Abp Michalik: Wielu molestowań udałoby się uniknąć, gdyby relacje między rodzicami były zdrowe

08.10.2013 14:09
- Niewłaściwa postawa często wyzwala się, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, zagubi się i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga - mówił abp Józef Michalik pytany przez dziennikarzy o ostatnie doniesienia na temat przypadków pedofilii wśród duchownych.
- Boleję nad tym. Oczywiście nikt nie może akceptować tego - ani Kościół, ani żaden człowiek Kościoła - mówił abp Michalik o nagłośnionych przypadkach molestowania nieletnich przez księży.

Zaraz jednak dodał: - Problem w tym, że tej troski o dziecko nie można ograniczyć tylko do ran, które zostały mu zadane. W dodatku bywa, że te rany są przedstawiane w taki troszkę redukcyjny sposób. Ile jest ran w dziecięcych sercach, w dziecięcych życiorysach, kiedy rozchodzą się rodzice? Dzisiaj nikt nie mówi o rozwodzie, że to jest krzywda dla dziecka. Oczywiście, że jest wielką krzywdą molestowanie, nie wolno zapomnieć o tym, ale nie tylko to, może jeszcze więcej i szersze pole, dlaczego na ten temat nie mówimy? Też musimy mówić. Chcąc pełnić urząd proroczy, nie pomijajmy jednego ani drugiego. Bo to jest jakieś nasze zadanie.

"Dziecko lgnie, ono szuka. Zagubi siebie i drugiego człowieka wciąga"

- Wielu tych molestowań udałoby się uniknąć, gdyby relacje między rodzicami były zdrowe - mówił abp Michalik. Tłumaczył, że "często niewłaściwa postawa wyzwala się, kiedy dziecko szuka miłości".

- Dziecko lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze drugiego człowieka wciąga. Dzisiaj otrzymujemy z instancji międzynarodowych instrukcję, że mamy zaczynać wprowadzać dzieci w życie seksualne już w przedszkolach. To jest horrendalna rzecz, przecież trzeba pomóc dziecku i wzmocnić rodzinę, a nie iść po linii najmniejszego oporu - mówił abp Michalik.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (1399)
Zaloguj się
 • ksks3

  Oceniono 4250 razy 4182

  Co tu pisać. Nic nie zmieni się w kościele dopóki hierarchami będą tacy mocarze intelektu jak abp Michalik.
  Takie przypadki powinno się obwozić po jarmarkach !

 • slowenia

  Oceniono 3129 razy 3067

  > "często niewłaściwa postawa wyzwala się, kiedy dziecko szuka miłości"

  Znaczy księża są pedofilami, bo (nieszczęśliwe) dzieci do nich lgną ??!!??!!??

 • xox-xox

  Oceniono 2750 razy 2682

  Boże ty mój, słyszysz i nie grzmisz; panie apb Michalik myślę że za Pana głupotą stoi po prostu brak mózgu

 • gdsta

  Oceniono 2258 razy 2230

  "...jeszcze tego drugiego człowieka wciąga..."

  genialne !

  płacić biednym księżom odszkodowania!

  genialne !

 • topiramax

  Oceniono 1825 razy 1791

  O żesz.....
  Jak żyję nie słyszałam czegoś tak głupiego.
  Pewnie dlatego, że mnie nie było na świcie jak w USA była popularna teoria, że pedofilia nie istnieje, to tylko dzieci...uwodzą dorosłych...to było wieki temu....

 • cena1309

  Oceniono 1631 razy 1613

  Jacy ci księża nieszczęśliwi,tak narażają się na miłość nieletnich zboczeńców.Wydaje mi się,że ksiądz,oby nie być narażony ,na zakusy zboczonych małolatów,powinien podać się kastracji.! Dobrowolnie.

 • freejazzy

  Oceniono 1508 razy 1482

  To, co abepe mówi, nazywa się powtórnym zranieniem - termin używany wobec ofiar gwałtów, którym przypisuje się współwinę za zaistniałe przestępstwo.
  Teraz jak widać abepe wskazuje na dzieci rozwodników i edukację seksualną w przedszkolach - dziecko potrzebuje miłości więc przychodzi po nią do księdza. I w dodatku jeszcze lgnie!
  Biedni księża, otoczoni przez dziadki spragnione zdziczałego seksu!

  Poziom zgnilizny moralnej w Kościole jest dla mnie niewyobrażalny!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje