Rońda przyznał, że kłamał w TVP ws. Smoleńska. Poniesie konsekwencje?

Prof. Jacek Rońda w TV Trwam

Prof. Jacek Rońda w TV Trwam (Fot. YouTube)

Profesor Jacek Rońda przyznał się do kłamstwa powiedzianego w telewizji publicznej w sprawie, która od trzech lat tak bardzo dzieli społeczeństwo. Czy poniesie jakiekolwiek konsekwencje? Pytamy prawników i rzecznika TVP.
- Oni [piloci Tu-154M - red.], niestety, zeszli poniżej 100 metrów. Ja w wywiadzie z panem [Piotrem - red.] Kraśko trochę zagrałem - przyznał przedwczoraj w TV Trwam wyraźnie z siebie zadowolony ekspert z zespołu Antoniego Macierewicza, prof. Jacek Rońda, odnosząc się do wywiadu, jakiego udzielił w TVP 1 po emisji filmów o katastrofie smoleńskiej. Co więcej, profesor pochwalił się, że dokument z Rosji, na który powoływał się w programie, był bezwartościowy. Czytaj więcej >>>

Prof. Rońda przyznał się zatem do kłamstwa wypowiedzianego w telewizji publicznej w sprawie, która od trzech lat tak bardzo dzieli społeczeństwo. Czy poniesie jakiekolwiek konsekwencje? - Telewizja Polska nie jest w stanie odpowiadać za głupotę wszystkich ludzi, którzy zawędrują na ekran telewizyjny - mówi w rozmowie z TOK FM Jacek Rakowiecki, rzecznik TVP.

Prawnik: Może sprawa z powództwa AGH?

Także prawnicy przyznają, że niewiele można w takiej sytuacji zrobić. - Okłamał widzów, ale trudno, żeby telewizja pozywała wszystkich ludzi, którzy u niej kłamali - komentuje w rozmowie z TOK FM dr Michał Zaremba z UW, specjalista prawa prasowego. Jest sceptyczny co do pomysłu, aby ścigać takie kłamstwa prawnie: - Taką wyjątkową sytuację mamy w przypadku kłamstwa oświęcimskiego, a i to jest dyskusyjne - porównuje.

- Publiczne kłamstwo nie jest przestępstwem: nie każdy czyn naganny z etycznego punktu widzenia musi nim być - wtóruje prof. Piotr Kruszyński, prawnik z UW. - Natomiast pan profesor Rońda jest pracownikiem naukowym Akademii Górniczo-Hutniczej, czyli jest zatrudniony na publicznej uczelni. Nie chcę rozstrzygać, ale być może można byłoby rozważać wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko panu prof. Rońdzie przez AGH za działanie nieetyczne. Bo na pewno nie jest etyczne publiczne kłamanie, publiczne podpuszczanie dziennikarza, a potem robienie sobie z tego zabawy, zwłaszcza że sprawa jest niezwykle tragiczna. Żadnej innej płaszczyzny nie widzę - zaznacza prof. Kruszyński.

We wrześniu władze Politechniki Warszawskiej i krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej wydały oświadczenie, w którym informują, że pracujący u nich eksperci z zespołu Macierewicza - profesorowie Jacek Rońda i Jan Obrębski - nie są specjalistami w zakresie badań katastrof lotniczych. Czytaj więcej >>>

"Blef" - co dokładnie powiedział Rońda

W kwietniu TVP 1 zdecydowała się pokazać dwa filmy, które w sposób odmienny pokazują katastrofę smoleńską: "Śmierć prezydenta" - film wyprodukowany przez National Geographic oraz "Anatomię Upadku" Anity Gargas. Kontrowersje dotyczyły szczególnie filmu Gargas, wyprodukowanego przez "Gazetę Polską".

Po emisji filmów w studiu dyskutowali zaproszeni goście, w tym także ekspert z zespołu Macierewicza, prof. Rońda.

- To jest film fabularny, który bazuje na kłamstwie o błędzie pilotów - ocenił prof. Rońda. Na wstępie wyjawił również, że jego zdaniem piloci prezydenckiego samolotu nie zeszli poniżej wysokości 100 metrów. Ku zdumieniu prowadzącego spotkanie Piotra Kraśki, ekspert Macierewicza powiedział, że swoją wiedzę opiera na dokumencie z... Rosji. - Nie mogę podać źródeł - mówił. Kraśko dopytywał, skąd profesor ma tego rodzaju dokumenty. - Kupiłem, proszę pana, na rynku. Źródło pozostanie niejawne. Mogę dostarczyć oryginały. Mam swoje dojścia - stwierdził.

W środę w wywiadzie dla Telewizji Trwam prof. Rońda przyznał, że to był "blef" (7 minuta).Zobacz także
 • Prof. Rońda w TV Trwam Rońda chwali się w TV Trwam: W wywiadzie z Kraśko trochę zagrałem. Opowieść o tym dokumencie to był blef
 • Prof. Jacek Rońda w programie TV Trwam Prof. Rońda rezygnuje z przewodniczenia Konferencji Smoleńskiej 2013. "Przyznaję się do błędu"
 • Lasek: Jak zdobyliśmy materiały? To proste: poprosiliśmy o nie
Komentarze (21)
Rońda przyznał, że kłamał w TVP ws. Smoleńska. Poniesie konsekwencje?
Zaloguj się
 • notremak

  Oceniono 2 razy 0

  Pisi gdzie stąpną, tam skłamią.
  A nawet komuna od czasu do czasu mówiła prawdę, choćby i przykrą.

 • Oceniono 3 razy -1

  A TO DLATEGO, ŻE PISOWCY JEDZĄ KUPY. TAK MÓWIĄ EKIPY SPRZĄTAJĄCE SEJM. OBRZYDLIWE, NIE?

 • prinsik

  Oceniono 8 razy 4

  I co piss-owskie maloły.
  Wasz głowny ekspert jest beznadziejnym, pozbawionym moralnosci nikczemna gnida.
  Ale macierewicz juz powiedzial, ze to manipulacja i w ogole wszystko wina Tuska.
  Ale jak mowi polskie przysłowie; Piss-owcom napluc w ryj i tak powiedza, ze deszcze pada.

 • blski

  Oceniono 6 razy 6

  W Polsce tytul Profesora zobowiazuje. Nalezy zwrocic uwage na olbrzymia roznice statusu Profesora w Polsce [jak tez Rosji]_ i w innych krajach [w USA czy Kanadzie profesorem jest ten kto uczy w szkole pomaturalnej, kazdy kogo, czesto prywatna, uczelnia uzna za dostatecznie wykfalikowanego do tego zeby uczyl moze zostac profesorem. Oczywiscie im bardziej znana uczelnia tym wymagania wyzsze. Zdarzaja sie przypadki, ze profesorami sa ludzie ktorzy nie maja studiow wyzszych.
  W przypadku prof. Rońdy to mozna byc pewny, ze jego kariera naukowa dobiegla konca

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 27 razy -23

  A co z kłamstwem z trybuny sejmowej na temat udziału polskich lekarzy w sekcjach i przekopaniu terenu katastrofy na metr w głąb?

  Tylko marszałek sejmu może kłamac? Obywatele mają zeznawać prawdę i tylko prawdę :-)

 • holidays_in_cambodia

  Oceniono 14 razy 12

  Drogi rektorze AGH,
  mam na osiedlu
  paru debilów i
  mitomanów, może
  przyjmie ich pan
  na uczelnie. Na
  stanowiska wykładowców.
  Z góry dziękuję.

 • michu-najlepszy

  Oceniono 15 razy -1

  Głupkiem to profesor był kiedy opowiadał publicznie że otrzymał dokument od Rosjanina gdyż gotował okrutny los wszystkim Rosjanom z którymi się spotkał, obecnie próbuje naprawić swój błąd na ile to się uda zobaczymy. Takich rzeczy się nie upublicznia tym bardziej jeżeli są prawdziwe.
  Z poważaniem

 • fakiba

  Oceniono 27 razy 19

  Proste , do telewizji nie wpuszczać a z uczelni wywalić na zbitą twarz , bo czego od takiej łajzy może się młodzież nauczyć , krętactwa , oszukiwania ,fabrykowania dowodów pod własne teorie , już widzę inżyniera wyszkolonego przez tego pajaca z cyrku Antka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje