Norweskie miasto od września do marca żyje w ciemnościach. Dzięki wielkim lustrom to się zmieni

20.10.2013 12:33
Ogromne lustra zostały zamontowane na zboczach gór otaczających Rjukan

Ogromne lustra zostały zamontowane na zboczach gór otaczających Rjukan (Fot. NTB SCANPIX / REUTERS)

Mieszkańcy norweskiego miasta Rjukan od września do marca żyli w ciemnościach. Teraz to się zmieni dzięki wielkim lustrom zamontowanym na zboczach gór. Właśnie rozpoczęły się testy ich działania.
Rjukan leży w głębokiej dolinie na zachód od Oslo, gdzie przez większą część roku nie dociera światło słoneczne. Norwegowie rozpoczęli testy systemu luster zamontowanych na zboczach gór, które mają odbijać promienie słoneczne i kierować je do miasta.

Skierują promienie do centrum miasta

Gigantyczne lustra, czyli heliostaty, zostały zaprojektowane tak, aby śledzić ruch słońca i odbijać światło prosto na centrum miasta.

Ta koncepcja nie jest nowa, ale aby ją zrealizować, potrzebowano aż 100 lat. Pierwszym pomysłodawcą zamontowania luster na zboczach gór był właściciel pobliskiej elektrowni wodnej Sam Eyde. Próbował znaleźć dobre rozwiązanie tego problemu, bo martwił się o swoich pracowników cierpiących przez ciągły brak słońca. Eyde rozważał pomysł z odbiciem światła, ale nie dysponował technologią, która umożliwiłaby mu stworzenie takiej konstrukcji. Wybudował więc kolejkę linową, z której mieszkańcy korzystali przez długie lata.

We Włoszech już działa

Z podobnym problem jak Rjukan boryka się włoskie miasteczko Viganella leżące w Alpach. Tam przez 184 dni w roku słońce nie docierało do mieszkańców. Rozwiązaniem okazało się właśnie lustro zamontowane na zboczu góry. Jest obsługiwane przez system komputerowy, który steruje nim tak, by kierowało się za promieniami słonecznymi. Lustro zostało uruchomione w 2012 r.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (62)
Zaloguj się
 • aep

  Oceniono 101 razy 83

  "...rozważał pomysł z odbiciem światła, ale nie dysponował technologią, która umożliwiłaby mu stworzenie takiej konstrukcji. Wybudował więc kolejkę linową..."
  To jak mój wuj - rozważał budowę domu, ale nie dysponował pieniędzmi, kupił więc żonie sztuczną szczękę...

 • men1972

  Oceniono 62 razy 58

  Super sprawa z tymi lustrami! Ja osobiście musiałem pozostawić dosyć dobrą pracę w Szwecji, pozostawić tam przydzielone mi mieszkanie, z powodu właśnie braku słońca, i związanej z tym depresji.

  Po prostu bez słońca nie da się dobrze żyć! Bo możesz mieć pieniądze, dobrą prace, ale i tak nie uchroni cię to od depresji.

  Tam na północy Szwecji, w małych miasteczkach, mieszkania czekają na chętnych od zaraz! Bo Szwedzi stamtąd uciekają na południe. Za to na mieszkanie np. w Malmoe lub Getegorgu trzeba czekać nawet 12 lat. Lub ewentualnie można mieć je od razu, kupując za gotówkę lub na kredyt.

  Tak że super pomysł z tymi lustrami!

 • bezlitosny

  Oceniono 77 razy 57

  "Mieszkańcy norweskiego miasta - od marca do września żyli w ciemnościach. Teraz to się zmieni... " Taaak...Dziennikarzy Gazety wyślą na roczny kurs z zakresu geografii.

 • 758709077689y68-9

  Oceniono 103 razy 55

  Chyba od września do marca nie ma tego słońca... Co tłuk to pisał?

 • johanek4e

  Oceniono 37 razy 25

  Tytuł : "Norweskie miasto od marca do września żyje w ciemnościach" - półkuli północnej ? Zamieńcie te miesiące miejscami ,albo przenieście Norwegię do Chile lub Nowej Zelandii...

 • twczupakabra

  Oceniono 20 razy 20

  Czy to to samo Rjukan znane z Norsk Hydro , ciezkiej wody I "Bohaterow Tellemarku" ?

 • twczupakabra

  Oceniono 30 razy 16

  Tytul obok "Ta czaszka postawi pradzieje czlowieka na glowie"...
  TO DOPIERO MAJSTERSZTYK W WYKONANIU GIMBUSOW Z "Giewuu" !

 • dubliner75

  Oceniono 36 razy 14

  chyba odwrotnie. od marca do wrzesnia mieli slonce. co za tepe pismaki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje