Grecja: lider skrajnie prawicowego Złotego Świtu aresztowany. "Tworzenie organizacji przestępczej"

28.09.2013 09:33
Szef partii Nikos Michaloliakos (z prawej) i jej rzecznik Ilias Kassidiaris

Szef partii Nikos Michaloliakos (z prawej) i jej rzecznik Ilias Kassidiaris (Fot. Thanassis Stavrakis AP)

Lider neonazistowskiej greckiej partii Złoty Świt Nikolaos Michaloliakos został dziś rano zatrzymany pod zarzutem tworzenia organizacji przestępczej - podała policja. Zatrzymano też co najmniej jednego deputowanego partii - rzecznika Iliasa Kasidiarisa. - W związku z akcją policji nie ma ryzyka destabilizacji - uspokajał minister finansów Grecji Jannis Sturnaras.
W wydanym oświadczeniu policja poinformowała, że zatrzymani zostali szef partii Nikos Michaloliakos i jej rzecznik Ilias Kassidiaris. - Operacja prowadzona przez wydział antyterrorystyczny jest nadal w toku. W tej chwili agenci czekają na 3 lub 4 nakazy aresztowania dla członków tej partii, w sumie wydano ich już 35 - mówi w rozmowie z agencją AP dwóch policjantów.

Jak zwracają uwagę agencje, to pierwszy od 1974 roku przypadek aresztowania w Grecji deputowanych zasiadających w parlamencie.

Grecją wstrząsnęło w ubiegłym tygodniu zabójstwo 34-letniego antyrasistowskiego rapera Pawlosa Fyssasa, którego dokonał sympatyk Złotego Świtu. 21 września za zabójstwo przed sądem w Atenach stanął działacz ugrupowania Jorgos Rupakias. Choć partia twierdzi, że nie ma nic wspólnego z zabójstwem, greckie media i blogerzy opublikowali w sieci zdjęcia napastnika, przedstawiające go na licznych imprezach organizowanych przez Złoty Świt; na jednym z nich obejmuje posła tej partii.

"Demokracja obroni się sama"

- Demokracja obroni się sama, a sprawiedliwość spełni swoją rolę - powiedział krótko po informacji o zatrzymaniu polityków rzecznik greckiego rządu Simos Kedikoglu.

W ostatnich dniach informowano o przeszukaniach biur partii przez policję oraz zatrzymaniach jej członków. W związku z tymi działaniami policji Michaloliakos zagroził w czwartek wieczorem wycofaniem posłów Złotego Świtu z parlamentu. Ugrupowanie ma 18 posłów i ich odejście mogłoby pociągnąć za sobą nowe wybory.

Według sondaży Złoty Świt mógł liczyć na 12-procentowe poparcie, co czyni partię trzecią największą partią w Grecji. Po zabójstwie muzyka Złoty Świt stracił jednak około jednej trzeciej poparcia.

Złoty Świt, który przez długi czas był niewielkim, marginalnym ugrupowaniem, w zeszłorocznych wyborach bardzo się umocnił, zajmując piąte miejsce z 7 procentami głosów. Wzrost swych wpływów zawdzięczał radykalizującym się nastrojom społeczeństwa, które coraz dotkliwiej odczuwa cięcia oszczędnościowe narzucone Grecji przez MFW i UE.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o sytuacji w Grecji? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (145)
Grecja: lider skrajnie prawicowego Złotego Świtu aresztowany. "Tworzenie organizacji przestępczej"
Zaloguj się
 • gralfa00aa11

  Oceniono 2 razy -2

  u nas od konca wojny mamy gorsze jutrzenki,bajoro kata ,i serial Swierczewskich,Andersow,Berlingow,Komorowskich,czy znanych z walk z Nazi Kresow,i innych serialem..Nawet..la bude "wiedzm politycznych" jak w Jurastic walka.Stos skor rosnie volk przedwojennego,lwowskiego,porachunkow pozniejszych..ze sprawdzac czy farmy jak IceMana w Apulli czy Walii to nie zlote runo po ofiarach,ktore utrzyma terror,przemoc,kpina z chochola ,ktory za dotykanie pomidorow nie zaplacil..Drang volk Lwowa czy w kraju,aktualne rozlewisko i pozary to jednak takim kolejna jutrzenka,a personalnie..miedzy dwiema stronami..z wnuczka Jana i jej scheda..Papierow pelne kieszenie i pieniedzy jak Abwera z Hassana Allekino i Atkino ManNNSun hitami..! ?

 • kot2ka

  Oceniono 1 raz 1

  A kiedy zaczniecie aresztować tych polskich OSŁÓW ?????

 • jarospa

  Oceniono 15 razy -7

  NACJONALIZM I TAK ZWYCIĘŻY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Mogą lewaki, michniki, lemingi, platfusy zaklinać rzeczywistość i wysyłać POlicję ale prawda i tak dotrze do ludzi. Dziś Grecja, jtro Włochy pojutrze Polska i cały świat.

  Razem Nacjonalizm!!!

 • jarospa

  Oceniono 15 razy -7

  Możecie nas wszystkich aresztować i tak nie pokonacie lewaki i służalczyki UE:)

  NACJONALIZM I TA ZWYCIĘŻY !!!!!

  Czołem Wielkiej Polsce!!!

 • tornson

  Oceniono 24 razy 12

  Brawo!!!
  Tutaj jednak niezbędna jest reakcja służb specjalnych, ci faszystowscy bandyci mają wśród ateńskich policjantów 50% poparcia (nie wiem jak jest z policja na prowincji), sama policja to za mało by wytrzebić tą faszolską zarazę, tym bardziej że i samej policji pod tym kątem należałoby się przyjrzeć.

 • kajetan907

  Oceniono 9 razy -1

  Dlaczego u nas nie aresztują faszystów pisowskich, którzy bezpodstawnie oskarżają premiera.

 • gosc111x

  Oceniono 7 razy -5

  A wy tego nie wiecie?
  www.youtube.com/watch?v=mTAlEnWR__s

 • ruchaka

  Oceniono 10 razy -2

  Dlaczego nie mozna przeczytac o chociazby jednym zarzucie przeciwko temu czlowiekowi?

  Czyzby nie byo zadnych dowodow?

  No bo chyba obejmowanie kogos nie jest zabronione. To tak jakby Michnikowi zarzucac, ze ze zbrodniarzem komunistycznym wódę piję. To nie jest zabronione!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje