Państwo to dojna krowa. Chcemy pracy, pieniędzy, mieszkania i lekarza. "Polacy poszaleli"

Czego chcemy od państwa? Minimalnego dochodu, opieki lekarskiej, studiów, mieszkania, pracy i to zgodnej z kwalifikacjami - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Innymi słowy, dobrobytu. I niewiele w zamian. - Polacy poszaleli - stwierdził w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski.
"Czym jest dla nas Polska" - patetycznie, jak sam przyznaje, pyta w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Marcin Hadaj. I odpowiada: "dojną krową".

"Polak, ojczyzna i Bóg. Nic w międzyczasie"

"Oczekiwania Polaków wobec państwa są astronomiczne" - podkreśla Hadaj. 90 proc Polaków uważa, że państwo każdemu obywatelowi powinno zapewnić bezpieczeństwo, 98 proc., że także poszanowanie własności. Państwo powinno również gwarantować: minimalny dochód (zdaniem 95 proc. Polaków), bezpłatną opiekę lekarską (95 proc.), bezpłatne studia wyższe (99 proc.), mieszkanie (84 proc.) i pracę (80 proc.), ale nie byle jaką, ale zgodną z kwalifikacjami (81 proc.)

Innymi słowy, Polacy chcą dobrobytu. Wprost przyznaje to 53 proc. z nas. - Tu już Polacy lekko poszaleli - przyznał w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. - Choć trudno się dziwić, bo skąd te wszystkie dobra miałyby się brać, skoro struktura naszego świata społecznego jest taka, że jest Polak, potem ojczyzna i Bóg. Nic w międzyczasie się nie zdarza - wskazywał publicysta.

Rywalizacja zamiast kooperacji. "Największy grzech"

Wiadomo już, czego chcemy. A co dajemy w zamian? "Figę z makiem". Hadaj pisze, że postawę Polaków "trudno określić inaczej jak mianem hipokryzji". Tylko co piąty z nas uważa, że płacenie podatków osobistych jest obowiązkiem. Taki sam odsetek jest przekonany, że podatki są złe.

Według Żakowskiego problem wynika w dużej mierze z promowania przez władzę, głównie poprzez edukację, rywalizacji zamiast kooperacji. - To największy grzech ostatniej dekady. Kiedy zdaliśmy sobie sprawę z problemu, zamiast go rozwiązywać, tylko pogłębiamy - zauważył Żakowski.

Cały tekst przeczytasz w dzisiejszym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Więcej o:
Komentarze (63)
Państwo to dojna krowa. Chcemy pracy, pieniędzy, mieszkania i lekarza. "Polacy poszaleli"
Zaloguj się
 • india.wr

  0

  Żakowski ma rację
  Przy braku poszanowania prawa, instytucji państwa, braku społeczeństwa obywatelskiego, obojetności na wybieranie (wybory) najlepszych do polityki i samorządów, słabych umiejętności organizacyjnych (powyżej poziomu cwaniactwa), niechęci go innowacji, powszechnej katolickiej wiary w cuda zamiast w naukę, pracę i organizację ... chcą rzeczy niemożliwych.

  Może młodsze pokolenia będą mądrzejsze??

 • klossbruner

  Oceniono 2 razy 2

  Szanowny panie Zakowski! Zamienmy sie na prace. Ja tez potrafie napisac artykul w tym stylu jesli zostane dobrze wynagrodzony.
  Bierz pan moje 1500 zl i szalej pan po sklepach po uprzednim oplaceniu: mieszkania, pradu, gazu, telefonu, OC, benzyne, ubezpieczenie na mieszkanie, wizyta u lekarza plus lekarstwa...i to co zostanie wydaj pan na rozrywke i wakacje w krajach Unii Europejskiej!!! Przyjemnego zycia panie ZAKOWSKI!!! Mi sie naprzwde przewrocilo w glowie zyjac w Polsce!!! Jeslo Polacy opuszcza Polske to pan Zakowski nie bedzie mial komu pisac te madre artykuly...

 • legionadam

  Oceniono 1 raz 1

  Kolejny celebryta oderwany od rzeczywistości. Cóż, być może sądziłbym podobnie gdybym zarabiał tyle co pan Żakowski za pieprzenie lub pisanie głupot .

 • a.b.c.cieslakkrzysztof.51

  Oceniono 2 razy 2

  # debili - którzy bronią - tuska i jego bandy , nie brakuje, gdyż to oni - wciskają polakom ciemnotę...

 • a.b.c.cieslakkrzysztof.51

  Oceniono 2 razy 2

  # a kto - popsprzedawał zakłady pracy - PAŃSTWO, czyli rząd ,,, kto podwyższył : podatki i inne opłaty - " tusk i jego BANDA czworga ( tusk, rostowski, sikorski i pierwsza bufetowa STOLICY )...

 • klossbruner

  Oceniono 5 razy 5

  Pan Zakowski powinien sprobowac zyc za 1500 ZL tak przez rok. Wrocil by na ziemie i pisal swoje filozofie o zyciu w sposob normalny.

 • inkwizytorstarszy

  0

  " kraken 28" napisała:
  " nikt nie chce płacić za ubezpieczenie zdrowotne tak aby przez kolejki spragnionych rozmowy emerytów nie móc się dostać do lekarza."
  I ma rację. Popieram jej zdanie. Bo żeby mieć to wszystko trzeba być zdrowym. I najpierw trzeba dbać o zdrowie.
  A ci co całe życie nie dbali o zdrowie wykańczają teraz Służbę Zdrowia...

 • paka48

  Oceniono 2 razy 2

  Ja nie jestem hipokrytą! Jestem Polakiem i takie świadczenia należą mi się ze strony państwa, tak jak państwo skubie mnie na ponad 50% moich dochodów. Niech państwo nie trzyma palca w tyłku i nie podejmuje się zobowiązań międzynarodowych, które mnie nie dotyczą! A kasa się znajdzie! Gdzie jej szukać... w skutecznej pracy urzędów skarbowych i sądowych.

 • dyzurnydebil

  Oceniono 2 razy 2

  DEMENCJA STARCZA...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX