"Nie ma czegoś takiego jak 'ideologia' gender. Biskupi przekroczyli granice absurdu" - Dryjańska o słowach księży

- Hierarchowie Kościoła katolickiego potrzebują wroga i sami sobie tego wroga wykreowali. Księża i biskupi powtarzają te same słowa, to jest zorganizowana kampania - tak socjolożka Anna Dryjańska komentuje oskarżenia duchownych wobec... ?ideologii? gender.
W ostatnich miesiącach hierarchowie Kościoła katolickiego i niektóre środowiska katolickie często straszyli wiernych "ideologią gender". Tomasz Terlikowski twierdził, że to "największe zagrożenie", abp Hoser, że jest to herezja groźniejsza niż marksizm i uniemożliwia zbawienie, a ks. Oko nawoływał, aby się przed nią bronić. Abp Michalik stwierdził nawet, że "ideologia gender" to jedna z przyczyn - obok pornografii i rozwodów - które prowadzą do wykorzystywania dzieci przez dorosłych. Czym jest gender, tłumaczy nam Anna Dryjańska - socjolożka i członkini fundacji Feminoteka."Księża też mają gender"

- Gender to płeć, bo płeć to coś więcej niż to, jakie mamy genitalia czy zestaw chromosomów. Gender to cały nasz bagaż kulturowy, historyczny i obyczajowy związany z męskością i kobiecością. Kobiety w Arabii Saudyjskiej różnią się od kobiet w Polsce, bo jest różnica między pojmowaniem kobiecości w Polsce, a w Arabii Saudyjskiej. Gender to płeć społeczna i wszyscy to mamy, księża również - mówi Dryjańska.

Nie ma natomiast czegoś takiego jak "ideologia gender". - Jest feminizm, i to jest zestaw idei. Równie dobrze można mówić o ideologii katolicyzmu czy liberalizmu. Każdy ruch społeczny można nazwać ideologią - tłumaczy nasza rozmówczyni i dodaje, że gender jako słowo z języka angielskiego brzmi na tyle obco, że osoba, która się na tym nie zna, może nie wiedzieć, o co chodzi. - To, że straszą płcią społeczną, świadczy o tym, że biskupi kłamią albo są totalnymi ignorantami - kwituje.

"Hierarchowie atakują równość płci"

- To już dawno przekroczyło granice absurdu. Księża i biskupi powtarzają te same słowa i zwroty. Tak jak posłowie otrzymują kartkę z tym, co mają mówić, tak samo dzieje się wśród księży. To jest zorganizowana kampania przeciwko równości płci, na której froncie stoi ks. Oko - ocenia socjolożka.

Dryjańska mówi również o tym, jak na Dolnym Śląsku i Mazowszu lokalni księża reagują na program równościowy w przedszkolach. - Mamy sygnały od przedszkoli, że księdza nękają nauczycielki przedszkolne, które prowadzą zajęcia równościowe. Jeden z nich przyszedł do domu nauczycielki i zapytał, o co właściwie chodzi. Nauczycielka wytłumaczyła mu, że chodzi o zwalczanie stereotypów, i ten ksiądz stwierdził, że nie ma w tym nic złego. Jednak po zdaniu relacji biskupowi ten i tak kazał mu na mszy potępić "ideologię gender" - tłumaczyła słowa o zorganizowanej kampanii.

- Hierarchowie Kościoła katolickiego potrzebują wroga i sami sobie tego wroga wykreowali. To ma być właśnie gender, czyli kobiecość lub męskość. W II Rzeczpospolitej hierarchowie protestowali, gdy planowano wprowadzić do prawa możliwość rozwodów. Wtedy też organizowali nagonki i demonstracje na ulicach przeciwko rozwodom, dziś atakują równość płci - podsumowała.

Więcej o:
Komentarze (41)
"Nie ma czegoś takiego jak 'ideologia' gender. Biskupi przekroczyli granice absurdu" - Dryjańska o słowach księży
Zaloguj się
 • ronin929

  Oceniono 1 raz 1

  Pełna paranoja: -faceci chodzący na co dzień w sukienkach z koronkami walczą z "gender" pod hasłem jasnego podziału na role męskie i żeńskie! Jeśli dodać do tego powszechne w szeregach kleru gejostwo i pedofilia, to staje się zupełnie niesmaczne!

 • roziu_to_moj_nick

  Oceniono 1 raz 1

  Ale po co ten gender? równość pomiędzy kobietą a mężczyzną to norma.

 • jabo23

  Oceniono 3 razy 1

  Z religią czy bez religii są i zawsze będą wśród nas ludzie dobrzy, którzy popełniają dobre uczynki, i ludzie źli, którzy popełniają złe uczynki.
  Do tego jednak, żeby ludzie dobrzy zaczęli popełniać złe uczynki, niezbędna jest religia.

 • jabo23

  Oceniono 4 razy 0

  Teraz jest jasne.
  Gender stworzyły te same czarne zboki, które teraz namiętnie z nim(nią) walczą!

 • paastafarai

  Oceniono 10 razy 0

  Zorganizowana religia jest głównym źródłem zła na świecie: jest pełna przemocy, nielogiczna, nietolerancyjna, nierozerwalnie związana z takimi pojęciami, jak rasizm, ustrój plemienny czy bigoteria; zakorzeniona w ignorancji i wrogo nastawiona do wszelkich prób poznawczych, pogardliwa wobec kobiet i narzucana dzieciom.
  Christopher Hitchens

 • paastafarai

  Oceniono 11 razy -5

  "Po jednym z wykładów, jakie miałem w Dublinie, ktoś spytał mnie, co sądzę o bardzo w tym momencie nagłaśnianych przypadkach molestowania seksualnego dzieci przez katolickich księży w Irlandii. Odpowiedziałem, że jakkolwiek potwornym czynem jest takie molestowanie, to w sumie w dłuższej perspektywie czyni ono dziecku mniejszą psychologiczną szkodę niż samo wychowywanie w wierze katolickiej." "Bóg urojony" Richard Dawkins
  www.noreligion.comxa.com/books/Bog_urojony.pdf

 • paastafarai

  Oceniono 9 razy 1

  Oni muszą czymś straszyć żeby mobilizować swoich niewolników mentalnych. Żeby się nie okazało że są niepotrzebni.
  Sianie strachu to to co lubią najbardziej.

  "Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród"
  Memoriał Tadeusza Kościuszki 1815r

 • paastafarai

  Oceniono 12 razy 2

  Przekroczyli granice absurdu?
  Oni zawsze są i zawsze byli W absurdzie!
  Oni unoszą się w absurdzie, oddychają absurdem, oni żyją z absurdu!
  Absurd to ich żywioł!

  Że też tak twardo o zniesienie niewolnictwa klechy nie krzyczały albo o równouprawnienie kobiet żeby niewolnicami nie były!

  "W tak zwanych wiekach wiary, gdy ludzie rzeczywiście wierzyli we wszystkie twierdzenia religii chrześcijańskiej, mieliśmy tortury inkwizycji, miliony nieszczęśliwych kobiet spalono jako czarownice i nie było okrucieństwa, którego by się nie dopuszczono na wszelkiego rodzaju ludziach w imię religii.

  Rozglądając się po świecie, wprędce spostrzegamy, że każdy, choćby najmniejszy wzrost uczuć humanitarnych, każda reforma kodeksu karnego, każdy krok w kierunku zmniejszenia niebezpieczeństwa wojny, każda próba poprawy położenia ras kolorowych lub złagodzenia niewolnictwa, każdy postęp moralny, który się udało osiągnąć, był stale zwalczany przez zorganizowane Kościoły całego świata.

  Oświadczam po dojrzałym namyśle, że religia chrześcijańska w postaci, jaką jej nadały Kościoły, była i jest jeszcze głównym nieprzyjacielem moralnego postępu świata". Bertrand Russel

 • kibic_rudego

  Oceniono 62 razy 42

  @ wiezap

  Ty jesteś tak samo inteligentny jak zbyt wielu polskich katoli.

  Homoseksualistów nienawidzicie, ale homosie księża są dla was OK
  Pedofilii nienawidzicie, ale księża pedofile są dla was OK
  Nienawidzicie jak ktoś was okrada, ale jak księża gola was jak barany do skory to dla was OK

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX