"Imię matki Mahometa!" - w Westgate terroryści zastosowali nową taktykę

Wymień imiona krewnych Mahometa! Zacytuj konkretny wers Koranu! - zamaskowani napastnicy, którzy zaatakowali centrum handlowe Westgate w Nairobi przygotowali zestaw pytań dla zakładników. W ten sposób oddzielali muzułmanów, których puszczali wolno, od "niewiernych", których zabijali. - To nowa taktyka terrorystów - mówią eksperci.
Przerażone ofiary chowały się w toaletach, szybach wentylacyjnych, za stoiskami i manekinami. A terroryści zadawali swoje pytania. 14-letni chłopiec uratował się, bo przyjaciele donieśli mu, że terroryści pytają o imiona krewnych Mahometa - chłopak ich nie znał, więc wydostał się na dach i skoczył. Udało mu się uciec. Wśród ocalałych był też Żyd: modlitwę, o którą pytali napastnicy, zapisał na dłoni, żeby ją zapamiętać. Wielu świadków masakry opowiadało, jak terroryści zabijali tych, którzy nie znali prawidłowych odpowiedzi.

Te relacje w połączeniu z wewnętrznymi dokumentami ekstremistów z Al-Szabab, odkrytymi przez agencję AP, dowodzą, iż terroryści zmieniają strategię. Po Iraku Al-Kaida zorientowała się, że zabijanie muzułmanów nie jest dla niej strategicznie korzystne, więc teraz będzie starać się lepiej identyfikować ofiary, by ginęli tylko "niewierni".

- Członkowie Al-Kaidy odkryli, że olbrzymie liczby muzułmanów, których zabili, to wielki problem PR-owy. Zwłaszcza dla ludzi, których chcą przekonać do swoich racji - mówi Daveed Gartenstein-Ross, dyrektor Centrum Studiów nad Radykalizacją Terrorystów. - I teraz widzimy, jak Al-Kaida próbuje ten problem usunąć - dodaje.

Przed wrześniowym atakiem na centrum handlowe terroryści z Al-Szabab zabijali muzułmanów na równi z innymi. Próbowali dołączyć do siatki Al-Kaidy, ale przeciwny temu, aż do swej śmierci w 2011 r., był Osama ben Laden - właśnie ze względu na niezliczone muzułmańskie ofiary somalijskich ekstremistów. W 2010 r. ben Laden pisał do liderów Al-Szabab "radząc", by zmienili sposób działania i "zminimalizowali liczbę ofiar wśród muzułmanów".

Terroryści piszą maila: "Dołożyliśmy wszelkich starań, by..."

Ekstremiści z Al-Szabab dołączyli do siatki Al-Kaidy dopiero w 2012 r. - rok po śmierci Osamy. I rzeczywiście zmienili sposób działania. W mailu wysłanym AP po ataku na Westgate terroryści napisali: "Mudżahedini w centrum handlowym dołożyli wszelkich starań, by przed atakiem oddzielić muzułmanów od niewiernych". AP podkreśla, że to nie do końca prawda. Wśród ponad 60 ofiar z Westgate na pewno byli muzułmanie, bo na początku ten atak wyglądał jak poprzednie przeprowadzone przez Al-Szabab: terroryści po prostu otworzyli ogień z karabinów.

- Zaczęli strzelać, strzelali bez przerwy i kto zginął, ten zginął. Potem się uspokoiło i zaczęli podchodzić do ludzi i zadawać im pytania. Znałeś odpowiedź, pozwalali ci odejść. Pytali o imię matki Mahometa, kazali cytować Koran - opowiada jeden ze świadków masakry, 14-letni Rutvik Patel, pracownik jednego ze sklepów. - Nie znałem odpowiedzi. Uciekłem na dach. Skoczyłem. Udało mi się - mówi.

Wyrzuciłem paszport, przez komórkę znalazłem modlitwę

A to relacja 31-letniego biznesmena, Żyda: - Byłem w banku, gdy usłyszeliśmy strzały. Wszyscy pobiegliśmy na zaplecze i zamknęliśmy się w pomieszczeniu z sejfem. Wyłączyliśmy światło. Z smsów dowiedzieliśmy się, że napastnicy każą ludziom cytować szahadę (muzułmańskie wyznanie wiary - red.) i zabijają tych, którzy jej nie znają. Wyrzuciłem paszport, ściągnąłem modlitwę na telefon i zapisałem na dłoni, żeby wkuć na pamięć. Po kilkunastu godzinach w banku usłyszeliśmy walenie w drzwi. Naplułem na rękę i starłem napis. Wszystko już pamiętałem. Za drzwiami nie było terrorystów. Tylko policja.

Zmianę taktyki ekstremistów z Al-Szabab potwierdzają też trzy dokumenty znalezione przez reporterów AP w północnym Mali na początku tego roku. Jeden z nich zawiera fatwy wydane w 2011 r.: "Francuzi i Anglicy mają być traktowani tak samo. Ich krew i pieniądze są halal. Żaden muzułmanin w żadnej części świata nie może z nimi współpracować w żaden sposób, bo to prowadzi do apostazji i odrzucenia przez Islam".

W kolejnym dokumencie czytamy: "Wszyscy muzułmanie mają być z dala od wroga i jego budynków, by nie zostali dla niego ludzkimi tarczami i nie zostali ranieni przez ciosy mudżahedinów zadawane wrogowi". I dalej: "Mudżahedini są szczerzy w chęci oszczędzenia krwi braci muzułmanów i nie chcą, by muzułmanie ginęli od kul wymierzonych we wrogów Boga". - To duża zmiana, jak na organizację, która od początku swego istnienia stale zabijała wszystkich bez wyjątku. Teraz Al-Szabab wysyła jasny komunikat: "Patrzcie, jesteśmy inni. Już nie zabijamy wszystkich po kolei. Chronimy niewinnych muzułmanów i próbujemy zabić tylko "niewiernych" - komentuje Rudolph Atallah, który przez lata śledził działalność somalijskich terrorystów jako dyrektor w Departamencie Obrony USA.Więcej o:
Komentarze (375)
"Imię matki Mahometa!" - w Westgate terroryści zastosowali nową taktykę
Zaloguj się
 • qudaq

  0

  Pewno któryś z nich studiował w Polsce i poznał sposób na rozpoznawanie swoich podczas buntu wójta Alberta , kiedy żądano od podejrzanych wypowiedzenia trzech słów po polsku . Szczególnie wdzięcznie brzmiała w ustach niemieckich mieszczan soczewica .

 • wtorun

  Oceniono 3 razy 1

  a wystarczyło, aby każdy mógł posiadać broń.... naturalne zabezpieczenie przed tego typu ekscesami. Już nie mogliby latać po centrum swobodnie - zabiliby parę osób, zginęliby od strzałów od pozostałych.

 • drojb

  Oceniono 1 raz -1

  "Patrzcie, jesteśmy inni. Już nie zabijamy wszystkich po kolei. Chronimy Ppodlizuchów i pokornych, próbujemy zabić tylko kreatywnych i niepokornych" --- to cytat z Wielce Szacownych Nadobnych ust mojego szefa (nie jest muzułmanimem)
  PS. Cytat nie dosłowny, ale sens ten sam.

 • blski

  Oceniono 3 razy 1

  "Bóg nie jest wielki. Jak religia wszystko zatruwa" (przeczytanie goraco polecam)
  Wystarczy zapoznac sie, chocby pobieznie, z historia swiata zeby dojsc do tego wniosku. Muzulmanie nie sa tutaj wyjatkiem, Chrzescjanie maja najprawdopodobniej na sumieniu znacznie wiecej zbrodni dokonanych w imie religii, jak tez Zydzi i inne zorganizowane religie. Moze z wyjatkiem niektorych odlamow Chrzesjanstwa, szczegolnie Kwakrów (Nixona jest tu wyjatkiem).
  Jezeli juz ktos bedzie sklonny siegnac po slowo pisane, to polecam zapoznanie sie z kilkudziesieciostronowa broszura "Manifest Komunistyczny" ktora tez o tym wspomina.
  Zaintersowanym polecam "Zur Kritik der Hegelschen Rechtsphilosophie" (Critique of Hegel's Philosophy of Right) tegorz autora ( nie wiem czy jest polskie tlumaczenie).

 • supertlumacz

  Oceniono 8 razy 0

  @ciotka_ltd
  Nie idzie o karalność aktów terroru, tylko o karalność ksenofobicznych wypowiedzi dopuszczalnych praktycznie tylko na forum GW. Jest to tym dziwniejsze że z wielu powodów Polacy wiedzą na temat islamu najmniej, co chciałem udowodnić przytaczając z pamięci kilka informacji na temat islamu które powinny szokować Forumowiczów i uświadomić im ich ignorancję.

  Jestem profesorem również i w tej dziedzinie o wiedzy przekraczającej cały dorobek nauki polskiej. Aby to potwierdzić będę kontynuował rozważania na temat islamu na wybranym przez ciebie terenie.

  Tak, to sura XIX z grupy sur mekkańskich zatytułowana MARIA (Mariam). Wg tradycji muzułmańskiej miała być recytowana przed Negusem przez emigrantów muzułmańskich pragnących przedstawić stanowisko islamu na temat Jezusa.
  Nie jest jednorodna , a ten wątek biblijny - o Zachariaszu, Marii Dziewicy i o narodzeniu Jezusa jest pierwszym z trzech. Możliwość prezentacji jej Negusowi przez wspomnianych przeze mnie we wcześniejszym komentarzu wygnańców muzułmańskich w Abisynii (Etiopii) determinuje jej powstanie na rok ~ 615 tj 7 lat przed hidżra.

  Nie masz racji o wyjątkowości tematyki kobiet w Koranie, to tylko opinia feministek o małych piersiach. Obszerna sura IV , medyńska, zatytułowana jest KOBIETY. Powstała po roku 625. W tym roku była bitwa pod Uhud w czasie której poległo dużo głów rodzin pozostawiając dużo wdów i sierot. Od troski o kobiety i sieroty przechodzi się do problemów prawnych i doktrynalnych; m.in. ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa. W islamie dominuje pogląd że nie został ukrzyżowany a zamiast niego umarł kto inny. Prezentowana przeze mnie wcześniej opcja omdlenia i emigracji do Kaszmiru to hipoteza mniejszościowa.

  To że jesteś głupia mi nie przeszkadza, natomiast ubolewam z powodu twego podeszłego wieku i małego biustu. Również twoja rasa nie jest przeszkodą. Prorok po zdobyciu żydowskiej twierdzy Chajbar poślubił Żydówkę. Safia była wdową po Kinanie, przywódcy Chajbaru. Z tym że ja ślubu nie obiecuję!

 • ciotka_ltd

  Oceniono 4 razy 0

  Widze, ze mam racje co do polskich 'wahabitow': nawet odrobiny wiedzy o innych religiach sie boja jak diabel swieconej wody, bo to - qrwa - straszny grzech.
  A wiec nasci, fanatyczna ciemnoto, muzulmanski "swinty obrazek" z Maryja i Dzieciatkiem:
  en.wikipedia.org/wiki/File:Virgin_Mary_and_Jesus_%28old_Persian_miniature%29.jpg
  I pytanie za 100 punktow: czy Matka Boska placze, gdy sie ten obrazek "zniewazy" i nalezy za to modlitwa we wszystkich kosciolach przeblagac? A jesli nie, to dlaczego?;)
  I kolejne, takze czysto chrzescijanskie pytanie:
  KTO wypowiedzial pamietna fraze: "Zabic wszystkich. Bog pozna swoich"?
  Jak widac, to nawet somalijska fanatyczna dzicz jest juz pietro wyzej.;)

 • ciotka_ltd

  Oceniono 7 razy 3

  @ troyanka

  Wez z laski swojej pod uwage, ze od czasow Ataturka Turcja jest krajem laickim, podobnie jak i panstwa Zachodu, a wiec twoje "nawet w Turcji" jest dla tego kraju obrazliwe, a podobienstwo prawa jest tu dosc oczywiste.
  A Polska (czym sie szczyci) to kraj katolicki, a wiec nie ma sie co dziwic nietolarencji religijnej i - zarazem - blogiej niewiedzy fanatykow na temat innych religii, bo to ponoc grzech. I jesli juz Polske i Polakow do czegokolwiek porownac, to do Arabii Saudyjskiej i wahabitow. Nadal sie dziwisz takim postom jak @age.krugera czy @co-rela, by daleko nie szukac? ;)

 • ciotka_ltd

  Oceniono 5 razy -1

  @ supertlumacz

  A w ktorym to kraju zachodniej Europy jest karalne krytykowanie sprawcow tej zbrodni w Kenii czy tez najswiezej w Nigerii? A w ktorym to kraju zachodniej Europy, ciolku nieszczesny, wielbi sie Al Kaide i ekstremizm islamski?
  Wez, dziadku, rozbieg i walnij durnym lbem w sciane, to brakujaca ci klepka moze na miejsce wpadnie.:)
  A tak dla uzupelnienia twoich informacji (i podraznienia "prawdziwych Polakow"), to mamy w Koranie i Marie, matke proroka Issy (Jezusa) wraz z jej niepokalanym poczeciem. To jedyna kobieta, jakiej Koran poswieca osobna i do tego cala sure.
  Zwie sie w Koranie Mariam vel Maryam (niemalze jak zydowskie Miriam) i na miniaturach perskich wyglada niemalze tak samo, jak na obrazkach katolickich - z Dzieciatkiem przy piersi.
  Najwyrazniej ta dzicz somalijska Koranu nie zna.;)

 • cillian1

  Oceniono 4 razy 2

  a moze to jest powód - religii w szkołach w Polsce?

  Może watykanizm, już ma taki sam plan?
  Egzaminowanie - w centrach handlowych?

  :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX