowy urzędnik przekazał NSA, a konkretnie Zarządowi Łączności Wywiadowczej (SID), w sumie 200 numerów, w tym właśnie 35 należących do najważniejszych postaci światowej polityki. Wiele z nich było już wcześniej znanych służbom, ale w bazie znalazły się 43 nowe rekordy. Numery te zostały objęte rutynowym monitoringiem - ujawnia Snowden.

Z jego informacji wynika też, że sytuacji, gdy urzędnicy udostępniali służbom swoje bazy kontaktów telefonicznych, było więcej. Czy wśród podsłuchiwanych osób była - jak przypuszczano wcześniej - Angela Merkel? Na to pytanie w materiałach Snowdena nie ma odpowiedzi.

Skandal z kanclerz Niemiec

"Der Spiegel" napisał, że Merkel mogła być obiektem inwigilacji prowadzonej przez amerykańskie służby wywiadowcze. Według redakcji amerykańskie służby przez lata namierzały prywatny telefon komórkowy pani kanclerz.

Niemiecka kanclerz przeprowadziła rozmowę telefoniczną z prezydentem USA, podkreślając, że gdyby informacje o jej inwigilowaniu miały się potwierdzić, jednoznacznie potępia takie praktyki. - Podsłuchiwanie przyjaciół jest niedopuszczalne - powiedziała niemiecka kanclerz.

Rzeczniczka amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) powiedziała "Spieglowi": "Prezydent zapewnił panią kanclerz, że Stany Zjednoczone nie kontrolują jej połączeń i nie będą tego czyniły (w przyszłości)". NSA podkreślało, że Obama nic nie wiedział o podsłuchiwaniu niemieckiej przywódczyni.

Więcej o:
Komentarze (68)
Miedwiediew: Rozumiem złość, nie jest miło, kiedy cię szpiegują. Ale to nic niezwykłego
Zaloguj się
 • mistermadmat

  Oceniono 4 razy 2

  a wiecie ludziska że Edek Snołden wystosował pismo do Rzecz-jak najbardziej-Pospolitej o o przyznanie statusu uchodżcy i azyl polityczny ,ale polskie władze dupo-włazy USA w podzięce za antyczne F-16 i Fajne plastiksowe nie latające modele samolotów -Drimlajner , odmówiły chłopu azylu ,tak więc plus dla Ruskich za gest i za to że równoważą cwaniaczków w kałbojkach i pilnujcie się bo kiedyś możecie poczuć dyskomfort w odbycie a tam co ? mikrofon made in USA wystaje.......

 • art.usa.live

  Oceniono 1 raz 1

  Jak świat światem była prostytucja i szpiedzy.
  I jutro się również nic nie zmieni.

 • tenare

  Oceniono 2 razy 2

  Każda osoba szpiegowana, podsłuchiwana i inwigilowana potajemnie przez rząd USA ma prawo szpiegować, podsłuchiwać i inwigilować rząd USA na zasadach WZAJEMNOŚCI.

 • rgosc7

  Oceniono 3 razy -1

  Nie dajmy się zwariować! Jeżeli Merkel była podsłuchiwana to winni nie są Amerykanie tylko jej służby specjalne! Nie potrafią swojemu przywódcy zapewnić bezpiecznych połączeń a teraz biadolą...Kompromitacja! Skorą potrafią Amerykanie to znajdą się i inni!

 • wiesscar

  Oceniono 1 raz -1

  wiadomo ze kazdy podsluchuje i nagrywa kazdego, taka jest natura ludzka,
  informacja to podstawa, kto ma informacje i umie ja przetwarzac oraz wyciagac wnioski
  ten ma wladze,

 • swiatovit

  Oceniono 10 razy 0

  Amerykanie traktują przyjaciół jak wrogów, to początek końca NATO! Tylko głupiec powie że, nic się nie stało

 • sandwich1

  Oceniono 13 razy -3

  Paradoksalnie największą korzyść z tego uzyskała Rosja, a najbardziej straciły kraje, które rzekomo były podsłuchiwane i USA.
  Dobrze wykorzystany pożyteczny idiota Snowden.

 • nie-tak

  Oceniono 7 razy 1

  Tja, nic dodac nic ujac, ciekawe czy komitet noblowski w Oslo bedzie dalej akceptowac jak i tolerowac amerykanskie naciski.
  www.spiegel.de/politik/ausland/spaehaffaere-jan-fleischhauer-ueber-die-enttaeuschung-ueber-obama-a-930982.html

 • koniu800

  Oceniono 9 razy 3

  żadnych komentarzy na temat ukochanego izraela, szkalować można tylko gojów, mają na czerskiej swój żydowski honor

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX