W 2026 r., po prawie 150 latach, mają skończyć budowę słynnej Sagrady Familii [WIDEO]

Budowa słynnej barcelońska świątyni Sagrada Familia ma zostać zakończona za 13 lat. Piękną wizualizację zakończenia budowy kościoła opublikowano w internecie. Kościół jest budowany już 131 lat.
Sagrada Familia, znajdująca się w centrum Barcelony, jest jednym z najdłużej budowanych obiektów w najnowszej historii. Pracę rozpoczęto w 1882 roku. Rok później budową świątyni zajął się słynny architekt Antoni Gaudi. Poświęcił jej ostatnie 43 lata życia.

Kościół jest ogromny. Docelowo będzie miał aż 18 wież dachowych. Najwyższe z nich będą mierzyć 175 metrów wysokości. Z powodu swoich rozmiarów, częstych braków funduszy oraz problemów związanych z burzliwą historią Hiszpanii pierwszej połowy XX wieku budowa bardzo się przeciągnęła. W czasie wojny domowej anarchiści zdewastowali świątynię i zniszczyli plany jej budowy.

Sam Gaudi miał mówić, że "jego klientom się nie śpieszy", czym tłumaczył długi czas budowy. W 1926 roku, gdy architekt zginął w wypadku, budowa kościoła była zrealizowana zaledwie w ok. 20 proc. A budowano go już prawie 50 lat. Dzisiaj, jak podaje "Daily Mail", zrealizowano 65 proc. planu.

Teraz, po 131 latach prac, wyznaczono ostateczną datę końca budowy. Ma to nastąpić w 2026 roku. Z tej okazji stworzono wizualizację, jak Sagrada Familia będzie wtedy wyglądała.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje ze świata? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (103)
W 2026 r., po prawie 150 latach, mają skończyć budowę słynnej Sagrady Familii [WIDEO]
Zaloguj się
 • annaprus

  0

  Barcelona to dziwne miasto z jednej strony wielki "walcowaty' twór www.photo-travels.org/pl/foto/81/631/ , z drugiej wiekami budowana świątynia.

 • create

  Oceniono 1 raz 1

  Pffff! To nic w porównaniu do naszej najpiękniejszej świątyni opatrzności.

 • miroo

  Oceniono 6 razy -2

  cóż za gigantyczne marnotrawstwo..

 • glemp1

  Oceniono 2 razy -2

  Skończą budowę akurat wtedy, gdy w Hiszpanii nie będzie już katolików. Muslimy umieszczą na wieżach półksiężyce i meczecik gotowy!

 • kazik2500

  Oceniono 2 razy 0

  Niesamowite, piekne dzielo, ktore skupilo wysilki setek wspanialych artystow. Brawo! Gdybysmy tak mysleli w innych dziedzinach, nie tylko w sztuce, to byc moze lot do najblizszej gwiazdy i prawdziwie przelomowe technologie bylyby juz osiagniete. Wspanialy pomnik chwaly Bozej i ludzkiej determinacji.

 • no_to_zaloze_inne

  Oceniono 7 razy -1

  Żenujący przykład bałwochwalczego kultu jednostki. Kiedy to się skończy, kiedy ludzkość się nauczy? Byli faraonowie, był Stalin, był Hitler, a ciągle jest Jezus. Sami mordercy, sami fanatycy.

  "Na pomnikach zbrodniarze prężą swoje postury".

 • stefan4

  Oceniono 6 razy 4

  Precz z samowrzaskiem artykułów w GW! Sami potrafimy sobie włączyć wideo w chwili, kiedy chcemy to zrobić, niech GW tego nie robi za nas.

 • ellen.bw

  Oceniono 1 raz 1

  No za trzynaście tak - według tamtejszego przesądu - będzie koniec świata.

 • delayla

  Oceniono 4 razy 2

  To prawie jak nasze metro w Warszawie!
  Zajęło prawie 100 lat...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX