Wielowieyska: "Twój Ruch? Ta nazwa nic nie mówi". Hartman: "Każdemu ma mówić to, co chce usłyszeć"

Jan Hartman

Jan Hartman (fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta)

Ruch Palikota po połączeniu z kilkoma środowiskami lewicowymi stworzył wczoraj nową formację - Twój Ruch. - Nazwa nie jest streszczeniem programu, ale takim emotikonem, formą, w którą można włożyć różną treść - mówił w "Poranku Radia TOK FM" prof. Jan Hartman, członek nowej partii.
Twój Ruch. Tak nazywa się nowa, założona w niedzielę partia Janusza Palikota. - Ta nazwa nic nikomu nie mówi - mówiła w "Poranku Radia TOK FM" Dominika Wielowieyska. - Każdemu ma mówić to, co chciałby usłyszeć. Kiedyś była Partia X - mówił prof. Jan Hartman, który przystąpił do nowego ugrupowania. - Nazwa nie jest streszczeniem programu, ale takim emotikonem, formą, w którą można włożyć różną treść - kontynuował Hartman.

Program liberalny? Nie, racjonalny

Wielowieyska dziwiła się ideologicznym woltom Palikota. Przypominała, że jeszcze niedawno chciał budować fabryki za państwowe pieniądze. - Wczoraj przedstawiliście program raczej liberalny, przede wszystkim adresowany do przedsiębiorców - wskazywała. - Nie wiem, czy on jest liberalny. Jest bardzo racjonalny - mówił Hartman.

Prowadząca "Poranek Radia TOK FM" podkreślała jednak, że promowanie niskich emerytur obywatelskich i postawienie na osobiste oszczędności ludzi to program liberalny. - Proszę nas nie kwalifikować jako liberałów lub socjalistów. To tak dzisiaj nie wygląda - odparł Hartman. - Nowoczesne programy partyjne nie mieszczą się w tradycyjnych kategoriach: tu twardzi libertarianie, a tam zwolennicy państwa socjalnego. Współczesne programy są bardziej inteligentne, znacznie mniej ideologiczne - wyjaśniał etyk.

Likwidacja ZUS to konieczność?

- Nasz cały program jest nastawiony na budowę nowoczesnego państwa zaufania, w którym wszyscy, którym się gorzej powodzi, mają pewność, że państwo jest dobrze zarządzane - tłumaczył Hartman. - Po to, żeby w pełni mogli uczestniczyć w życiu społecznym i czerpać z powszechnego dobrobytu, na ile jest to możliwe - mówił. - Bez państwa się nie da. Ono musi być aktywne gospodarczo - zaznaczył etyk.

Wielowieyska pytała jeszcze o pomysł likwidacji ZUS. - Widział pan jakieś wyliczenia? - dopytywała. - Prawdziwa ekspertyza napisana przez kompetentnych ekonomistów to koszty i czas. Właśnie to robimy - uspokajał Hartman. - Przejście na system, w którym emerytura jest po prostu budżetowa, a nie udaje, że taką jest, to konieczność - wskazywał. I podkreślał, że musi to być "rozpisane na wiele lat".Zobacz także
 • Janusz Palikot i Jan Hartman Palikot: Słowo "Polska" należy do prawicy. Nowa partia będzie się nazywała inaczej
Komentarze (19)
Wielowieyska: "Twój Ruch? Ta nazwa nic nie mówi". Hartman: "Każdemu ma mówić to, co chce usłyszeć"
Zaloguj się
 • calidris

  Oceniono 1 raz 1

  Odwoływanie się do Partii X od razu zwiększa zaufanie do tych gości, nie?

 • szmul.bender

  Oceniono 1 raz 1

  Hartman ma racje ze kazdy slyszy to co chce. Ja np slysze glosny pierd

 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  A pan prof. Hartman - żenada. O takich profesorach mówił Bismarck : Ein und dreizig Professoren und ist Vaterland verloren

 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  Sypnął Palikot obficie konfetti i urządził kosztowny face lifting. Ale obrokiem (dla zgłodniałej koryt zbieraniny) nie sypnie. Nic z tego

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 2 razy 2

  Tfffuj! Ruch

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 1 raz 1

  Ruch posuwisto-zwrotny, zgodny z symbolem Palikociej ideologii - gumowym penisem.

 • 31.februarius

  Oceniono 5 razy 3

  Ruch rucha nie wyrucha!

 • say69mat

  Oceniono 3 razy 1

  @gazeta.pl:
  Wielowieyska: "Twój Ruch? Ta nazwa nic nie mówi". Hartman: "Każdemu ma mówić to, co chce usłyszeć"

  say69mat:
  Kłania się elementarz TKS-u /Teorii Komunikacji Społecznej/ ... przekaz adresowany do politycznego odbiorcy ma być czytelny i jednoznaczny. Inaczej staje się stygmatem intelektualnego bełkotu na jakim funkcjonują założyciele tej z form kształtujących obraz życia politycznego w naszym kraju.
  Bo zastanówmy się co taki przekaz oznaczać może dla absolwenta jednej z naszych renomowanych uczelni??? Kiedy musi z dyplomem w zębach biegać do pośredniaka i za pracą. Podczas, gdy w Europie Zachodniej, po absolwenta każdej z renomowanych uczelni ustawia się, z reguły kolejka pracodawców. Oferując staż, i bacznie śledząc postępy edukacji potencjalnego pracownika.
  Czy nasz bohater ma się zastanawiać nad ukrytym sensem rzeczonego komunikatu??? Czy z dyplomem w zębach wyrywać, na wakacje na zlewozmywaku, i w perspektywie dłuższe??? Od Ojczyzny, patosu i bełkotu!!!

 • michu-najlepszy

  Oceniono 9 razy -3

  Pali-Kot to śmieszny i cwany filozof z jego programu i nazwy wyraźnie podkreślił swoje zamiary w tej wypowiedzi „ 2. Ta nasza szansa, to 300 mld zł, jakie dostaniemy w ciągu następnych sześciu lat. My tych pieniędzy nie możemy zmarnować i rozdać, jak Donald Tusk, i nie możemy ich zamienić w szaleństwo smoleńskie, jak Jarosław Kaczyński - Janusz Palikot. „ Palikot jest do bólu szczery nie chce rozdawać pieniędzy Unijnych a szczególnie że są to najprawdopodobniej ostatnie pieniądze i chce je zatrzymać dla siebie wzorując się na poprzednikach którzy dokonywali rożnych ruchów i doprowadzili do długu publicznego w wysokości 57 proc. PKB kwotowo około biliona zł zaniżając te kwotę aby nie przekroczyła 60 proc. PKB i nie podrożyła następnych kredytów, które będą Polskę pchały jeszcze w większą otchłań długów ukrytych które, na dzień dzisiejszy stanowią 250% PKB kwotowo 3 biliony złotych, a w przeliczeniu na jednego Polaka 83 tys. złotych. Sama nazwa Twój Ruch jest uniwersalna i wieloznaczna, ale za tą nazwę powinni stać ludzie którzy powiedzieliby tak. Polacy musimy niestety ostrzec Was przed wielkim niebezpieczeństwem jakie Wam grozi z powodu ukrytego długu publicznego który urósł do 250% PKB. Z winy rządzący którzy nie ujawniają prawdy z prymitywnej chęci rządzenia gdyż nie mają rozwiązań gospodarczych jak temu zaradzić , jak również cywilnej odwagi żeby się przyznać że pieniądze które składaliście na emerytury czy w OFE czy w ZUS są dawno wydane lub zastawione i obecnie szukają rozwiązań jednak nie określając jakich. Wobec tego występuję poważne zagrożenie że sięgną do rozwiązań które będą zagrażały bezpośrednio Waszemu życiu, szczególnie że już częściowo działają takie formy w sferach lecznictwa czy żywieniowych. Dlatego każdy ” Ruch” który chciałby przeciwstawiać się takim działaniom występowałby w obronie życia bezposredniego i gospodarczego, a nie opowiadałby takich pierdoł co zrobi z pieniędzmi które nie są jego . A teraz meritum sprawy czy mogliby być to ludzie pokroju „Ruchu Palikota” którzy umierającym w hospicjach chcieli ściągać krzyże gdyż jest to miejsce publiczne w którym może leżeć Żyd czy komuch, chociaż z praktyki wiedzieli że w tych miejscach ICH nie znajdą gdyż otoczeni są najlepszą opieka z powodu posiadania.
  Obecnie potrzebny jest taki Ruch który zmusi Sejm , Senat Rząd do podjęcia uchwał które zapewniałyby każdemu Polakowi ustawowo emeryturę płaconą przez państwo , skoro jest obowiązkiem odprowadzanie składek emerytalnych , rentowych i zdrowotnych i państwo ma prawo sięgać do tych pieniędzy to Państwo Polskie powinno mieć jasno określony obowiązek wypłacania tych emerytur a nie czuwania nad tym obowiązkiem i to w wysokości minimum w 80 % średniej krajowej, jeżeli przepracowałoby się 40 lat . Jeżeli w Polsce ustawy określa się dwuznacznie to celowo niszczy się państwo Polskie i Polaków a w ukryciu oczyszcza krainę do zagospodarowania przez inne nacje . Fumfle, poziom kształcenia obniżyliście, demagogie rozwinęliście maksymalnie ale musielibyście dokonać zmian genetycznych aby zabić inteligencję w ludziach. Nie łudźcie się że ludzie nie rozliczą się z Wami jeżeli się nie zmienicie, otrząśnijcie się z tej głupoty i zacznijcie myśleć jak homo sapiens a nie homo sovieticus który dokonał spustoszeń z chęci posiadania.
  Z poważaniem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje