Abp Gądecki przyznaje: są symptomy kryzysu katolicyzmu w Polsce

Tożsamość katolicyzmu w Polsce przeżywa kryzys - podkreślił dziś w Warszawie abp Stanisław Gądecki. Prezentując dziennikarzom przygotowania do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski, wyraził nadzieję, że wydarzenie to będzie okazją do pogłębienia wiary w naszym kraju.
- Fakt historyczny, jakim był chrzest Polski, skłania do dyskusji na temat kondycji współczesnego chrześcijaństwa - podkreślił wiceprzewodniczący Episkopatu na konferencji prasowej po zakończeniu zebrania plenarnego biskupów w Warszawie. Dodał, że po ponad tysiącu lat jego trwania w sercu Europy trzeba zauważyć, że są pewne symptomy kryzysu tożsamości katolicyzmu w Polsce".

Abp Gądecki ocenił, że zarówno wpływ totalitaryzmów XX wieku jak neoliberalizmu prowokującego dziś do "milczącej apostazji Boga" sprawia, że "wbrew historii i wbrew tożsamości część społeczeństwa wykazuje wielką dezorientację poglądów i postaw, kontestacji autorytetów i niewłaściwe użycie daru wolności".

Świadomość katolika

Metropolita poznański stwierdził też, że "świadomość własnej tożsamości dla wielu katolików w Polsce stała się problemem" jednak "nie umniejsza to w niczym ewangelicznej aktywności innych członków Kościoła, którzy z zapałem podtrzymują płomień wiary przyjęty przez naszych przodków".

Chrzest na nowo

Celem obchodów jubileuszowych jest odszukanie przez Polaków najlepszej drogi w świetle wyzwań, jakie niesie chrześcijańska przyszłość - tłumaczył abp Gądecki. Chodzi też o "odczytanie na nowo konsekwencji płynących z faktu chrztu przyjętego przez pierwszego władcę Polski przed 1050 laty".

Katolik znaczy Polak patriota

Wiceprzewodniczący Episkopatu poinformował, że przez najbliższe cztery lata - począwszy od najbliższego Adwentu aż do roku 2017 - celem duszpasterzy będzie pogłębianie u wiernych duchowości chrzcielnej i ukazywanie wiary chrześcijańskiej w powiązaniu z tożsamością narodową i co za tym idzie - budzenie patriotyzmu.

Równolegle do przygotowań duchowych będą prowadzone prace badawcze dotyczące chrztu Polski, jego przyczyn i uwarunkowań politycznych, społecznych, religijnych oraz konsekwencji dla dziejów narodu, a także nad świadomością wydarzenia sprzed 1050 lat w dzisiejszym społeczeństwie.

Komentarze (48)
Abp Gądecki przyznaje: są symptomy kryzysu katolicyzmu w Polsce
Zaloguj się
 • ayouseptim

  Oceniono 2 razy 2

  To nie są symptomy kryzysu katolicyzmu, tylko zgodnie z proroctwem Biblii, aktualnie obnażana jest wszeteczna instytucja mieniąca się być Kościołem.

 • ayouseptim

  Oceniono 1 raz 1

  Polska żadnego chrztu nie przyjmowała, ponieważ katolicyzm nie ma absolutnie nic wspólnego z prawdziwym chrztem, gdyż jest odszczepieńczą, wszeteczną instytucją.

 • ozyrys_reloaded

  Oceniono 2 razy 2

  Pan Gądecki bredzi coś o totalitaryzmach i liberaliźmie, które szkodzą wierze w Jego bożka (mamonę) w przeciwieństwie do "historycznego faktu" chrztu Polski.
  Pan Gądedcki kłamie i potwornie myli fakty:
  - chrzest Polski był próbą obrony przed germanizacją - jak się okazało, mało skuteczną, a wręcz szkodliwą - spod wpływów Ottona wpadliśmy pod znacznie gorsze wpływy papiestwa i hodowaliśmy sobie zdrajców (na przykład św. Wojciecha, który nie zginął za wiarę, ale za zdradę kraju - warto byłoby to młodym ludziom uzmysłowić) na własnym łonie.
  - ustroje totalitarne najczęściej podpinały się pod katolicyzm (nawet Rosja po pewnym czasie zrozumiała, że nie da rady rządzić bez poparcia Cerkwi)
  - Liberalizm zawsze zakładał swobodę dla każdego - także wierzącego i jego kościoła - w ramach prawa.

  Pan Gądecki nie wspomina, że sznur, który tak pięknie dzisiaj zacieśnia się na szyi KK ukręcił sobie sam kler - kolaborujący z okupantami, przedkładający interes Watykanu nad interesem narodu, pochwalający feudalizm i niewolnictwo... I niszczący wszelką nowoczesną myśl w zarodku (Bruno, Kopernik - daleko nie szukając)

  Pan Gądecki - na koniec - nie wspomina, że sam osobiście tę pętle z całych sił na szyi KK zaciska - niszcząc poznańskie 8 LO, szkołę muzyczną na Solnej i Baletówkę. Nie w imię Boga, nie dla szczytnych celów, ale wyłącznie dla kasy. Na samej baletówce chce zarobić pond 13 milionów złotych.

  Pan Gądecki - przyjaciel i protektor zboczeńca Paetza - obrażając wszystkich wokół siebie ma na celu tylko jedno - dobra materialne.

  W jednym ma rację - liberalizm pozwala nam dzisiaj widzieć i piętnować grzechy KK bez obawy o spłonięcie na stosie... choć zawsze jeszcze pozostaje ostracyzm i pogarda wśród współbraci... Ale to się zmieni - w przeciwieństwie do pana Gądeckiego.

 • o.beyzyma

  Oceniono 1 raz 1

  "przez najbliższe cztery lata - począwszy od najbliższego Adwentu aż do roku 2017"
  Wtedy świętować będą 500-lecie Reformacji!

 • elpapiotr2

  Oceniono 3 razy 3

  "Abp Gądecki przyznaje: są symptomy kryzysu katolicyzmu w Polsce"

  O tak, są. I cała tego zasługa znajduje się w rękach kleru.
  A ludzie, rodzice powinni uprzedzić swoje dzieci przed tym kryzysem wiary.
  Rodzice baczniej powinni zwracać uwagę na swoje dzieci, posyłane na religię, i do kościołów.
  Za duże ryzyko, że dziecku może się stać krzywda i uraz na całe życie.
  Już lepiej żyć w pogaństwie, ale uczciwie i godnie.

 • outsider44

  Oceniono 2 razy 2

  "Gdy ktoś, prawda - alkoholik
  wiesz, że Polak i katolik"

  Marian Załucki

 • michalmos

  Oceniono 1 raz 1

  Oczywiście, że są. Ciekawe, jak zareagowałby na to, jakby usłyszał o kimś, kto z powodu niezbyt idealnego syna chce unieważnić chrzest jego chrześniaka? Obawiam się, że reakcja byłaby jedna-pismo do Watykanu i kara od jednej z Kongregacji na tego, kto się szarpie na chrzest.

 • zfd3

  Oceniono 4 razy 2

  To już nie są syptomy to jest kryzys

  Zródła i przyczyny

  zastąpienie duszpasterzy karierowiczami, teologami, homofobami, i nieukami,

  sojusze biskupów ze środowiskami wrogimi Polaków, Polsce, osobom biednym i niezamożnym czyli liberałom, syjono-liberałom, środowiskom związanym z wdrożeniem komunizmu wojennego itp,

  czynne i bierne popieranie likwidacji przemysłu, rolnictwa, miejsc, pracy powszechnego nieodpłatnego prawa do opieki zdrowotnej, praw obywateli polskich do godnego życia w kraju,

  czynny udział w obniżaniu potencjału inetelektualnego polakom,

  tolerowania homofobów, pederastów

  inspirowanie rzekomych konfliktów na lini kościól pastwo,

  zbytkowny tryb zycia biskupów

  milczące wspieranie procesów deprawacji i demoralizacji wśród duchownych

  i

 • wongan

  Oceniono 3 razy 3

  a ja pamietam haslo: Tysiac szkol na tysiaclecie, i ono bardziej mi sie podobalo!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX