Ruszył ponowny proces Amandy Knox. Sąd zlecił zbadanie śladów DNA pozostawionych na narzędziu zbrodni

Sąd we Florencji polecił, by ponownie zbadano ślady DNA pozostawione na nożu, którym w 2007 zamordowana została brytyjska studentka Meredith Kercher. Właśnie rozpoczął się ponowny proces Amerykanki Amandy Knox - najpierw skazanej, a następnie uniewinnionej od zarzutu zabójstwa swojej współlokatorki.
To był jeden z najgłośniejszych procesów ostatnich lat. Studentka z USA Amanda Knox i jej były chłopak Włoch Raffaele Sollecito zostali skazani za napaść na tle seksualnym i zamordowanie swojej koleżanki, Meredith. Włoski sąd orzekł kary: 26 lat więzienia dla Amerykanki i 25 dla jej przyjaciela.

Jednak po dwóch latach, w 2011 roku, Sąd Apelacyjny wydał wyrok uniewinniający. Uznano, że dowody nie dawały stuprocentowej pewności co do winy skazanych. Knox i Sollecito wyjechali do USA. Na ponowny proces - który odbywa się z polecenia Sądu Najwyższego, ze względu na uchybienia w apelacji - nie przyjechali.

Brutalne morderstwo

Do zbrodni doszło w 2007 roku w Perugii. 2 listopada w mieszkaniu wynajmowanym przez studentki znaleziono ciało 21-letniej Meredith. Miała poderżnięte gardło i 40 ran zadanych nożem. Była naga, zabójca wykorzystał ją seksualnie. Podejrzani o udział w morderstwie byli m.in. 20-letnia współlokatorka zamordowanej - Amanda Knox i jej chłopak.

Para w trakcie śledztwa zmieniała zeznania. Raz mówili, że byli w mieszkaniu w chwili zbrodni, jednak nic nie słyszeli, gdyż byli odurzeni alkoholem i marihuaną. Wcześniej zeznawali, że noc spędzili poza domem.

Wiadomo, że w mieszkaniu w noc zbrodni była też jeszcze jedna osoba - Rudy Guede z Wybrzeża Kości Słoniowej. Na pościeli Meredith znaleziono jego DNA. Mężczyzna jest jedynym skazanym w tej sprawie, odsiaduje wyrok za zabójstwo - 16 lat więzienia. Guede nie przyznał się do winy, obciążał Sollecito i Knox.

Ponowny proces

Dlaczego Knox i jej były chłopak są sądzeni jeszcze raz? Sąd Najwyższy uznał, że proces apelacyjny był pełen uchybień, nie uwzględniono w nim m.in. istotnych dowodów DNA. Dlatego też na pierwszej rozprawie ponownego procesu sędzia polecił ponowne zbadanie noża, którym dokonano morderstwa (w procesie apelacyjnym uznano, że ślady na nożu są zbyt małe, by można było uznać je za wiarygodny dowód).

Sędzia Alessandro Nencini ma także ponownie przesłuchać świadków. M.in. członka mafii z Neapolu Luciano Aviello, który twierdził kiedyś, że za zabójstwem stoi jego brat. Sąd zapozna się także z dostępnymi dowodami.

Knox: Już raz niesłusznie mnie skazali

Ani Knox, ani Sollecito nie pojawili się na pierwszej rozprawie. Amerykanka nie zamierza w ogóle pojawić się we Włoszech. - Mam się czego bać, już raz zostałam niewinnie skazana - powiedziała Knox brytyjskiej stacji ITV. Zapowiedziała jednak, że jest gotowa poddać się badaniom wykrywaczem kłamstw, by udowodnić, że mówi prawdę. Knox będzie reprezentowana przez swoich prawników, przebieg procesu będzie obserwować z Seattle.

Jak donoszą media, na przyszłych przesłuchaniach pojawić ma się 29-letni były chłopak Knox. Potwierdził to jego ojciec. - Kolejna analiza może pokazać tylko to, co już wiemy. Że Raffaele Sollecito nie ma nic wspólnego z ogromnym cierpieniem, jakie spotkało Meredith - powiedział Francesco Sollecito dziennikarzom.

Na wyrok w ponownym procesie z niecierpliwością czeka rodzina ofiary, która publicznie wyraża wątpliwość co do niewinności Knox i Sollecito.

Więcej o:
Komentarze (26)
Ruszył ponowny proces Amandy Knox. Sąd zlecił zbadanie śladów DNA pozostawionych na narzędziu zbrodni
Zaloguj się
 • nadachu12

  Oceniono 1 raz -1

  Ładna dziewczyna, mogłaby być modelką, ale widać że niezbyt u niej z psychiką, skoro jest umoczona w coś takiego... Straszne, jak charakter człowieka może być odmienny od zewnętrznego wyglądu.

 • garage1974

  Oceniono 1 raz -1

  historia ckliwa jak ta z celebrytką Katarzyną W., która z rozpaczy zatłukła swoją Madzię.........

 • tanebo

  Oceniono 6 razy 6

  Włosi tylko ser dobrze potrafią zrobić. Śledztwo od początku zostało zchrzanione bo psy i prokurator mieli parcie na szkło. Nie zebrano wszystkich śladów. Np z noży w domu podejrzanego. Technik wybrał jeden "bo bardziej błyszczał". Inne noże całkowicie pominął. Również te w domu ofiary. Na nożu znaleziono bodajże 3 komórki nabłonka ofiary. Prokurator też jest kretynem. Prowadził np także śledztwo "wampira z Florencji". Przyszedł do niego dziennikarz i zrobił wywiad na ten temat. Po czym prokurator zlecił śledzenie dziennikarza "bo za dużo wie"

 • pnti

  0

  Włochy nie mają z USA umowy o ekstradycji ??

 • belle.du.jour

  Oceniono 7 razy 3

  Amanda Knox może się poddać badaniom wykrywaczem kłamst z pełnym spokojem bo jest psychopatką pozbawioną empatii i może spokojnie oszukać wariograf. Swojego czasu dość dokładnie śledziłam ten proces i dowody w sprawie. Jestem przekonana, ze wraz z tamtymi uczestniczyła w zbrodni. Upiekło się jej bo rodzice wydali miliony na firmę PR i prawników a Włosi pochrzanili postępowanie dowodowe.

 • doomsday

  Oceniono 15 razy 9

  Cała trójka jest umoczona i winna. Wszyscy kłamali od samego początku śledztwa i na tych kłamstwach wielokrotnie byli łapani.To było sex party, poparte marihuaną i alkoholem. Kercher nie chciała się zgodzić na zbiorowy seks i dlatego ją zabili. Tak też mniej więcej twierdzi prokuratura. Tymczasem Amanda niedawno wydała książkę, ktora rozchodzi się w milionach egzemplarzy po swiecie.

 • janusss

  Oceniono 13 razy 11

  Sumujac Amandzia sie pogniewala na Italie , skasowala 21 milionow zl za ksiazke ( przed podatkiem ,) i zyje sie jej w Seattle bardzo fajnie .

 • ciotka_ltd

  Oceniono 12 razy -6

  Niespelna 30-letnia dziewczyna, a ma bruzdy na pysku kolo ust jak 50-latka, i to zmeczona zyciem. Musi byc z niej niezla wydra, skoro tak pysk nieustannie wykrzywia, ze juz sie takich bruzd mimicznych dorobila, bez wzgledu na to, czy zamordowala Angielke czy nie.

 • jacek.adam

  Oceniono 3 razy 1

  "Nigdy nie jesteśmy tak biedni,
  aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu."

  Pozdrawiamy pomagamy.dbv.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX