Rostowski vs Balcerowicz, kolejne starcie. Rostowski: "Mam wywiesić własny licznik? Dobry pomysł"

03.10.2013 09:16
- Mam żal do Leszka Balcerowicza - wyznał minister Jacek Rostowski w Poranku Radia TOK FM. - Nadużywa swojej wiedzy ekonomicznej do celów politycznych - stwierdził. Chodzi o ujawniony przez Fundację FOR Balcerowicza ukryty dług publiczny, który ma sięgać 200 proc. PKB. - To skrajnie nieodpowiedzialne - ocenił Rostowski.
Rząd dopina reformę systemu emerytalnego, a konflikt wicepremiera Jacka Rostowskiego z byłym wicepremierem Leszkiem Balcerowiczem trwa w najlepsze. I często przykrywa kwestie merytoryczne, jak choćby wtedy, kiedy problem zwracania się per "ty" lub "pan" podczas debaty emerytalnej w 2011 roku zepchnął na plan dalszy sam przebieg rozmowy.

"Dużo skrajnej nierzetelności"

Tym razem Balcerowicz w opublikowanym wczoraj liście oskarżył rząd o stosowanie propagandowych chwytów zamiast merytorycznych argumentów. - Nie można dojść do porozumienia, bo niektórzy bronią interesów instytucji finansowych albo bronią własnej reformy. Nie chcą się przyznać, że w tym bardzo ważnym elemencie była ona bardzo poważnym błędem polityki gospodarczej - mówił Rostowski.

Rostowski kontra Balcerowicz: kłótnia dżentelmenów czy fundamentalny spór? >>>

- Jako rząd chcemy bronić interesów przyszłych emerytów i przyszłych podatników. Zaciekłość strony, która broni interesów osobistych oraz instytucji finansowych, jest godna dużo lepszej sprawy. Tu jest dużo przypadków skrajnej nierzetelności - zaznaczył minister.

"Ukryty dług? Skrajnie nieodpowiedzialne"

Tymczasem, jak zauważyła Paradowska, w Warszawie wiszą już dwa liczniki długu publicznego, które przygotowała fundacja Balcerowicza. Najnowszy pokazuje dług ukryty. Według Forum Obywatelskiego Rozwoju ma on wynosić 3 biliony złotych, co daje 193 proc. PKB. Oficjalne statystyki mówią o 57 proc. - Mam drugi żal do Leszka Balcerowicza - wyznał Rostowski. - Nadużywa swojej wiedzy ekonomicznej do celów politycznych. Co jak co, ale pokazywanie długu niby ukrytego, który związany jest z przyszłymi emeryturami, jest skrajnie nieodpowiedzialne - zaznaczył minister.

- Dlaczego? - zdziwiła się prowadząca Poranek Radia TOK FM. - On jest realny. To 80-100 tys. na obywatela. Marnie się poczułam - stwierdziła publicystka. Rostowski wyjaśniał jednak, że zasadniczym punktem reformy emerytalnej z 1999 roku (która, jego zdaniem, "błędnie wprowadziła OFE") było wprowadzenie w ZUS indywidualnych kont emerytalnych.

"Niech pan wywiesi własny licznik"

- Ten system oznacza, że przyszłe emerytury będą zrównoważone przez składki. To była bardzo dobra część reformy emerytalnej rządu Jerzego Buzka. Dzięki niej mamy pewność, że przyszłe wydatki będą zrównoważone przyszłymi dochodami. Leszek Balcerowicz, mówiąc tylko przyszłych wydatkach, ale nie o przyszłych dochodach, popełnia gigantyczne nadużycie - zaznaczył minister.

- Niech pan wywiesi własne liczniki z korektą - zaproponowała Paradowska. - Dobry pomysł, zastanowię się - przyklasnął Rostowski.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (39)
Zaloguj się
 • nie-tak

  Oceniono 6 razy 6

  Cytat:
  Nie chcą się przyznać, że w tym bardzo ważnym elemencie była ona bardzo poważnym błędem polityki gospodarczej - mówił Rostowski.
  ...........................................
  100% racji!!!!!!!!!!!!
  Balcerowicz naganiacz miedzynarodowej finasiery w Polsce broni swoich postulatow, broni oszukanstwa MFW wprowadzonego pod przymusem czyli otwarcia linii kredytowej dla panstw w bylym bloku wschodnim. Wegrzy wyrzucili nie bez przyczyny MFW wraz z OFE z swojego kraju, teraz obserwujemy notoryczna nagonke na ten kraj jak i wladze jego. Kiedy zmadrzeje wrescie Balcerowicz?

 • 7ogamihcra

  Oceniono 21 razy 5

  Fakt, że Balcerowicz broni złodziejskiego OFE świadczy o tym, że jego CAŁE gadanie o długu publicznym i o innych pierdołach sensu nijakiego nie ma.
  A dlaczego OFE jest złodziejskie ?
  A no dlatego, że państwo przekazuje do OFE część składki emerytalnej., i następnie OFE pożycza państwu na procent te same pieniądze.
  Warto też wspomnieć, że na wypłaty rent i emerytur państwo dopożycza pieniądze w bankach na procent.
  Jak na razie zyskują tylko na tym OFE, a emeryci dostaną jakieś żałosne ochłapy.

 • marcin1956

  Oceniono 12 razy 4

  Powtarzam po raz kolejny: Jeśli Rostowski twierdzi, że 2 pracujących będzie w stanie pokryć 99.2% wysokości wypłacanej za 20 lat emerytury, to oznacza, że emerytura będzie PONIŻEJ 20% wysokości średniej płacy w danym okresie. Przy obecnej średniej około 3500 wyobraźcie sobie perspektywę przeżycia za 700 złotych BRUTTO miesięcznie, czyli za 550 złotych NETTO.
  TAK WYGLĄDAJĄ "GWARANCJE" RZĄDOWE!

 • dziadekjam

  Oceniono 11 razy 3

  "Rostowski vs Balcerowicz.."
  ======================
  Gó.wno vs nas.r.ane

 • nie-tak

  Oceniono 1 raz 1

  Mimo tylu artykulow w prasie w Polsce wielu Polakow jest glupich jak i naiwnych wraz z Balcerowiczem.
  www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/kto-stoi-za-ofe
  www.przeglad-tygodnik.pl/pl/search/tlsearch/OFE

 • mutant_popromienny

  Oceniono 8 razy 0

  Rostowski vs Balcerowicz.
  Obcy vs Predator...nawet charakteryzacji robic nie trzeba zbyt wielkiej !

 • fabon

  Oceniono 1 raz -1

  Leszek Balcerowicz, mówiąc tylko przyszłych wydatkach, ale nie o przyszłych dochodach, popełnia gigantyczne nadużycie - zaznaczył minister.

  To co Pan Rostowski powiedzial to kompletna bzdura, bo oznacza to, ze nie tylko dluznicy maja oddawac pieniadze, ale wierzyciele tez. Kim jest czlowiek, ktory wplaca przymusowe skladki stajace sie wspomnianymi dochodami? - wierzycielem. Tak wiec Pan Balcerowicz slusznie uwzglednia dlugi, bo z jakiej racji ma czyjes powinnosci uwzgledniac? Prawo moze sie zmienic, np. przymus placenia skladek zostanie zneisiony... i co wtedy? panstwo dalej placi, ale ludzie juz nie... Prosze uwaznei sluchac Pana Rostowskiego, bo prawdy to on od dawna nie mowi i czlowiekiem dobrym on rowniez nie jest.

 • tot14

  Oceniono 7 razy -1

  TUSK i Rostowski to socjaliści. Chcą utrzymać się przy władzy i robiąc DOBRZE społeczeństwu, pomimo tego, że państwa na to nie stać!!!

  Rostowski przejmując obligacje od OFE, otworzył sobie furtkę do dalszego zadłużania państwa!!!

  Powyższy mechanizm wyjaśnia w prosty sposób brytyjski eurodeputowany.

  POLECAM obejrzeć poniższy filmik z parlamentu europejskiego!!!

  www.youtube.com/watch?v=G45d9qzRefg
  Cud PLATFORMY polega na życiu ponad STAN tj. Rząd więcej wydaje niż zbiera z podatków, zadłuża państwo, a te długi ma spłacać przyszłe pokolenie!!!

  Tylko w Polsce jest mały problem - NIŻ DEMOGRAFICZNY!!! A to może oznaczać BANKRUCTWO ZUS, ponieważ jak każda piramida finansowa ZUS za 20 lat będzie miał mniej płacących składki, a więcej pobierających. A to oznacza nieuchronne bankructwo odłożone w czasie. Tak wyglada polityka Platformy Obywatelskiej!!!

 • prezio2

  Oceniono 6 razy -2

  A to czytaliście co rude psy planują nam zgotować !!!

  www.dziennikzachodni.pl/artykul/1006121,rzad-wprowadzi-zakaz-palenia-weglem-w-piecach-to-jest-cios-w-slaska-gospodarke,id,t.html
  www.tvn24.pl/zakaza-mieszkancom-palic-weglem-to-nie-rozwiaze-problemu,359061,s.html
  www.tvn24.pl/katowice,51/zakaz-palenia-w-domach-weglem-moze-upasc-caly-sektor-gorniczy,359508.html
  Widać że h...om się nudzi straszliwie. Głosujcie na nich dalej to szcz... do sracza nam niedługo zabronią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje