Ks. Kloch o pedofilii w Kościele: Wszystkie stare sprawy są obecnie weryfikowane. I zgłaszane do Watykanu

- Wszystkie stare sprawy są obecnie weryfikowane. I zgłaszane też do Stolicy Apostolskiej. Wszystkie. To jest takie doświadczenie, że uczymy się dopiero teraz - mówił w ?Kropce nad i? w TVN24 o przypadkach pedofilii w Kościele ksiądz Józef Kloch, rzecznik Episkopatu Polski. Nawiązując do ostatnich bulwersujących wypowiedzi abp. Michalika, powiedział: - To już Rzymianie powiedzieli, że rzeczą ludzką jest mylić się.
Ks. Kloch po raz kolejny tłumaczył słowa arcybiskupa Józefa Michalika. - Wiele tych molestowań udałoby się uniknąć, gdyby te relacje między rodzicami były zdrowe. Słyszymy nie raz, że to często wyzwala się ta niewłaściwa postawa czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga - mówił wczoraj abp Józef Michalik pytany przez dziennikarzy o ostatnie doniesienia na temat przypadków pedofilii wśród duchownych.

"To już Rzymianie powiedzieli, że rzeczą ludzką jest się mylić"

- Mniej więcej 45 minut po tych słowach, wiedząc, jaka jest zawierucha, zostało zwołane spotkanie z dziennikarzami, na który przyszedł osobiście arcybiskup Michalik, i dziwię się, że nie cytuje się, co powiedział wówczas, bo przeprosił - mówił ks. Kloch. Na co zareagowała Monika Olejnik, przypominając, że takie informacje były w mediach.

- Trzeba znać jego (abp Michalika - red.) styl, ja go znam. To są często porwane myśli, które nie mają zakończenia. I tak było w tym wypadku. To już Rzymianie powiedzieli, że rzeczą ludzką jest mylić się - powiedział ks. Kloch. Potem kontynuował dość chaotycznie. - "Kropka nad i" ma taką... nad "i", ma kropkę. Widzi pani, ja też się mylę. Cieszę się, że do pani może przyjść ktoś, kto się myli, bo ja się mylę. Być może w tym oceanie zupełnej nieomylności, ten jeden program jest, gdzie można się mylić. Cieszę się - stwierdził ks. Kloch.

W programie przywołana została też sprawa proboszcza z Tylawy, skazanego za molestowanie dzieci. Sąd wydał wyrok: 2 lata w zawieszeniu na 5 lat. Przed laty abp Michalik, bronił proboszcza z Tylawy, oskarżając media, że rozpętały nagonkę na niewinnego księdza.

- Nasza wiedza o pedofilii dziś jest znacząco większa niż przed laty - próbował bronić abp. Michalika Józef Kloch.

Jeśli przychodziły ofiary i mówiły, co ksiądz robił, to potrzebna była wiedza tyluletnia? - dopytywała Monika Olejnik.

- Uważam, że moje środowisko za mało wie o pedofilii. Uważam, że edukacja nie tylko mojego środowiska, ale i społeczeństwa powinna być prowadzona w stopniu wysokim - stwierdził ks. Kloch.

Kloch o Rydzyku: Pani go słusznie krytykuje

Powróciła też sprawa obrony arcybiskupa Józefa Wesołowskiego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie, który podejrzany jest o pedofilię. W obronę na antenie Radia Maryja wziął go o. Tadeusz Rydzyk. - A może te mafie narkotykowe się zemściły i coś podstawiły? Można przeróżne rzeczy zmontować, podprowadzić człowieka. To trzeba widzieć, to jest walka z Kościołem - powiedział ojciec Rydzyk.

- Nie jest to atak na Kościół, ja tego tak nie odczytuję. Uważam, że pani słusznie go krytykuje. Papież go (arcybiskupa Wesołowskiego) nie odwołał za nic. Jesteśmy na różnych poziomach racjonalności, tzn. ojciec Rydzyk ze Stolicą Apostolską. Nie przesądzam o winie nuncjusza z Dominikany, ale postępowanie Watykanu jest jasne - powiedział ks. Kloch.

"Pedofile powinni się bać, że trafią na pierwsze strony gazet"

- Dla dzieci, które zostały odarte z godności, naprawdę nie jest ważne, ilu jest sprawców - powiedział ks. Kloch pytany o liczbę przypadków pedofilii w Kościele.

Rzecznik episkopatu zapewnił też, że teraz Kościół zajął się pedofilią. - Wszystkie stare sprawy są weryfikowane obecnie. I zgłaszane też do Stolicy Apostolskiej. Wszystkie. To jest takie doświadczenie, że uczymy się dopiero teraz - powiedział. - Jest obecnie jakieś katharsis, jeśli chodzi o pedofilię. Widzę w tym wypadku nowy rozdział - dodał.

- Pedofile powinni się bać, że mogą trafić na pierwsze strony gazet, do mediów. Oni powinni być piętnowani. Musi pedofil odczuć to, że jemu też grozi ujawnienie. Musi czuć oddech różnych podmiotów na karku - powiedział ks. Kloch.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (214)
Ks. Kloch o pedofilii w Kościele: Wszystkie stare sprawy są obecnie weryfikowane. I zgłaszane do Watykanu
Zaloguj się
 • ayouseptim

  0

  Przewrotny ZBÓJ!

 • antykkk

  Oceniono 2 razy 2

  Gdyby zamiast tzw świętego celibatu byłaby święta kastracja......

 • politol59

  Oceniono 1 raz 1

  Należy zgłaszać zgodnie z Kk do polskiej prokuratury, a nie do Watykanu, bo zgodnie z prawem kto ukrywa
  sprawcę jest współprawcą.

 • moyokoyani

  Oceniono 2 razy 2

  KK jest to instytucja powołana w celu ru...ia dzieci? :-))

 • szampans

  Oceniono 3 razy 3

  Dotychczas nie zajmowali się sprawami księży-pedofilów "bo nie mieli wystarczającej wiedzy o spustoszeniach, jakie sieje pedofilia".
  Każdy człowiek zawsze wiedział, że to obrzydliwe przestępstwo i jakie są jego następstwa, a oni dopiero teraz "zaczynają się uczyć"???
  To dowód na to, że jesteśmy idiotami płacąc miliardy złotych tym "nauczycielom moralności".

 • dz46

  Oceniono 6 razy 6

  Czy biskup J.Michalik byl napity czy nacpany wyglaszajac swoje oburzajace slowa, slowa oskarzajace dzieci, ich rodziny i slowa nazywajace ksiezy pedofili “innych wciagnietych w dawanie milosci”. Wg J.Michalika ksieza sa "jak prostytutki zaspakajaja" “ZADNE SEKSU I MILOSC DZIECI”. Dziecko szuka boga, dobra,milosci do ludzi a znajduje: jedna reke ksiedza w swoich majtkach a druga ksiadz sie masturbuje !!!! O rany!!!!!! Rzecznik ePiSkopatu J.Kloch w sposob wyjatkowo arogancki, nie poraz pierwszy, a zarazem prostacki bredzi, odwolujac sie do Rzymian albo nazywajac slowa abpJ. Michalika: lapsusem jezykowym!!!???? Abp mowil bredzac po polsku!!! Klecho niedouczony poczytaj encyklopedie co mowi na temat "lapsusa":z łac. pomyłka, błąd) – każdy nieumyślny błąd człowieka, powstały z roztargnienia, nieuwagi itp., przejezyczenie. No chyba ze abp byl roztargniony myslac o dziecku poszukujacym u niego milosci. J.Michalik i J.Kloch powinni wyleciec ze stanowiska NATYCHMIAST!!!! Nie powinien przepraszac, powinien zalozyc wor pokutny i udac sie do klasztoru pustelnikow, bo tam nie bedzie NIKOMU SZKODZIL !!! Kloch w wielu wypowiedziach bezczelnie LGAL, ze niby Watykan o wszystkich przypadkach pedofilii ksiezy w polskim kosciele, wie na biezaco. Oszuscie koscielny i hipokryto!!!!! My po polsku rozumiemy w odroznieniu od ksiedza, radzilbym uczyc sie jezyka polskiego i polskiej logiki!!!

 • wiezap

  Oceniono 5 razy -5

  Pedofilia to nie domena środowisk kościelnych a środowisk homoseksualnych, rozwięzłych dotyczących w znacznym stopniu artystów, dziennikarzy, nauczycieli, lekarzy. Kapłani i duchowni w tej grupie stanowią zaledwie 1 promil, czyli jeden na 1000, a mówi sie o nich tak często jakby byli głównym sprawcami tego wykroczenia. Manipulacja na tym polega, że odwraca się uwagę od siebie, a nagłaśnia innych. Złodziej woła najczęściej - łapać złodzieja.
  Apeluje o uczciwe przedstawienie skali tego problemu w różnych zawodach w naszym kraju i na świecie. Specjalnej uwagi wymagają związki partnerskie, środowiska genderowe. Czekam na taki artykuł i nie mogę sie doczekać. Czy jest zakaz publikowania takich danych?

 • 0zoja29

  Oceniono 3 razy 3

  widać ludzie juz mieli dosyć sądów kościelnych, wiec może niech ich pozamykaja państwowe www.fakt.pl/polski-misjonarz-zabity-podczas-orgii,artykuly,420561,1.html

 • michalmos

  Oceniono 2 razy 2

  Nie chcę tutaj obrażać nikogo, ale mam jakieś wrażenie, że ktoś się tutaj obudził z ręką w nocniku. To nie sztuka wyuczyć zasad liturgiki czy teologii. W WSD najważniejsze jest owo "lepienie gliny" czyli kształtowanie kapłańskiej postawy w młodym człowieku. Kapłańskiej postawy nie tylko jak jest się w kościele, ale także w domu, szkole, szpitalu itd....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX