Abp Michalik: Wielu molestowań udałoby się uniknąć, gdyby relacje między rodzicami były zdrowe

08.10.2013 14:09
- Niewłaściwa postawa często wyzwala się, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, zagubi się i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga - mówił abp Józef Michalik pytany przez dziennikarzy o ostatnie doniesienia na temat przypadków pedofilii wśród duchownych.
- Boleję nad tym. Oczywiście nikt nie może akceptować tego - ani Kościół, ani żaden człowiek Kościoła - mówił abp Michalik o nagłośnionych przypadkach molestowania nieletnich przez księży.

Zaraz jednak dodał: - Problem w tym, że tej troski o dziecko nie można ograniczyć tylko do ran, które zostały mu zadane. W dodatku bywa, że te rany są przedstawiane w taki troszkę redukcyjny sposób. Ile jest ran w dziecięcych sercach, w dziecięcych życiorysach, kiedy rozchodzą się rodzice? Dzisiaj nikt nie mówi o rozwodzie, że to jest krzywda dla dziecka. Oczywiście, że jest wielką krzywdą molestowanie, nie wolno zapomnieć o tym, ale nie tylko to, może jeszcze więcej i szersze pole, dlaczego na ten temat nie mówimy? Też musimy mówić. Chcąc pełnić urząd proroczy, nie pomijajmy jednego ani drugiego. Bo to jest jakieś nasze zadanie.

"Dziecko lgnie, ono szuka. Zagubi siebie i drugiego człowieka wciąga"

- Wielu tych molestowań udałoby się uniknąć, gdyby relacje między rodzicami były zdrowe - mówił abp Michalik. Tłumaczył, że "często niewłaściwa postawa wyzwala się, kiedy dziecko szuka miłości".

- Dziecko lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze drugiego człowieka wciąga. Dzisiaj otrzymujemy z instancji międzynarodowych instrukcję, że mamy zaczynać wprowadzać dzieci w życie seksualne już w przedszkolach. To jest horrendalna rzecz, przecież trzeba pomóc dziecku i wzmocnić rodzinę, a nie iść po linii najmniejszego oporu - mówił abp Michalik.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (1399)
Abp Michalik: Wielu molestowań udałoby się uniknąć, gdyby relacje między rodzicami były zdrowe
Zaloguj się
 • koko938

  0

  Uczono mie na religi w latach piedziesiatych ze nie moze sie wydarzyc taka rzecz zeby upadl komunikant ksiedzu takie miejsce naciera sie olejami swietymy bo pod postacia tegoz komunikantu jest sam Bog. Nic z tych rzeczy upadl w kosciele ludzie nie chcieli dotykac ,ksiadz wydlubal z pod lawek wlozyl do kilicha i dalej rozdawal . Moja nauka z religi /niwiem co o tym myslec to wielkie oszustwo.

 • koko938

  0

  Michalik paluszek wsac sobie we wlasna dupe ,pokazujesz ze tam jest Bog a dla was na ziemi lajdactwo powinniscie byc wszyscy wykastrowani.Nie dotykac dzieci w kosciolach bo macie brudne lapska.Mam 75lat zamiast robic rachunek sumienia z przezytch lat przestalem chodzic do kosciola , moje miejsce jest codziennie pod krzyzem ulicznym tam sie modle i nikt mie nie nie agituje, wielki smrod powstal od momentu wybrania na papieza Jan Pawla 2 . amen.

 • o_kow

  0

  Na prowincji też:

  www.wykop.pl/link/1706026/odwaznie-i-kontrowersyjnie-o-pedofilii-w-kosciele/

 • tadeusz1939

  Oceniono 1 raz 1

  Co ten czlowiek wygaduje

 • zebra044

  0

  Józefie ty nigdy nie byłeś mężem ani żoną,więc nie mów ,że powodem molestowania przez księży są rozwody rodziców,ale w większości przypadków mają dobre rozwiązanie w rodzinie,co nie oznacz ,że ty masz bronić swoich podwładnych na wszelkie sposoby przed odpowiedzialnością,zastanów się nad tym jaką pełnisz funkcję w kościele-chyba to jest błąd co do tej funkcji-ORTOGRAFICZNY-???

 • keramwistagano

  0

  Taki bachor naslucha sie w przedszkolu pornograficznych tresci, a potem zara leci na plebanie, a tam biedny ksiadz przezywa juz ciezkie chwile w oczekiwaniu na (ucieche) dopust bozy.
  Jakby dzieciom, tym wychowaniem sexualnym nie macono w glowkach, to ksiadz umylby gowniazowi najwyzej zabki kisielkiem z peniska

 • karmazyn2013

  0

  Każdy pełniący służbę publiczną jest odpowiedzialny dyscyplinarnie za swoje czyny - proponuję dobrowolną rezygnację księdza arcybiskupa z zajmowanych stanowisk i funkcji kościelnych, oddanie się do dyspozycji Papieża z propozycją przejścia na wcześniejszą emeryturę, skoro nie jest w stanie nieść swojej posługi i godnie reprezentować polski kościół. Byłby to realny dowód okazania skruchy i sygnał dla wszystkich, że nie ma równych i równiejszych. Arcybiskup Michalik bezpowrotnie utracił moje zaufanie i doprowadził do zgorszenia.

 • greg.nevergrey

  Oceniono 4 razy 4

  "WIEDZMINA NA NICH TRZA, KU...CH SYNOW"

 • sabina132

  Oceniono 1 raz 1

  Słuchając tej wypowiedzi pytanie samo pcha się do głowy " Jakiej orientacji seksualnej jest arcybiskup? bo on chyba sam nie słyszy co mówi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje