Kwaśniewski: Trudno mi sobie wyobrazić, że PiS może nie wygrać wyborów

Trzecie zwycięstwo Donalda Tuska z rzędu jest chyba niemożliwe - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Jak dodał, jako zwycięzcę kolejnych wyborów widzi Prawo i Sprawiedliwość.
Aleksander Kwaśniewski nisko ocenia szanse Platformy Obywatelskiej na wygraną w kolejnych wyborach. - Trudno mi sobie wyobrazić, że PiS może nie wygrać wyborów. Stopień zużycia rządu, zniechęcenia, frustracji ludzi jest duży. Wielu wyborców zostanie w domu, a niska frekwencja będzie sprzyjać PiS - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Scenariusz? Dwa razy PiS

Zdaniem byłego prezydenta wygrana Prawa i Sprawiedliwości może postawić Polskę w trudnej sytuacji. - Jeśli PiS wygra, nie wiadomo, czy zdoła utworzyć rząd. A po drugiej stronie będą ugrupowania, które jako te przegrane stworzą trój- lub wręcz czwórkoalicję - twierdzi Kwaśniewski. Jak zaznacza, to "nie musi się udać". Wtedy w przyspieszonych wyborach PiS jako ten nieuszanowany zwycięzca może osiągnąć wynik bliski większości konstytucyjnej. I będzie prawdziwy kłopot - podsumowuje.

Były prezydent krytykuje też działalność premiera. - Ma skłonność do hiperaktywności w kampanii wyborczej i mniejszej aktywności, gdy trzeba wykonać codzienną pracę domową i wytłumaczyć to obywatelom - ocenia Kwaśniewski. Jak zaznacza, Tusk powinien postawić na "rekonstrukcję rządu z ciekawymi oryginalnymi postaciami. I działać".

Cały wywiad w dzisiejszej " Gazecie Wyborczej"

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (83)
Kwaśniewski: Trudno mi sobie wyobrazić, że PiS może nie wygrać wyborów
Zaloguj się
 • zbigstar

  Oceniono 5 razy -1

  Widać, że b. prezydent stracił politycznego nosa. Kaczyński jest politycznym trupem bez najmniejszej zdolności koalicyjnej. Do wyborów jeszcze sporo czasu, jeśli stary Miller odejdzie i SLD zacznie współdziałać z nowym Twoim Ruchem, to scena polityczna radykalnie się zmieni.

 • zwid

  Oceniono 5 razy 1

  Powiem Frasyniukiem:
  - Olek. Nie pier.rdol. Ciebie już nie ma!

 • gj61

  Oceniono 4 razy 2

  Panie Prezydencie! Ma Pan rację, wystarczy spojżeć na kalendarz:
  rok 2014 wybory w PL - wygrywa PiS
  rok 2019 nowy budżet UE w którym Polska zaczyna spłacać zaciągnięte prze Tuska długi. Obciążenie będzie koszmarne, bo te 900 mld PLN nie zostało DANE (jak pierd....li Tusk), zostało POŻYCZONE. Kto będzie winien?
  PiS, bo nie umie negocjowac. I znowu PO, lub to co po niej zostanie stanie się opatrznością Polski, bo to za ICH rządów Polska sie rozwijała... Nie trzyma się kupy?
  A Tusk i reszta kamaryli? Co tam... Oni już będza na dobrych posadkach w Strasburgu albo Brukseli... skoro po najbliższych wyborach nie chce go naród za "płemieła', a kompli za nieRząd.

 • yarrrr

  Oceniono 5 razy -1

  Czas na wymianę sceny politycznej. Na nowe ugrupowania takie jak Partia Libertariańska, Demokracja Bezpośrednia czy Ruch Narodowy, za którym dziś młodzi ludzie są w większości.
  I bardzo dobrze. W dobie patologii unijnej, islamizującej, sypiącej się Europy, wszechobecnej inwigilacji, padających Stanów Zjednoczonych pod wpływem działań destruktywnych elit, myślę że lepiej będzie jak postawimy na swoje. Na niezależną, wolną Polskę. Nawet kosztem czasowego obniżenia standardu życia, ale on się niechybnie polepszy jak obierzemy inną politykę.
  A teraz istnieje wiele sił które chciałyby nas podporządkować i uczynić tanimi robolami. Zadłużanie Polski do tego właśnie prowadzi.
  Co trzeba zrobić konkretnie?
  - stawiać na polski biznes
  - ograniczyć wydatki
  - nie zadłużać kraju !!!
  - znieść podatek dochodowy, podwyższyć VAT na dobra luks. z 23 nawet na 27%
  - utrzymać Narodowy Bank Polski
  - nie wprowadzać Euro! Tu przynajmniej PiS jest lepszy od PO.
  - nie wysyłać polskich żołnierzy na zbrodnicze wojny USA

  Plusy Polski i Polaków:
  - nie jesteśmy zepsuci życiem na kredyt przez dziesięciolecia, jak społeczeństwa Zachodnie
  - jesteśmy czyści etnicznie i nie mamy u siebie problemu islamistów
  - mamy większą wrażliwość na punkcie wolności i nie damy sobie narzucić kajdan systemu totalitarnego, np. NWO.
  - jesteśmy dzielni. Daliśmy radę i pod zaborami, podczas okupacji, komuny, 20 lat przemian. Damy radę i nowym wyzwaniom.
  Uważam, że to dużo.

 • czyzyk331

  Oceniono 2 razy 2

  Z wywiadu: Kwaśniewski o ukutym przez MILLERA sformułowaniu “RUCHERSI”: “To określenie może akurat mieć niezłe wzięcie. (śmiech)”

 • piemont12

  Oceniono 4 razy 0

  Kwaśniewski promuje swoją formację, swoich kumpli...Swołocz, a lojalny wobec Kaczyńskiego i jego bandy..!

  niss26an50.wordpress.com/2010/06/14/po-czynach-ich-poznacie-prawie-wszyscy-ludzie-kaczynskiego-5/
  www.spieprzajdziadu.com/muzeum/index.php?title=Odnowiciele
  jedyniesluszne.blox.pl/2007/09/Czlonkowie-PZPR-w-szeregach-PiS.html

 • ryszardus

  Oceniono 2 razy 2

  Na przekór wszystkim Tusk wygra wybory po raz trzeci tak "3" Warunek, już teraz weźmie się za realizację obietnic. Na kłamcę nie będą głosować. Rozliczy ludzi za nadużycia publicznie za rozwalenie publicznej kasy.
  Zmniejszy biurokrację i to przynajmniej o połowę tego, co za jego czasu urosła. Uwolni zawody by na rynku powstała konkurencja. Zmniejszy podatki do poziomu gdy wchodził do Rządu. itd. Ma wygrane!

 • piemont12

  Oceniono 4 razy 2

  Kwaśniewski cierpi.. Dostał zakwasów mózgu..!

 • ruchaka

  Oceniono 3 razy 3

  Kiedy do wladzy wroca mezowie stanu z PZPR i zrobia porzadek z solidaruchami?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX