Szwajcaria zagłosuje, czy każdy obywatel ma dostawać 2,5 tys. franków

W Szwajcarii odbędzie się referendum na temat wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego 2,5 tys. franków (8,5 tys. zł) miesięcznie dla każdego obywatela. Ma być to krok, który zapobiegnie rosnącym nierównościom finansowym, które nasiliły się w kraju od czasu kryzysu.
Wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego wysokości 2,5 tys. franków ma zapewnić finansowe bezpieczeństwo mieszkańcom Szwajcarii. Pomysłodawcy zebrali już wymagane 100 tys. podpisów, które niezbędne jest do ogłoszenia referendum.

Wczoraj wysypali z ciężarówki 8 milionów monet przed budynkiem parlamentu w Bernie. Symbolicznie, po jednej dla każdego mieszkańca Szwajcarii.

W Szwajcarii szeroko stosuje się referenda, jako jeden z atrybutów demokracji bezpośredniej. Referenda mogą dotyczyć albo całego kraju, albo jego części - kantonu.

Więcej o:
Komentarze (152)
Szwajcaria zagłosuje, czy każdy obywatel ma dostawać 2,5 tys. franków
Zaloguj się
 • zyks

  Oceniono 2 razy 0

  To hapening, populistyczna bzdura, ktora nie ma szans. A co do referendów : referenda odwołujące demokratycznie i prawidłowo wybrane władze nie są w Szwajcarii możliwe. Istnieją procedury odwołania rzadzących (kazdego szczebla), jesli np. popełnią przestępstwo. Ale nie w drodze referendum.

 • puuchatek

  Oceniono 8 razy -2

  2,5 tys. fraków to prawie równe 2 tys. euro.

  "Za darmo". Czyli za nic. Genialny pomysł. A skąd te pieniądze? A, się wydrukuje i będą.

  Czy to początek końca bogatej Szwajcarii?

  No cóż - da nas dobrze, frank spadnie,kredyty się "zmniejszą"...

 • stanislaw50

  Oceniono 4 razy -2

  Jarosław prosimy cie i Maciara dajcie obatelowi każdemu po 10 tysiaków !!!
  Udowodnijcie, że macie program dobrobytu dla OBATELI z Czrneckim, udowodnijcie na co was pajace stać
  demos

 • 2-julita

  Oceniono 2 razy -2

  a ten chińczyk na zdjęciu co tam robi ?????
  pomylili kraje ??????????????

 • nie-tak

  0

  cytat:
  Szwajcaria zagłosuje, czy każdy obywatel ma dostawać 2,5 tys. franków
  ..................................
  no, no gazeto czy nie przesadzilas? kazdy mialby miec te 2.500 ChF na miesiac natomiast dzieci o ile sie nie myle tylko 625 ChF.

 • erhapl

  Oceniono 9 razy 7

  Szkoda, że w PL tak mało się pisze o tym modelu finansów publicznych. Wiedza na temat BDP jest ŻADNA. Czasami pojawi się jakiś niuws-sensacyjka + parę "wesołych" komentarzy - dokładnie tak jak tu. Jest już ponad sto wpisów ale żadnego merytorycznego. Jeśli się trafi jakieś pytanie to świadczy ono jedynie o głębokiej niewiedzy dot. tematu. Reszta to typowa polska "debata" - nie wiem ale komentuję, najlepiej okraszając wypowiedź "wymyślnym" humorem. Dotyczy to zarówno komentujących jak dziennikarzy.
  Polecam zainteresować się tematem i trochę poczytać a uzyskamy odpowiedź na najczęściej zadawane tu pytanie: "kto to ma finansować?" Przy okazji, jak się trochę pomyśli, można się też dowiedzieć, komu u nas zależy aby się "szara masa, broń Boze, nie dowiedziała"… 

  W sieci, od lat dostępne są filmy, w których ekonomiści, socjologowie czy politycy
  dokładnie wyjaśniają "o co chodzi" a przedstawione analizy i symulacje tworzą jasny, spójny obraz idei BDP. Szkoda, że dotychczas nie zaprezentowano któregoś z tych filmów w polskiej wersji językowej. Może wreszcie jakiś przykład owej osławionej misji telewizji PUBLICZNEJ ?  Znającym język niemiecki, osobiście polecam to: 
www.youtube.com/watch?v=XqJjWe1QeUY   Ps. Film dostępny jest w sieci również w innych językach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX