Komornik wystawia na licytację przetwory pani Katarzyny. Grzyby za 6,75 zł, miód za 15 zł

07.10.2013 16:27
Pani Katarzyna

Pani Katarzyna (Fot. Alert24.pl)

Komornik, która zajęła przetwory pani Katarzynie z Łuskowa, zamierza wystawić je w przyszłym miesiącu na sprzedaż. Licytacja odbędzie się 12 listopada w Kamieniu Pomorskim. Cena wywoławcza za słoik grzybów w occie to 6,75 zł. Więcej będzie trzeba zaoferować za słoik miodu, bo aż 15 zł. Komornik zastrzega jednak, że licytacja może się nie odbyć bez podania przyczyny.
Komornik zajęła przetwory ze względu na długi męża pani Katarzyny. Przedstawienie dokumentu poświadczającego rozdzielność majątkową między małżonkami nic nie dało. Po obejrzeniu umowy komornik stwierdziła jednak, że nie zamierza przerywać swojej pracy.

Z wyliczeń poszkodowanej wynika, że urzędniczka zajęła 58 słoików syropu malinowego, 22 z przecierem pomidorowym, 27 z ogórkami kiszonymi, sześć z miodem i 13 z grzybami marynowanymi. Ilości przetworów podane na stronie kancelarii komorniczej są podobne, choć delikatnie się różnią. Teraz komornik Katarzyny Chudy obwieściła, że przetwory zostaną wystawione na licytację.

Czy słoiki można wycenić?

Czy komornik może zająć przetwory? Egzekwując należności wierzyciela, musi działać w granicach określonych prawem oraz wyrokiem sądu. Wachlarz przedmiotów, które może zająć, jest bardzo duży, ale są też rzeczy, których zabrać nie można. Chodzi m.in. o "zapasy żywności i opału niezbędne na okres jednego miesiąca; a także o przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową". Czy do takich zaliczają się przetwory?

Teoretycznie komornik nie może sprzedać grzybów marynowanych. Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia zobowiązuje do posiadania na grzyby atestu wydanego przez osobę, która ma uprawnienia klasyfikatora grzybów. Do tego sama sprzedaż - według rozporządzenia ministra zdrowia - powinna mieć miejsce wyłącznie na targowiskach i w placówkach handlowych. Wygląda jednak na to, że dla komornik nie ma to znaczenia.

Krajowa Rada Sądownicza: "Zbadamy sprawę"

Rzecznik Krajowej Rady Sądowniczej Robert Damski był wyraźnie zdziwiony, słysząc historię pani Katarzyny. - Te działania pani komornik można określić jako nieszablonowe. Rozumiem negatywne emocje pani, która straciła przetwory. Powinna jak najszybciej domagać się wyłączenia ich z zajęcia komorniczego. Pismo składa się do sądu, jest proste - przekonywał.

Damski nie słyszał wcześniej o sytuacji, w której komornik zająłby przetwory dłużnika. Jego zdaniem wystawienie ich na sprzedaż "nie byłoby najwłaściwsze". - Zastanawiam się, na jakiej zasadzie pani komornik je wyceniła - dodał. Zapowiedział też, że KRS przyjrzy się sprawie.

Próbowaliśmy uzyskać komentarz od komornik Katarzyny Chudy. Powiedziała, że jako komornik nie może odpowiadać na pytania, natomiast jako rzecznik Rady Komorniczej w Szczecinie nie może wypowiadać się we własnej sprawie. - Byłoby to nieetyczne - skwitowała.

Więcej o sprawie pani Katarzyny z Łuskowa można przeczytać tutaj >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (418)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 926 razy 900

  A co na to Sanepid? Czy wiadomo jakie "przetwory"są faktycznie w słoikach? Co będzie, jeżeli okaże się, że jeden słoiczek grzybków był ze sromotnikami?
  A tak w ogóle, to myślę, że koszt takiej "aukcji" przewyższy wpływy...Czy różnicę pokryje pani komornik Chuda?

 • dyrdy.mal

  Oceniono 630 razy 608

  "Zbadamy sprawę" - taaak... A my uwierzymy. Banda chroniacych sobie tylki urzedasow. Tyle w temacie.
  A co do badania - gdzie sa stosowne organy panstwa ktore dbaja o przestrzeganie prawa (patrz lamanie przepisow ustawy)?

 • anna22290

  Oceniono 614 razy 596

  Polscy KOMORNICY SA NIEOBLICZALNI czy oni pracuja pod wplywem narkotykow? takiego zachowania jak zajmowanie zwierzat ;mniej szkodliwe przetworow tego majac pelna swiadomosc nie mozna robic ,rozumiem ,ze w Polsce z uczciwoscia ciezko i kazdy komornik licytuje to co jest potrzebne jemu,rodzinie,znajomym ale przetwory mozna juz naprawde zrobic samemu,albo kupic NIEDROGO PANI KOMORNIK nie trzeba ,ze wszystkiego ludzi okradac nawet z jedzenia TAKA BIEDNA TO CHYBA PANIJUZ NIE JEST

 • iha-iha-iha

  Oceniono 548 razy 530

  debilstwa ciąg dalszy - co na to przełożeni???
  nic - bo to też debile

 • januszaleniep

  Oceniono 476 razy 472

  Co za język przełożonych tej baby: "działanie nieszablonowe:, wystawienie na licytację "nie byłoby najwłaściwsze". Pani powinna domagać się wyłączenia przetworów z pod egzekucji komorniczej. Pismo jest proste i składa się je do sądu. Ani słowa, że ktoś może pomoże tej kobiecie to pismo napisać i złożyć. Żygać się chce, że człowiek żyje w takim kraju. A co bedzie, jak nikt nie będzie chcial kupić na tej licytacji? Zeżre sama, czy na spółkę z klientem, na rzecz którego zajęła?

 • zaradna.mama

  Oceniono 382 razy 374

  Myślałam, że mnie już nie zdziwi. Zdziwiło.
  Po pierwsze na jakiej podstawie komornik wyceniła te przetwory?
  Po drugie na jakiej podstawie zagwarantuje ewentualnemu nabywcy, że jest w nich to co jej się wydaje, że jest?
  Po trzecie, czy komornik poniesie konsekwencje ewentualnego zatrucia, jeśli wśród grzybów trafił się niejadalny okaz?
  Po czwarte, jaką harpią trzeba być, żeby tak postąpić... miała przedstawiony dokument o rozdzielności majątkowej rodziców a zabrała jedzenie małemu alergikowi.
  Wychowujmy dzieci od małego żeby bez względu na wykonywany zawód miały choć trochę empatii. Nie warto być harpią za wszelką cenę.
  zaradna-mama.blogspot.com/

 • pisowski_lud_wszystko_kupi

  Oceniono 355 razy 349

  Przecież ta komornicza kretynka popełnia kolejne przestępstwo wprowadzając niezbadaną żywość do obrotu? A jak ktoś się struje? Teoretyczna sprawa oczywiście ale to jest nielegalne. sanepid powinien ją teraz pogonić.

 • stan-1

  Oceniono 326 razy 318

  "Rzecznik Krajowej Rady Sądowniczej Robert Damski był wyraźnie zdziwiony, słysząc historię pani Katarzyny. - Te działania pani komornik można określić jako nieszablonowe. "

  N I E S Z A B L O N O W E!!! Łagodnie powiedziane.

  Jak widać każdy komornik ma swój szablon, prawo jest jedno dla wszystkich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje