Abp Jędraszewski o pogańskim Halloween: łączy się z kultem szatana, ojca wszelkiego zła, grzechu i śmierci

Metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, nowy zastępca szefa KEP

Metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, nowy zastępca szefa KEP (Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

- Osoby wierzące nie powinny w nim uczestniczyć, nawet w formie zabawy w Halloween - pisze w liście do wiernych metropolita łódzki, abp Marek Jędraszewski.
- Halloween jest świętem z gruntu antychrześcijańskim - przestrzega abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych. Metropolita łódzki podkreśla, że nie powinny w nim uczestniczyć, nawet w formie zabawy, osoby wierzące. Dorośli zaś "powinni chronić dzieci i młodzież przed obrazami grozy i strachu związanymi z tym pseudoświętem".

Abp Jędraszewski podkreśla w liście, że w uroczystość Wszystkich Świętych wierni czczą "nieznaną nam w większości z imienia i nazwiska ogromną rzeszę ludzi cieszących się już szczęściem wiecznym".

- Należy w pełni uświadomić sobie fakt, że swymi korzeniami Halloween sięga do pogańskich obchodów święta duchów i celtyckiego boga śmierci. Jest zatem świętem z gruntu antychrześcijańskim - przestrzega abp Jędraszewski. W związku z tym osoby wierzące "nie powinny w nim uczestniczyć, nawet w formie zabawy", a rodzice i wychowawcy "powinni chronić dzieci i młodzież przed obrazami grozy i strachu związanymi z tym pseudoświętem".

Metropolita łódzki podkreśla, że nie ma wątpliwości, iż "wprowadzanie dzieci i młodzieży, a nawet i części dorosłych, w praktyki Halloween jest niezgodne z nauką Kościoła" (par. 2126 i 2117 Katechizmu Kościoła Katolickiego). - Zdecydowanie krytyczne podejście do święta Halloween jest tym bardziej niezbędne, że dla niektórych łączy się ono nawet z kultem szatana, ojca wszelkiego zła, grzechu i śmierci - przypomina abp Jędraszewski.

Pasterz Kościoła w Łodzi apeluje o udział wiernych we Mszy świętej w uroczystość Wszystkich Świętych. - Sama obecność tylko na cmentarzu żadną miarą nie wystarcza. W tym dniu konieczny jest nasz udział we Mszy świętej, podczas której celebrujemy tajemnicę Chrystusa - podkreśla abp Jędraszewski.

Zobacz także
 • Halloween Radny mówi "nie" Halloween w radomskich szkołach. Chce spisu imprez "pogańskich i satanistycznych"
 • Podwarszawska Lesznowola to od kilku lat prawdzie dyniowe zagłębie. - W kuchni polskiej dynia miała swoje ważne miejsce. Dziś zamiast do jedzenia, służy jednak do straszenia - mówi Pani Zofia Dusza, która była tu jednym z pionierów. Haloween to niebezpieczny pogański zwyczaj? "Śmiech na sali"
Komentarze (373)
Abp Jędraszewski o pogańskim Halloween: łączy się z kultem szatana, ojca wszelkiego zła, grzechu i śmierci
Zaloguj się
 • ayouseptim

  0

  Tak zwanych "Wszystkich Świętych jest świętem antychrześcijańskim i łączy się z kultem Szatana panie Jędraszewski.

 • prinsik

  Oceniono 3 razy 1

  Ciekawe ile jest jeszcze debili, ktorzy wierza w szatana, pieklo i niebo zreszta tez.

 • paastafarai

  Oceniono 2 razy 2

  Laska maga plus 70 do posłuchu i 3 do charyzmy
  szata kapłana i czapa jakaś skromna tylko +20 i 1
  boski pierścień za to niezły, dodaje moc zaklęć

 • topiramax

  Oceniono 2 razy 2

  "Dorośli zaś "powinni chronić dzieci i młodzież przed obrazami grozy i strachu związanymi z tym pseudoświętem". "....Ja myślę!

  Ale nie przed pseudoświętem a pseudopasterzami...strach i groza...tak,tak.

 • baby1

  Oceniono 1 raz -1

  Dziadziu, ja też nie przepadam za Halloween, ale bez przesady, dorabiać do tego jakąś ideologię.

 • zigzaur

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wiecie jednej rzeczy a arcybiskup wie, choć ją ukrywa:

  Halloween zbiega się w czasie z rocznicą buntu pewnego mnicha nazwiskiem Martin Luther. Dlatego kler trydencki nienawidzi Halloween, przecież nienawidzi Reformacji.

  Ściągnij, wydrukuj, naklej na drzwiach kościoła:
  lipniak.eu/dokumenty/95%20tez%20M.%20Lutra.pdf

 • falco2009

  Oceniono 1 raz 1

  A święto zmarłych to przecież efekt rywalizacji Kościoła z pogańskimi obyczajami i ich przejmowania a nie jakieś własne kościelne święto ?
  Też olać ?

  www.prawda.republika.pl/tradycje.html

 • kochamrydzyka

  Oceniono 3 razy 1

  Biskup chce, by dzieci zamiast przebierac sie dla zabawy w rozne dziwaczne stroje, by rozbieraly sie przed biskupem i tanczyly dla jego przyjemnosci.

 • kochamrydzyka

  Oceniono 2 razy 0

  No taaak, wazniejsze sa "czary mary" w postaci zamiany kawalka oplatka w miesko Zyda Jezusa dawac je wiernym. Sami zas popijaja sobie winko, twierdzac ze to krew tego samego Zyda.
  Wiec jaka jest roznica miedzy szamanami KRK a dawnymi poganskimi szamanami.:))

  A przeciez Jezus byl poslancem od Boga i nauczycielem zycia moralnego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje