Putin kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla. Za Syrię, Biesłan i Osetię Południową

Międzynarodowa Akademia Jedności Duchowej i Współpracy Narodów Świata zgłosiła kandydaturę Władimira Putina do Pokojowej Nagrody Nobla - informuje agencja ITAR TASS. - Wzięliśmy pod uwagę wszystkie wymogi formalne - zapewniają. Kreml nie komentuje tej sprawy.
Zdaniem Międzynarodowej Akademii Jedności Duchowej i Współpracy Narodów Świata Putin zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla przede wszystkim w związku z "aktywnym udziałem w rozwiązaniu syryjskiego konfliktu". - Bardzo dobrze wiemy, jaką rolę odegrał nasz prezydent w zaprowadzaniu pokoju w tak trudnych rejonach jak Biesłan i Osetia Południowa - dodają inicjatorzy akcji w rozmowie z agencją ITAR TASS.

Putin przywróci nagrodzie prestiż

- Władimir Putin zdecydowanie jawi się jako człowiek tego roku - powiedział wiceprezes Akademii Biesłan Kobahija. Oświadczył też, że Nobel dla Putina mógłby "przywrócić tej nagrodzie prestiż nadszarpnięty przez przyznawanie jej z góry, a nie za istotne zasługi".

Za uhonorowaniem Władimira Putina Nagrodą Nobla opowiada się też Siergiej Komkow, prezes Ogólnorosyjskiej Fundacji Edukacji. - Prezydent wkłada maksimum wysiłku nie tylko w utrzymanie pokoju na terenie naszego państwa, ale też w pokojowe zakończenie światowych konfliktów - argumentuje Komkow.

"Prezydent nie pracuje dla nagród"

Rzecznik Kremla oświadczył, że administracja prezydenta nie zajmuje się tą inicjatywą. - W swojej działalności Władimir Putin nie kieruje się nigdy chęcią uzyskania jakiejkolwiek nagrody. Nie jest zwolennikiem takich wyróżnień - oświadczył Dmitrij Pieskow. - Dla prezydenta najważniejsze jest zadowolenie z rezultatów pracy - podkreślił rzecznik.

Zasłużył na Nobla?

Kandydatura Władimira Putina może być uznana za kontrowersyjną ze względu na liczne zarzuty wobec Rosji związane z nieprzestrzeganiem praw człowieka. Przez przeciwników politycznych prezydent FR obciążany jest odpowiedzialnością m.in. za zabójstwo krytycznej wobec władz dziennikarki Anny Politkowskiej i śmierć Aleksandra Litwinienki.

Nadal niejasna jest też sprawa udziału FSB w zamachach terrorystycznych w 1999 r. W latach 1998-1999 Władimir Putin stał na czele tej specsłużby, a wznowienie wojny czeczeńskiej, do czego pretekst dały wybuchy w rosyjskich miastach, pomogło mu umocnić pozycję polityczną, a w konsekwencji - sięgnąć po prezydenturę.

O tym - rzecz jasna - zwolennicy prezydenta nie wspominają. Podkreślają natomiast, że laureatem Pokojowej Nagrody Nobla w 2009 r. został Barack Obama, który "szykuje się do inwazji na Syrię". - Nasz prezydent starający się nie dopuścić do rozlewu krwi bardziej zasługuje na tę nagrodę - argumentuje Josif Kobzon, jeden z deputowanych popierających inicjatywę Akademii.

Kontrowersyjni kandydaci to nie nowość

Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest od 1901 r. Kandydaci otrzymują to prestiżowe wyróżnienie 10 grudnia, w rocznicę śmierci jego fundatora. Dotychczas pokojowego Nobla otrzymał tylko jeden Polak - 30 lat temu uhonorowano w ten sposób Lecha Wałęsę.

W historii nagrody nie brak decyzji uważanych za bardzo kontrowersyjne. Tak było m.in. w ubiegłym roku, gdy Noblem uhonorowano Unię Europejską. Z perspektywy czasu zaskakująco prezentuje się też lista kandydatów zgłaszanych do wyróżnienia. Znajdują się na niej takie postaci jak Józef Stalin, czy Wojciech Jaruzelski. Słynna sprawa zgłoszenia w 1939 r. Adolfa Hitlera była natomiast rodzajem politycznej prowokacji - pomysłodawca, szwedzki parlamentarzysta Eric Brandt, chciał zaprotestować w ten sposób przeciwko kandydaturze brytyjskiego premiera Chamberlaina. Ostatecznie nominacja dla kanclerza III Rzeszy została wycofana na wniosek jej autora.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (106)
Putin kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla. Za Syrię, Biesłan i Osetię Południową
Zaloguj się
 • kireta21

  0

  "Putin kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla."
  "Za Syrię"
  - czyli ochronę kupców na rosyjska broń i baz wypadowych dla rosyjskiej floty
  "Biesłan"
  - czyli zabijanie zakładników razem z terrorystami
  "i Osetię Południową"
  - czyli zbrojenie po zęby rebeliantów, a następnie stoczenie wojny w ich obronie

  Nie ma co, w takim towarzystwie Obama będzie się czuł jak w domu.

  PS: Obama tez ciężko pracuje na kolejnego pokojowego Nobla, no wiecie, Libia, Syria, Egipt...

 • franiof16

  0

  A może do grona faworytów dopisać Wielkiego Językoznawcę ?.

 • igraszkabis

  Oceniono 3 razy 1

  Prima Aprilis?

 • blue911

  Oceniono 6 razy -2

  Vlad, trzymaj sie! Trzeba polozyc kres panowaniu bankierow we Wszechswiecie!

 • zyks

  Oceniono 8 razy 0

  Mozna było proponować w 1939 Adolfa, to czemu nie Wowkę w 2013 ? Co ? Gorszy ?

 • zz1026

  Oceniono 7 razy 1

  co to do cholery jest ta Międzynarodowa Akademia Jedności Duchowej i Współpracy Narodów Świata?

  fanklub putina zalozny przez supertlumacza?

  swoja droga dobre ruscy oficjalnie przyznali ze to oni sprowokowali wojne w gruzji a ta akademia chce im za to nagrode pokojowa dac?

  noi ja proponuje dac nagrode hitlerowi dzieki niemu wprowadzono do prawa miedzynarodowego takie pojecie jak ludobojstwo dzieki niemu zydzi dostali wlasne panstwo a ze mial tam jakas malutka wojenke? no coz nikt nie jest idealny
  pokojowy nobel dla hitlera

 • 31.februarius

  Oceniono 7 razy 3

  Dostał ją Barack Barackowicz, to niech se Władimir Władimirowicz też ma, o!

 • micdep

  Oceniono 10 razy -2

  Wole ta nagrode dla niego jak dla O...Przynajmniej nie zaczyna zadnych wojenek dla uspokojenia "narodu"

 • doni72

  Oceniono 9 razy -1

  Koniec swiata chyba naprawde jest bliski,przeciez juz naprawde sie wszystko do gory nogami przewraca.Obama pozniej UE,a teraz Putin to jakas paranoja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX