Francja: MSZ wzywa ambasadora USA z powodu działalności NSA. "70 mln zapisów danych nt. rozmów Francuzów"

21.10.2013 22:47
Laurent Fabius

Laurent Fabius (Fot. Virginia Mayo (AP Photo/Virginia Mayo))

MSZ Francji wezwało ambasadora USA w Paryżu, by zaprotestować przeciw masowemu przechwytywaniu połączeń telefonicznych we Francji przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) - powiedział szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius. Rzeczniczka Białego Domu odpowiedziała, że USA omówi sprawę z Francją, ale "nie w dyskusji publicznej".
- Niezwłocznie wezwałem ambasadora Stanów Zjednoczonych. Dziś rano zostanie przyjęty na Quai d'Orsay (w siedzibie MSZ) - Podobne praktyki, podminowujące zaufanie między partnerami, są absolutnie nie do przyjęcia. W każdym razie należy jak najszybciej upewnić się, że nie są już stosowane" - powiedział Fabius dziennikarzom. Wcześniej oburzenie przechwytywaniem rozmów wyraziło francuskie MSW. Szef tego resortu Manuel Valls powiedział, że sprawa ta wymaga wyjaśnień.

Nagrania rozmów, przechwytywanie SMS-ów

O sprawie napisał dziennik "Le Monde", powołując się na dokumenty ujawnione przez Edwarda Snowdena, że NSA w ciągu miesiąca dokonała ponad 70 mln zapisów danych dotyczących rozmów telefonicznych Francuzów. Miało to nastąpić pomiędzy 10 grudnia 2012 roku a 8 stycznia roku 2013.

"Le Monde" na podstawie dokumentów Snowdena opisuje techniki stosowane przez NSA w celu zdobycia sekretów lub informacji na temat życia prywatnego Francuzów. Jedna z tych metod polegała na tym, że wybranie niektórych numerów telefonicznych aktywowało sygnał, który automatycznie uruchamiał nagrywanie rozmów.

Inwigilacja obejmowała również przechwytywanie SMS-ów na podstawie słów kluczowych. Ponadto NSA systematycznie rejestrowała historię połączeń każdego z inwigilowanych obiektów.

Tajemniczy kryptonim US-985D

Operacje te prowadzono w ramach programu o nazwie US-985D. Nie jest jasne, co oznaczał ten kryptonim. Dla porównania, skrót używany przez NSA na określenie podobnej operacji prowadzonej w Niemczech brzmiał US-987LA lub US-987LB.

"Le Monde" twierdzi, że ciąg cyfr odpowiadał temu, co NSA nazywała "stroną trzecią", określając w ten sposób takie kraje jak Francja, Niemcy, Austria, Polska i Belgia. Jako "stronę drugą" z kolei NSA określała kraje anglosaskie, połączone historycznymi związkami z USA: Wielką Brytanię, Kanadę, Australię i Nową Zelandię.

Z opisanych przez "Le Monde" dokumentów wynika, że celami NSA byli zarówno podejrzani o działalność terrorystyczną, jak i osoby należące do francuskiego świata biznesu, polityki i administracji.

Ponadto od 1 do 31 stycznia 2013 roku obiektem wielkiego zainteresowania Amerykanów były adresy e-mailowe poczty wanadoo.fr, liczącej 4,5 mln użytkowników, a także alcatel.lucent.com - francusko-amerykańska firma telekomunikacyjna. (PAP)

USA: Porozmawiamy, ale nie publicznie

Administracja Baracka Obamy omówi z Francją kwestie związane z działaniami NSA, lecz jedynie z wykorzystaniem kanałów dyplomatycznych, a nie w dyskusji publicznej - wynika z wypowiedzi rzecznika Jaya Carneya Białego Domu. Carney oświadczył, że USA nie komentują publicznie żadnych domniemanych działań wywiadu i że jasno przyznały, iż zbieraniem danych wywiadowczych zajmują się tak samo jak inne państwa.

Rzecznik Białego Domu podkreślił, że działania NSA są skierowane przede wszystkim na walkę z takimi zagrożeniami jak terroryzm. Przypomniał wypowiedź prezydenta Obamy, który przyznał, że programy szpiegowskie stosowane przez NSA nie zawsze funkcjonowały bez zarzutu, lecz zaznaczył, że powzięto kroki w celu ich "uszczelnienia".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (25)
Zaloguj się
 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 61 razy 53

  ,,Obama ... zaznaczył, że powzięto kroki w celu w celu ich "uszczelnienia" ... ,, - oznacza to tyle, że uszczelniono ewentualne przecieki o podsłuchach.Sojusznicy... Kurde, podsłuchują cały świat, a co rusz jak nie strzelanka z udziałem byłych weteranów, to bomba podczas maratonu...

 • blogfiles

  Oceniono 51 razy 47

  Oczywiście, wszystko dla naszego bezpieczeństwa a tacy jak Snowden czy R.Stallman to nieprzystosowani socjopaci z manią prześladowczą.

 • graveheart

  Oceniono 48 razy 40

  Niech sobie radia maryja posłuchają to im uszy w powietrze wypier.doli

 • iremus

  Oceniono 27 razy 17

  .......Podobne praktyki, podminowujące zaufanie między partnerami, są absolutnie nie do przyjęcia. W każdym razie należy jak najszybciej upewnić się, że nie są już stosowane" - powiedział Fabius...
  _____________________________________________________________________________
  Bez przesady. Są w Europie państwa, którym to odpowiada, zwłaszcza jedno państwo na Wisłą. Przecież chodzi o naszą obronę przed terrorem.......

 • arnoldbuzdygan

  Oceniono 27 razy 11

  No to jeszcze polecam poczytać jak szpieguje klientów (nie tylko własnych) Polkomtel, na podstawie wycieknietego od nich raportu, który miał pozostać tajnym:

  tnij.org/polkomtel2

 • kibic_rudego

  Oceniono 18 razy 10

  MSZ Francji w bambuko leci,
  bo oni powinni swoich Tomków lub prezydentów za dupę i do pierdla
  za nie wykrycie co robi NSA, albo za pozwolenie na działalności NSA

 • mrfx

  Oceniono 15 razy 7

  Och i co teraz? Francuzi powinni pamiętać, że klient w krawacie powinien być mniej awanturujący się!

 • anton_pl

  Oceniono 8 razy 4

  Europa jest słaba militarnie chociaż ma znacznie więcej ludności i znacznie większe PKB to w porównaniu z USA jest militarnym karłem, i tak też będzie traktowana. Prawo Darwina...

 • nickdologowania

  Oceniono 14 razy 4

  Skoro tak, to USA jest współwinne tego, co wydarzyło się w Mali, Rwandzie, współwinne zatopienia Rainbow Warrior (a dobrze tak green pissowi, na marginsie), "Arabskiej Wiosny" w północnej Afryce, sytuacji w WKS, Beninie, Kongo, Angoli, Czadzie... itd. Francuski zamoczony w mniej więcej nie wiadomo jakiej dziurze w Sexodromie przy pl. Pigalle ch. wie, gdzie jeszcze. Wiedzieli i uznali, że to fajne. Czyli było fajne. Hough, cytując mieszkańców rezerwatów w Dakocie (czy gdzie to było)...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX