Referendum w Warszawie. Odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz możliwe [SONDAŻ]

36 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców Warszawy zamierza wziąć udział w referendum ws. odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz - wynika z sondażu TNS Polska dla ?Wiadomości? TVP1. Aby referendum było ważne, wystarczy frekwencja na poziomie 29 proc. Organizatorom może się więc udać odwołać prezydent stolicy, ponieważ 67 proc. tych, którzy na referendum pójdą, deklaruje głosowanie za jej usunięciem.
Jak wynika z sondażu TNS Polska, 27 proc. ankietowanych zadeklarowało, że "zdecydowanie" weźmie udział w referendum. 9 proc. "raczej" zamierza zagłosować. 42 proc. uprawnionych do głosowania "zdecydowanie" nie weźmie udziału w referendum, a 7 proc. "raczej" nie weźmie. 15 proc. odpowiedziało, że "raczej nie wie", czy zdecyduje się na wizytę w lokalu wyborczym.Jeśli dzisiejsze wyniki sondażowe potwierdzą się w niedzielę, może okazać się, że Hanna Gronkiewicz-Waltz straci stanowisko. Za jej odwołaniem bowiem - spośród osób wybierających się na referendum - chce zagłosować 67 proc. warszawiaków. 13 proc. zadeklarowało, że odda głos przeciw odwołaniu, a 20 proc. "jeszcze nie wie".Więcej osób nie weźmie udziału w referendum

Jak podaje TNS Polska, od sierpnia przybyło osób, które nie wezmą udziału w głosowaniu (wzrost z 42 do 49 proc.). Zmiana ta dotyczy wyłącznie osób, które swoją deklarację składały w sposób zdecydowany (wzrost z 35 do 42 proc.), a nie umiarkowany (podobnie, jak w poprzednim badaniu, jest to 7 proc.)

W poprzednim badaniu głosowanie za odwołaniem prezydent Warszawy deklarowało 65 proc., a 16 proc. było przeciwko.

Badanie przeprowadzono w dniach 7-8 października na reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Warszawy posiadających meldunek w stolicy.

Warszawa głosuje

W niedzielę 13 października od godz. 7 do 21 mieszkańcy Warszawy mogą wziąć udział w referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Głosowanie będzie ważne, jeżeli do urn wyborczych pójdzie co najmniej 389 430 osób, czyli 3/5 wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach prezydenta w 2010 r. Jeżeli większość z nich opowie się za odwołaniem pani prezydent, zostanie ona pozbawiona swojego stanowiska. Inicjatorem referendum jest Warszawska Wspólnota Samorządowa burmistrza Ursynowa Piotra Guziała. WWS swój wniosek argumentował tym, że prezydent stolicy jest arogancka, nie prowadzi inwestycji w Warszawie, a także odpowiada za opóźnienia na budowie drugiej linii metra i wysokie ceny biletów komunikacji miejskiej.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje ws. referendum w Warszawie? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (266)
Referendum w Warszawie. Odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz możliwe [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • jobik

  Oceniono 1 raz 1

  Prawo do rokoszu

  Wola 232 tys. obywateli Warszawy, potwierdzona ich podpisami pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz, to nie liberum veto.

  To masowy sprzeciw wyborców.

  W „Artykułach henrykowskich” z 1573 r. obywatele Rzeczypospolitej zawarowali sobie prawo wypowiedzenia posłuszeństwa tym, którzy by rządy w kraju sprawowali wbrew ich woli, praw i obyczajów ojczystych nie szanując. Nie była to anarchia ani fanaberia, lecz nauka wypływająca z doświadczenia. Gdy zbroczony krwią hugenotów, rozlaną w noc św. Bartłomieja (pamiętają Państwo „Królową Margot”) Henryk Walezy wzdragał się przysięgać na prawa kardynalne Rzeczypospolitej, Jan Zborowski nie wahał się rzec mu: Si non jurabis non regnabis (Jeśli nie przysięgniesz, nie będziesz panował), a kasztelan krakowski Sebastian Mielecki podczas koronacji samej odmówił wręczenia korony prymasowi, by ten dopełnił ceremonii, póki król elekt praw tych nie zaprzysiągł. Taka jest nasza tradycja i szczycimy się nią. Szczycimy się słusznie tym, że przodkowie nasi „takim tylko królom podlegali, których sami za panów swych mieć chcieli”. Elekcja zaś była elekcją viritim – mąż w męża – tzn. powszechną i bezpośrednią. Nie należy jej mylić z liberum veto.

  Pod Pesztem, który wraz z Budą jest dziś stolicą Węgier, znajdowało się niegdyś pole zjazdów szlachty węgierskiej zwane Rakás. Węgrzy w swojej kulturze politycznej bliźniaczo byli podobni do Polaków i także mieli prawo wypowiadania posłuszeństwa swoim królom, naruszającym zaprzysiężone swobody obywateli. Dziś słowo „rokosz”, rozumiane stereotypowo, po stuleciach propagandy zaborców, a potem komunistów, źle się w Polsce kojarzy, ale w deklaracji niepodległości największej demokracji świata, Stanów Zjednoczonych, zapisane jest niczym w „Artykułach henrykowskich”: naród ma prawo obalić rząd grożący jego swobodom. Dodajmy, że ma prawo obalić także rząd nieudolny, gdyż jak pisał Hugo Kołłątaj: „Niesłusznie oskarżają narody, że na rząd powstają, gdyż one powstają na nierząd”. Nikt nie jest na tyle doskonały, by miał prawo rządzić innymi bez ich zgody. Ustawodawca polski przewidział prawo obywateli do cofnięcia w drodze referendum raz udzielonego przez nich mandatu do rządzenia.

  Urzędnik obojętnie jakiego szczebla jest sługą obywateli, a nie ich panem. To my, obywatele, jesteśmy suwerenem, my jesteśmy Rzecząpospolitą.

  Z nami, Pani Prezydent, się nie dyskutuje, nas się słucha, a oskarżanie nas o anarchię jest zuchwałością i pychą godną ukarania.

  Tak piszą mądrzejsi .. WARSZAWIACY GŁOSUJCIE !

 • nina05

  Oceniono 2 razy 2

  Oczyśćmy Warszawę z tego gatunku ludzi, z uwagi na szacunek i pamięć dla Prezyenta Starzyńskiego.

 • partia-oszustow

  Oceniono 4 razy 2

  HGW z pieniędzy Warszawiaków opłaca darmozjadów lemingów.

  To właśnie oni i sprzedajni SB-ecki celebryci to główna ostoja HGW.

 • uzdek98

  Oceniono 2 razy 2

  a PO oderwaniu od koryta, bufeciara i jej gachem POwinien zajac sie prokurator i przesluchac obydwoje
  w sprawie eskpresowej prywatyzacji kamienicy w centrum WAWY, w ktorej POsiadanie, dziwnym trafem wszedl wujaszek szmalcownik ... szemrana rodzinka, z tradycjami ...

 • komercyjny02

  Oceniono 2 razy 0

  "36% zamierza wziąć udział ... wystarczy 29%..."
  Jak powszechnie wiadomo, moi kochani rodacy-Polacy kłamią jak najęci, kiedy ich zapytać, czy pójdą na jakiekolwiek głosowanie. Najpierw - dajmy na to - 60% oznajmia, że "na pewno pójdzie", zaś dodatkowe 20%, że "prawdopodobnie pójdzie". A potem się okazuje, że rzeczywista frekwencja wyniosła 40%.

  Jeśli tym razem 36% "zamierza wziąć udział", to znaczy, że prawdziwa frekwencja wyniesie w okolicach 25%.

 • giles

  Oceniono 3 razy -3

  referendum jest co prawda zupelnie legalne ale jednak niedemokratyczne. pozwala stosunkowo malej czesci osob uprawnionych do glosowania do podwazenia wynikow wyborow i prowadzi w prostej lini do anarchii: jesli referendum w sprawie odwolania hgw sie powiedzie a kolejne wybory wygra znowu ktos z po, pis nie bedzie czekal znowu 3 lata tlyko pewnie juz po roku wystapi z inicjatywa zbierania podpisow ua referendum aby odwolac nastepce hgw. dlatego niezaleznie od faktu czy hgw sie ostanie czy nie, nalezaloby zmienic ustawe o referendach lokalnych podnoszac wymagania dt zarzadzenia referendum z 10% do 25% badz 33% i kryterium waznosci z 3/5 glosow oddanych we wczesniejszych wyborach do np 50% uprawnionych do glosowania. referendum musi byc instrumenten wykorzystywanem tylko w wyjaktowych sytuacjach a nie narzedziem destrukcji.

 • anna-maria56

  Oceniono 7 razy -3

  Zastanawiam się czemu to wszystko służy,czy naprawdę tak bardzo chcemy żeby to oszołomstwo PISowskie nami rządziło,wiem że jest żle,ale bardzo w to wierzę że będzie jeszcze gorzej,mój apel LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ!!!!!!!!!

 • nora_syracuse

  Oceniono 5 razy 3

  HGW zostanie odspawana od stołka.

  Widzę, że nasze Państwo naprawdę należy do rozwiniętych Państw demokratycznych.

 • sbabetta

  Oceniono 3 razy -1

  No i dobrze PiS da im spokoj i ciszę ,ktorej tak potrzebuja heh,będą chodzić spać z kurami a po 22 giej będzie godzina policyjna żadnych zabaw nie urządzać.Tak trzymać warszawiacy cofajcie sie do średniowiecza bo Antoś i Jaruś się wyspać musi bo temu drugiemu braklo mamusi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX