"Zacznę zabijać muzułmanów","Żydzi do gazu". Megadonos informatyka do ABW ws. komentarzy w internecie

"Zacznę zabijać muzułmanów", "Hitler wiedział, co zrobić z Żydami, szkoda, że mu czasu zabrakło", "Żydzi do gazu" - to tylko część komentarzy, jakie wyłowił na forach informatyk z Warszawy. Mężczyzna przesłał do ABW łącznie 211 wpisów. Agencja przekazała je już prokuraturze, która ma ustalić właścicieli komputerów. Sprawę opisała "Rzeczpospolita".
Sprawę wpisów bada Prokuratura Warszawa-Śródmieście, która jako jedyna w stolicy zajmuje się postępowaniami dotyczącymi mowy nienawiści. Śledczy będą teraz namierzać właścicieli komputerów, z których dokonywano wpisów, a potem stawiać zarzuty. Wpisy zostały przekazane do prokuratury na początku października.

- To są przestępstwa internetowe. W pierwszej kolejności będziemy ustalać operatorów domen, na których były te serwisy, potem będziemy zwalniać operatorów z zachowania tajemnicy i ustalać sprawców. To postępowanie długotrwałe - mówi w rozmowie z "Rz" Zdzisław Kuropatwa, szef śródmiejskiej prokuratury.

Ponad 200 spraw to duże obciążenie dla prokuratury

Informatyk, który o wszystkim doniósł, na razie nie został przesłuchany. Jak ustaliła "Rz", wpisy pochodzą z kilkudziesięciu różnych forów, m.in. Wiocha.pl, Kicze.pl, Sfora.pl czy Wulgaryzmy.pl.

Każdy z 211 wpisów, jakie ma zbadać prokuratura, to odrębne postępowanie. Chyba że okaże się, że część można połączyć z jednym sprawcą. Prokurator Kuropatwa przyznaje, że ponad 200 spraw bardzo obciąży jego prokuraturę, która średnio w miesiącu wszczyna ok. 600 postępowań, a więc ma ich ponad 30 proc. więcej niż zwykle.

Za szerzenie mowy nienawiści grozi kara grzywny, ograniczenia wolności bądź do dwóch lat więzienia.

Więcej w "Rzeczpospolitej" >>

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
 • Jan Hartman Hartman pisze list do o. Rydzyka: Bracia Żydzi? Prowokujesz, księże, bezczelnie?
 • Adli Mansur, tymczasowy prezydent Egiptu Bractwo Muzułmańskie: Prezydent Egiptu jest ukrytym Żydem
Komentarze (206)
"Zacznę zabijać muzułmanów","Żydzi do gazu". Megadonos informatyka do ABW ws. komentarzy w internecie
Zaloguj się
 • michalfront

  Oceniono 1 raz 1

  przede wszystkim to ten przepis jest i zbędny i niekonstytucyjny bo narusza wolność słowa...

  co innego namawianie do popełnienia przestępstwa (to powinno pozostać karalne) a co innego wyrażanie opinii, choćby nie wiem jak skrajnych...

  zresztą czy prokuratura ma jakiś wzorzec oceny kiedy zaczyna się mowa nienawiści?

  i czemu ścigana jest "mowa nienawiści" tylko w odniesieniu do religii i narodowości? czym się różni powiedzenie "kocham naród X a nienawidzę narodu Y" od stwierdzenia "kocham Szopena a nienawidzę Mozarta" albo "uwielbiam truskawki, a banany na wysypisko"? - bo jak tak dalej pójdzie to niedługo i za takie wpisy zacznie nas ścigać prokurator

 • born81

  0

  Straszne jest to, ze ciągle są ludzie, którzy tak uważają, ale czy akurat osoba, która po pijaku wklepuje coś w klawiaturę, bo ma przekorny nastrój, i może bezkarnie powiedzieć coś, co normalnie jest zabronione (akurat może być to antysemicki tekst) - to już nie jest takie pewne. Anonimowość w internecie powinna być całkowita, co najwyżej można poprosić internautę, żeby sam się ujawnił. Należy po prostu wprowadzić jak najwięcej serwerów maskujących, żeby policja nie mogła tego wyśledzić. Pretekstem są antysemickie teksty (których też nie lubię), a chodzi o dostęp instytucji do danych obywateli, aby ich kontrolować i czesać kasę.

  Pamiętam taką scenę, jak mój kolega informatyk na moja prośbę zaczął się pytać na jakimś forum o tytuł jakiejś piosenki. Wtedy było już sporo czatów i forum, ale ja z tego w ogóle nie korzystałem. Byliśmy po kilku piwach, a jeden z forumowiczów napisał coś protekcjonalnie, ale wciąż uprzejmie. Mojemu koledze odbiło, i zaczął go znienacka obrażać, kiedy już wszystkiego się dowiedział. Popłakałem się ze śmiechu i dostaliśmy małpiego humoru. Kompletnie rozśmieszyła mnie sytuacja, że można bezkarnie zniszczyć osobę, która ci własnie pomogła.

  Temat Żydów jest pewnego rodzaju tabu, rodzi napięcie, i prosi się o rozładowanie poczuciem humoru. Akurat z moimi kolegami żartowaliśmy z tego na odwrót: założyliśmy nawet klan JUDAS w Counter Strike. Często mówiliśmy o sobie: biedny mały Żyd, biedny mały Szninkiel, albo biedny mały Chińczyk, przerażeni opresyjnym systemem przypominającym obóz koncentracyjny. Jestem pewien, że ktoś przewrażliwiony nazwałby to antysemityzmem.

 • szpieg_z_krainy_deszczowcow77

  0

  Syjonistów można? bo to kanalie

 • omega2013

  Oceniono 4 razy 0

  ja pozywam informatyków wszystkich jak leci, a potem resztę - pejsów, jankesów, polaczków, powców, pisówców, katoli i innych ciuli, których nie lubię za to....ze ich nie toleruję

 • omega2013

  Oceniono 3 razy 3

  Wolność słowa to widzę też mamy.. jak za Stalina. Ostatecznie chcą ją skazać za posiadanie własnej opinii, jeśli krok dwa i będziecie za to ludzi palić, "jak za dawnych, dobrych czasów". Cały PiS co chwilę znieważa cały, demokratycznie wybrany rząd, połowę kraju, niezliczone jednostki, tym nasza "pseudoniezawisła" prokuratura nie raczy się zainteresowć.
  Nie ma pytań do Was fanatycy, po prostu już mi suty opadają jak czytam cokolwiek związanego z najcięższą odmianą masowej psychozy

 • omega2013

  Oceniono 3 razy 1

  informatyk robił screeny w godzinach pracy? dajcie jego namiary, zresztą pewnie tak czy siak je poznamy, to sie z informatykiem zapoznamy :

 • a.skrzypczak87

  Oceniono 5 razy 1

  Tak myślę sobie... że fakt, żyjemy w wolnym kraju, z tym komentarzem "Żydzi do gazu" to chyba przesada... Chcemy czy nie chcemy musimy się nauczyć na wzajem siebie szanować i żyć obok siebie. Z tego co wiem, nie tylko w Polsce występuje coraz większy antysemityzm, jeśli chodzi o Europę Zachodnią, największy problem ma z tym chyba Belgia, w Holandii nie znoszą Polaków (bo nasi zabierają im pracę). Huntington pisał, że jeśli chcemy, aby na świecie zapanował jakiś porządek, ludzie tzn. obcokrajowcy powinni powrócić do swoich korzeni, czyli: jeśli Polak mieszka w Anglii, to powinien wrócić do Polski, a jeśli Syryjczyk mieszka w Polsce, powinien powrócić do Syrii, bo... tam znajduje się jego kultura, jego korzenie i jeśli będzie chciał praktykować rytualny ubój zwierząt, to nikt go tam za to nie potępi, czy ukarze, tam jest inne prawo i tutaj jest inne prawo. Niestety nie da się wyczarować cudów i niezmiennie od ZAWSZE człowiek podróżował, poszukiwał swojego miejsca na Ziemi, gdzie będzie mu się żyło lepiej, taki jest cel człowieka, WIĘC nie ma innego wyjścia, innej rady, po prostu musimy się nauczyć żyć obok siebie...

 • a.skrzypczak87

  Oceniono 2 razy 2

  Niedobrze mi...

 • magdallenapob

  Oceniono 2 razy 0

  Szkoda że muzułmanów tak nie ścigają jak otwarcie mówią o mordowaniu "niewiernych" i innych którzy obrażają Polskę i Polaków, tym jakoś zająć się nie potrafią. Jeszcze się okaże że większość tych komentarzy pisały jakieś szczeniaki bez pojęcia i co pozamykają ich ? ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje