Sąd: ksiądz skazany za pedofilię trafi jednak do więzienia

Nie ma przesłanek, by w przypadku skazanego za molestowanie chłopców księdza Zbigniew R. odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności - zdecydował dziś sąd w Świdwinie. Ksiądz wyrok usłyszał w grudniu ubiegłego roku, ale do tej pory za kratki nie trafił. Akta jego sprawy krążyły między sądami na Śląsku i na Pomorzu.
Ksiądz Zbigniew R. ma prawomocny wyrok dwóch lat bezwzględnego więzienia za molestowanie 12-letniego chłopca w 2000 i 2001 r., gdy był proboszczem parafii w Kołobrzegu. Ofiara księdza, pan Marcin, po prawie 10 latach opowiedział o swoim dramacie i zawiadomił prokuraturę, co doprowadziło ostatecznie do procesu i skazania byłego proboszcza.

Zbigniew R. powinien trafić do aresztu 20 marca, ale chwilę wcześniej złożył wniosek o odroczenie wykonania kary. Powołał się na problemy ze zdrowiem, a dokładniej na problemy kardiologiczne. Wniosek księdza trafił do sądu w Świdwinie (Zachodniopomorskie). Najpierw sąd czekał na opłacenie tego wniosku, potem musiał powiadomić strony (bo mają prawo w takim posiedzeniu uczestniczyć).

Ostatecznie Świdwin zdecydował, że sprawę powinien rozpatrzyć jednak sąd w Będzinie na Śląsku, bo skazany ksiądz tam właśnie miał przebywać. Pojawiały się głosy, że na Śląsku mieszka i pracuje, prawdopodobnie w kancelarii komorniczej.

Tyle że sąd na Śląsku uznał, że to absolutnie nie jego właściwość. - Sąd w Będzinie wszczął spór kompetencyjny, czyli zwrócił się do Sądu Okręgowego w Katowicach o wskazanie, kto jest właściwy do rozpatrzenia tej sprawy. I sąd w Katowicach wskazał na Świdwin - mówił nam sędzia Sławomir Przykucki, rzecznik Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Pod koniec sierpnia akta sprawy wróciły więc ze Śląska na Pomorze. Dziś sąd zdecydował, że ksiądz jednak trafi do więzienia. - Były proboszcz parafii w Kołobrzegu faktycznie jest chory i się leczy, ale jego stan zdrowia nie jest na tyle zły, by uniemożliwiał mu odbycie zasądzonej kary, leczenie może kontynuować także w więzieniu, a w skrajnym przypadku trafić do więziennego szpitala - argumentowała sędzia. Wyrok nie jest prawomocny, ale ma rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że Zbigniew R. będzie mógł się odwołać, ale już zza krat. Z sądu dostanie pisemne wezwanie, z informacją kiedy i gdzie ma się stawić w celu odbycia kary. Dziś na sali sądowej nie było ani skazanego księdza, ani jego obrońcy.

Były proboszcz został usunięty z parafii w 2008 r. Oficjalnym powodem tej decyzji nie była jednak pedofilia, ale to, że utrzymywał kontakty seksualne z dorosłym mężczyzną. W 2009 r. został suspendowany (zawieszony w obowiązkach księdza).

Więcej o:
Komentarze (36)
Sąd: ksiądz skazany za pedofilię trafi jednak do więzienia
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  nie na darmo prezydent Polski, hr. Komorowski całował po łapach B16
  i wyprawi jubel w obcym państwie Watykan na 600 osób, by księża trafiali do pierdla

  Dlaczego MS Biernacki, jeszcze nie poleciał na szczaw ?

  To Tusk pozwala by księża gwałcili dzieci,
  gdyby kazał ich tak samo karać jak cywilnych pedofilii to przygłup
  Michalik mógłby gadać co chce, bo jego urzędasy siedzieli by w pierdlu zamiast gwałcić dzieci

 • jkdino49

  Oceniono 2 razy 2

  Skandalem jest to, że rzekomo niezawisłe sądy tak bały sie kościoła katolickiego, że przez pół roku odpychały od siebie tę sprawę, żeby tylko nie musieć wydać wyroku.wsadzić księdza za kratki. Ale widać gołym okiem, że ostatnio coś się zmieniło w tej sprawie.

 • nedlog123

  Oceniono 6 razy 6

  No to się nie jeden już cieszy i mu gniazdko miłości mości za kratkami...:D
  Miłej odsiadki ojczulku, pełnej namiętnych i niezapomnianych chwil!

 • krzywelustro

  Oceniono 14 razy 14

  Tylko nie dawajcie go do pojedynczej celi, on bez seksu dwóch lat nie wytrzyma!

 • partia-oszustow

  Oceniono 10 razy -4

  Parę dni spokoju i medialne ścierwo znowu szczuje.

  Nikt tak nie podzielił Polaków jak żydowskie środowisko GW i TVN.

 • braunal

  Oceniono 8 razy -4

  Napiszcie coś o pedofilach wśród homoseksualistów, jaki jest ich procent w stosunku do księży?

 • stan-1

  Oceniono 4 razy 4

  "Dziś na sali sądowej nie było ani skazanego księdza, ani jego obrońcy."

  Moja wiara nie pozwala mi wierzyć, że trafi on do pierdla. On to dawno olał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX