Prokurator Seremet: Nie ma żadnego nagrania rozmowy braci Kaczyńskich

- Nie ma żadnego nagrania rozmowy braci Kaczyńskich przed katastrofą w Smoleńsku - powiedział w Radiu Zet prokurator generalny Andrzej Seremet. - Zresztą ta sprawa nie ma decydującego znaczenia dla wyjaśnienia przyczyn katastrofy - zaznaczył.
- Otrzymaliśmy zestaw materiałów z USA. W tych materiałach ani w żadnych innych nie ma nagrania rozmowy między braćmi Kaczyńskimi - powiedział w Radiu Zet prokurator Andrzej Seremet. - Z przesłuchania w charakterze świadka Jarosława Kaczyńskiego wynika, że obaj bracia rozmawiali, a rozmowa dotyczyła kwestii osobistych - wyjaśnił. Jak dodał, sprawa ta nie ma decydującego znaczenia dla wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

Przesądzające badania na koniec roku

Andrzej Seremet przyznał, że prokuratura ciągle jeszcze bada kilka istotnych wątków związanych z przyczynami katastrofy. M.in. badana jest kwestia kolizji z brzozą.

- W samolocie z całą pewnością są fragmenty drzewa, a w drzewie - fragmenty samolotu. Definitywną odpowiedź na pytanie, czy są to fragmenty tego właśnie samolotu i czy w skrzydle są fragmenty tego właśnie drzewa, otrzymamy po zakończeniu badań, które są w tym momencie prowadzone w Centralnym Laboratorium Kryminalistyki. Sądzę, że będą znane z końcem roku i przesadzą ostatecznie ten spór - zapowiedział prokurator.

Zaprzeczył przy tym stanowczo teoriom prof. Chrisa Cieszewskiego, który na II Konferencji Smoleńskiej twierdził, że brzozy nie było w Smoleńsku już 5 kwietnia. - Mamy zdjęcia satelitarne, ich źródła nie chcę ujawniać. Widać na nich, że 5 kwietnia brzoza rosła tam w pełnej krasie - powiedział Seremet.

Rosja nie wydaje dokumentów

Wyjaśniony nie został też jeszcze wątek ewentualnej obecności alkoholu w organizmie generała Błasika. - Trzeba uzyskać dokumentację rosyjską, która pozwoli zamknąć wątek dotyczący ewentualnej odpowiedzialności osób uczestniczących w sprowadzaniu samolotu. Z tym mamy największy problem, mimo bardzo wielu żądań, monitów, próśb - powiedział Andrzej Seremet.

- Oczywiście polska prokuratura zamknie śledztwo nawet, jeśli Rosjanie stwierdzą, że nie wydadzą dokumentów z jakichś powodów, które są zgodne z konwencją - podsumował.

Więcej w Radiu Zet

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (145)
Prokurator Seremet: Nie ma żadnego nagrania rozmowy braci Kaczyńskich
Zaloguj się
 • elkipan

  Oceniono 2 razy 0

  Ajajajaj!
  To kurna, te milion znakomitych wpisów "ląduj dziadu" nadaje się do kosza?

 • razb1947

  0

  A p Macierewicz chyba ma te nagranie ostatniej rozmowy przez telefon J,Kaczyńsiego z bratem p.prezydentem Lechem Kaczyńskim ,przecież p. Macierewicz to zaufany człowiek J. Kaczyńskiego.

 • razb1947

  0

  seremet to bardzo słaby generalny prokurator, trzeba wymienic na lepszego i madrzejszego.

 • nie-tak

  0

  Taaaaaa nie ma nagrania, dobre co nie? Niec sie zwroca do Amerykanow by je w koncu udostepnili, ale oni nie udostepia teraz gdyz byla by to dla nich wielka wpadka potwierdzajaca podsluchy.

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 0

  "Prokurator Seremet: Nie ma żadnego nagrania rozmowy braci Kaczyńskich"

  tłumacząc na polski:
  Obama ma w dupie Donka i nie kazał NSA udostępnić te nagranie

 • kain_brat_abla

  Oceniono 2 razy 2

  Komenda: Ląduj dziadu ! - Miałaby decydujące znaczenie dla wyjaśnienia przyczyn katastrofy ?

 • 7ogamihcra

  Oceniono 3 razy 3

  Przecież Jarosław K. powiedział, że rozmawiał z bratem tylko o stanie zdrowia matki, a jemu przecież można wierzyć, bo prawdomówny on "wyjątkowo".
  Co tam mgła, co tam brak możliwości lądowania w Smoleńsku zgłoszony przez pilota, tylko mamusia ważna.

 • yani-51

  Oceniono 2 razy 2

  cyt,,,Zresztą ta sprawa nie ma decydującego znaczenia dla wyjaśnienia przyczyn katastrofy - zaznaczył.

  po tym oswiadczeniu powinien sie pan podac do dymysji...

 • ramzes-ra

  Oceniono 3 razy 3

  Wydaje się że nagrana rozmowa pomiędzy braćmi jest jednym z najważniejszych elementów śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej.Dziwi fakt że Prokurator Generalny uważa że ta rozmowa nie miała wpływu na przebieg katastrofy ponieważ z zapisów czarnej skrzynki wynika jednoznacznie że piloci nie mieli decyzji gospodarza lotu o wybraniu lotniska zapasowego. W tej sytuacji sugestia że rozmowa dotyczyła wyłącznie spraw osobistych wydaje się mało prawdopodobna. Opublikowanie rozmowy w całości mogłoby ostatecznie obalić kłamliwe określenie wypadku lotniczego jako zamachu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX