Tom Clancy nie żyje. Autor słynnych thrillerów miał 66 lat

Amerykański pisarz Tom Clancy nie żyje - informuje "New York Times". Autor thrillerów sensacyjnych, m.in. "Polowania na Czerwony Październik", miał 66 lat.
Śmierć pisarza potwierdził "NYT" jego agent i rodzina. Na razie nie jest znana przyczyna zgonu Clancy'ego - wiadomo tylko, że zmarł w szpitalu w Baltimore.

Tom Clancy zasłynął jako autor powieści sensacyjnych, osadzonych mocno w realiach międzynarodowej polityki, amerykańskiej armii i służb specjalnych. Jego najsłynniejsze powieści to m.in. "Polowanie na Czerwony Październik", "Czas Patriotów" i "Suma wszystkich strachów". Jego książki zainspirowały też powstanie znanych serii gier komputerowych "Rainbow Six", "Ghost Recon" i "Splinter Cell".

Pisał, jakby wiedział więcej, niż powinien

W tekście z 1987 r., gdy Clancy, niegdyś agent ubezpieczeniowy, był już gwiazdą literatury sensacyjnej, "New York Times" napisał, że wiedzę autora, jego doskonałą znajomość szczegółów dotyczących procedur działania, uzbrojenia i wyposażenia amerykańskiej i radzieckiej armii doceniali nawet wysocy rangą oficerowie armii. Tymczasem Clancy nigdy nawet nie służył w wojsku. Od najmłodszych lat pasjonował się jednak historią marynarki i wojskowości. Wiedzę o technice, taktyce i strategii działania różnych rodzajów wojsk dały pisarzowi czytane wnikliwie podręczniki przeznaczone dla inżynierów i wojskowych. Używając wyłącznie jawnych materiałów, potrafił zbudować w wiarygodny sposób tło przedstawianej historii.

Sposób, w jaki Clancy pisał o wojsku, zaskarbił mu sympatię kręgów związanych z wojskowością, tak w USA, jak i za granicą. Pisarz korzystał z informacji, które słyszał od wojskowych znajomych i wykorzystywał je w kolejnych książkach. W 2003 r. w wywiadzie dla CNN podkreślał jednak wyraźnie, że nigdy nie ujawnił informacji tajnych lub szczegółów działania służb specjalnych, których opisanie mogłoby narazić ich funkcjonariuszy na niebezpieczeństwo.

Nowe technologie i Jack Ryan

Pisarz był też fanem nowoczesnych technologii. Bohaterowie Clancy'ego często wykorzystują narzędzia, będące szczytem techniki w czasie powstawania powieści. I tak w "Czasie Patriotów" główny bohater Jack Ryan posługuje się szczytem techniki 1987 roku - laptopem.

Cykl książek o Jacku Ryanie to najbardziej znane książki Clancy'ego. W pierwszych (m.in. "Czas Patriotów") jest z początku skromnym wykładowcą historii na akademii amerykańskiej marynarki wojennej. W wyniku przypadkowego splotu okoliczności ratuje księcia i księżną Walii wraz z ich małym synkiem z zamachu przeprowadzonego przez jedną z frakcji Irlandzkiej Armii Republikańskiej. W obawie - słusznej - przed zemstą terrorystów - zaczyna współpracę z CIA.

W kolejnych książkach Ryan jest już agentem tej amerykańskiej służby, dochodzi w niej do wysokich stanowisk, by w jednej z kolejnych książek - zostać prezydentem USA. W najnowszej, przygotowywanej do druku powieści o anglojęzycznym tytule "Command Authority" (wydanie planowane na grudzień 2013 r.) to znów w rękach Ryana leży klucz do tajemnicy przeszłości nowego "silnego człowieka" Kremla.

Clancy radzi, jak pisać

Znana jest rada Clancy'ego dla pisarzy, cytowana przez "Business Insider" . "Pisać uczysz się tak, jak grać w golfa. Robisz to tak długo, aż się nauczysz robić to dobrze. Wielu ludzi myśli, że dzieje się z tobą coś mistycznego, że cię muza całuje w ucho. Ale pisanie nie jest inspirowane z 'góry' - to ciężka praca".

Więcej o:
Komentarze (32)
Tom Clancy nie żyje. Autor słynnych thrillerów miał 66 lat
Zaloguj się
 • polakslowian

  Oceniono 5 razy -3

  Nudne, nie realistyczne, prawicowe gnioty. Trzeba bylo przeczytac 500 stron zanim cos sie dzialo w 'Sum of All Fears', i sposob w jaki Ameryka tak latwo pokonala Japonczykow w 'Debt of Honor' to juz smiechu warte 'science fiction'. Ameryka pokazala na co ich prawdziwie stac w Iraku i Afganistanie i zdolnosc do honorowej walki to oni nie sa.

 • gralfa00aa11

  0

  poeto ze sloiczkiem,demokrato do beczki,tabun kolumnowy tracan dla coreczki.Stracha ich motylki,z komiksu stracha chwilki.Beczka ci i sapanie wrogow zywsze,koniec biegania-teraz walki prawdziwsze ! Disney bram w ogniu,tylko ogniem wyskocza,tyle krolewskiej parady co wykrzywiania do wygranej gady.Wygral Ryan,Ryan wygral,pam pam,z wrogami sam !

 • gralfa00aa11

  0

  Ryan,Ryan,dobosz pam pam,trabka z GniezdaOva, gloria ci -battla-bottla-armeamorrra..! Ryan,Ryan,pieklo ci gra,cora w zupie,diabli kamien na kukli do trumien.I Bacha i Zalewania i CharkowaParszyca Piasnica-wygranych przegrana mina grobowa.,Ryan,Ryan i lotcik Olma,na chotielca wiecej niz szyderca,nacapone familii walentynkowe..Pum bum ,za lasem ,a ci pam pam..Gwiazda Gniezda jestea Ryan..

 • losiu4

  Oceniono 4 razy -4

  w swoich ksiazkach często przedstawiał dość prokatolskie przekonania. I.m.in. dlatego go lubię :)

  pozdrawiam

  Losiu

 • do100jnik

  Oceniono 2 razy 2

  znowu odszedł wartościowy człowiek, niepowetowana strata ale na zawsze pozostanie w naszej pamięci

 • 7eki

  Oceniono 1 raz 1

  Właśnie przed chwilą ukończyłem Tom Clancy's Splinter Cell Blacklist. Gry sygnowane jego imieniem byłby zdecydowanie najlepszymi w swoim gatunku i z całą pewnością można je zaliczyć do ponadczasowych klasyków.

 • gralfa00aa11

  Oceniono 2 razy -2

  Te hoze madralki w serialu jak w zegarku ze slowiczkiem,czy amorkiem,i w przeciwienstwie do filmow akcji-chyba brak sledztw o te serie.. Ci pochowani z kamieniem na czole ,czyli te Poles by Ole`Poles znaja podobny proceder..nie czekaja problemu od nawiedzonych dzierlatek od indora. .horroru z ich natchnienia..chyba ze Smiechowni w kulke gniecenia..Ta cementowa kolderke ciut podobna znaja..trabka zlota Gniezdowa,ze my cholota, i to na biesa diable blota..!

 • hind2424

  Oceniono 18 razy 16

  Niech spoczywa w spokoju.Bardzo podobał mi się jego styl pisania.Realizm idealnie mieszał się z fikcją, multum szczegółów technicznych. Aktualnie czytam "Sumę wszystkich Strachów i jestem w niebowzięty"
  Szkoda że najlepsi odchodzą po kolei, a chłam często pozostaje na wiele, wiele dłużej. :(

 • ocooley

  Oceniono 7 razy 1

  Jego "Dług honorowy" był natchnieniem dla AlKaidy- jak zrobić zamach samolotem pasażerskim

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX