Ikonowicz: Nie zgłosiłem się sam do aresztu, bo to nienaturalne. Nie ma tam klamek

15.10.2013 20:51
Piotr Ikonowicz

Piotr Ikonowicz (AG)

- Wyroku nie wykonam. Sam nie zgłosiłem się do aresztu, bo wydaje mi się to nienaturalne. Tam nie ma klamek - mówił w TVN 24 prawnik i były poseł Piotr Ikonowicz, który wczoraj miał rozpocząć odsiadywanie kary 90 dni pozbawienia wolności.
- Areszt jest za rzekome pobicie kamienicznika. Ale podczas całej rozprawy jedyną osobą, która tak twierdziła, był ów kamienicznik - przekonywał w "Kropce nad i" Ikonowicz.

Były poseł został skazany na sześć miesięcy ograniczenia wolności; w tym czasie miał wykonywać prace społeczne. Ale odmówił ich wykonania, więc zostały one zamienione na 90 dni aresztu. Ikonowicz w rozmowie z Moniką Olejnik tłumaczył, dlaczego nie chciał pracować społecznie. - Proponowałem w sądzie, żeby mi zaliczyli tę pracę, którą wykonuje na co dzień w swojej Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. Szkoda mojego czasu na prace społeczne, bo ja ratuje ludzi przed eksmisją. Wydawało mi się absurdem, żebym gdzieś wykonywał pracę np. jako palacz albo zamiatacz. Nie mam na to czasu - mówił. Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej od kilkunastu lat udziela pomocy prawnej osobom zagrożonym eksmisjami oraz organizuje blokady eksmisji.

"Wyroku nie wykonam"

Ikonowicz przekonywał, że jest niewinny. - Dużo łatwiej respektuje się wyrok, jeżeli on nie jest tak wyssany z palca jak mój - mówił. - Wiem, że tego nie zrobiłem. Oczywiście można wykonać wyrok na zasadzie, że złe wyroki też trzeba wykonywać. Ale ja wyroku nie wykonam. Walcząc o wolną Polskę, miałem nadzieję, że nie będzie się działaczy społecznych w ten sposób zastraszać - stwierdził.

- Jak mówiła moja babcia: "Jak się w coś wierzy, to czasami trzeba posiedzieć" - przywołał.

W 2000 roku Ikonowicz - działacz lewicowy, współtwórca Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej - brał udział w blokowaniu eksmisji pary starszych ludzi w Warszawie. Został oskarżony przez właściciela lokalu o naruszenie nietykalności cielesnej.

W 2008 roku Ikonowicz został skazany na sześć miesięcy ograniczenia wolności; w tym czasie miał wykonywać prace społeczne. W związku z tym, że odmówił on wykonywania prac społecznych, zostały one zamienione na 90 dni aresztu. Ostatnio Ikonowicz napisał do prezydenta Bronisława Komorowskiego wniosek o ułaskawienie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (72)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 75 razy 41

  Magda Gessler mogłaby się dowiedzieć od swojego szwagra, jak unika się wszelkich kar, nawet zalegając Warszawie kilkadziesiąt milionów za czynsze.

 • rudi_0

  Oceniono 80 razy 32

  A swoja droga , to rzeczywiscie smutne !
  Cokolwiek by o Ikonowiczu nie mowic , to facet szczerze wierzyl I wierzy w "Lepszy Swiat".
  Moze dlatego zadna z szumowin rzadzacych nie interesuje sie jego losem...

 • robert_1918

  Oceniono 48 razy 24

  Tu jest w ogóle jakiś nonsens. W kodeksie karnym o pobiciu mówimy wtedy, kiedy co najmniej dwóch bije jednego. Jeśli jeden bije jednego mówi się o spowodowaniu obrażeń ciała. Więc co w końcu zarzucono p. Ikonowiczowi, pobicie czy spowodowanie obrażeń???

 • rasmc

  Oceniono 48 razy 20

  To w końcu Ikonowicz jest winny, czy nie jest? I za co ma iść do więzienia, za to, że dotknął jakiegoś uja?

 • proteusz33

  Oceniono 60 razy 18

  Brawo panie Piotrze,do pokoi bez klamek powinno się wsadzać tych co popierają eksmisje na bruk

 • cucurucu

  Oceniono 45 razy 5

  Dlaczego Ikonowicz obraza zamiataczy ulic i palaczy? Niedocenia czyjes pracy....

 • smith-wesson

  Oceniono 19 razy 5

  Prawdziwego faceta poznaje się po tym jak idzie siedzieć ;)

 • plk.stopczyk

  Oceniono 18 razy 4

  Z całym szacunkiem dla pana Ikonowicza ale chciałbym wiedzieć dlaczego policja nie aresztowała go w trakcie trwania programu. Sąd wydał wyrok a oskarżony nie stawił się do odbywania kary, czyli jak mniemam powinien z miejsca trafić na listę poszukiwanych przez policję. Co się stało że się zesrało? Rozumiem że wyrok nie musi być zgodny z odczuciami ale taki zapadł. A tutaj pan Ikonowicz zamiast właśnie kłaść się spać na swoim wyrze to chodzi o telewizorniach. Nie dziwi was to?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje