Sondaż: 75 proc. zdeklarowanych wyborców za odwołaniem Gronkiewicz-Waltz

Aż 75 proc. wybierających się na referendum jest za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz ze stanowiska prezydenta Warszawy - wynika z sondażu MillwardBrown przygotowanego dla telewizji TVN24. Tylko 29 proc. warszawiaków deklaruje, że weźmie udział w referendum.
Badanie przeprowadzono 26 września. Aż 75 proc. respondentów odpowiedziało "na pewno tak" lub "raczej tak" w pytaniu, czy będą głosować za odwołaniem prezydenta Warszawy. Głos przeciw zadeklarowało jedynie 13 proc. Co dziesiąty badany jeszcze nie zna odpowiedzi na pytanie, jak będzie głosował.

Referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 tys. 430 osób.

Na kogo zagłosujesz? Wygrywa... Gronkiewicz-Waltz

Jedno z pytań sondażu dotyczyło, kogo warszawiacy widzieliby na miejscu Gronkiewicz-Waltz, jeżeli wybory miałyby zostać przeprowadzone 26 września. Najwięcej, 26 proc. głosów, uzyskała właśnie obecna prezydent Warszawy. 22 proc. oddałoby swój głos na Ryszarda Kalisza, a 12 proc. głosowałoby na kandydata PiS Piotra Glińskiego. Burmistrz Ursynowa Piotr Guział uzyskał ledwie 4 proc. głosów.

Gdyby Gronkiewicz-Waltz została odwołana, osobę pełniącą funkcję prezydenta miasta (tzw. komisarza) "niezwłocznie" wyznaczyłby premier. Swoją funkcję pełniłaby ona do czasu wyboru nowego prezydenta

W badaniu pytano także o ocenę prezydentury obecnej prezydent stolicy. 46 proc. stwierdziło, że sytuacja zmieniła się na lepsze, 20 proc., że się nie zmieniła, a 25 proc., że uległa pogorszeniu.

Sondaż MillwardBrown dla TVN24 został przeprowadzony przez telefony stacjonarne i komórkowe w dniu 26.09.2013 na próbie reprezentatywnej 1004 mieszkańców Warszawy powyżej 18 roku życia.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię o najważniejszych wydarzeniach!

Więcej o:
Komentarze (198)
Sondaż: 75 proc. zdeklarowanych wyborców za odwołaniem Gronkiewicz-Waltz
Zaloguj się
 • muchancha

  0

  Mina coś nie tęga i oczka błagalnie w górę wpatrzone.
  A sama ankieta - propaganda i wróżenie z fusów.
  Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1004 mieszkańców Warszawy powyżej 18 roku życia.
  Mieszkańców Warszawy uprawnionych do głosowania jest między 1,3 mln i 1,4mln. Czyli wynik ankiety opiera się na ok. 0,08%. Toż to żadna wykładnia.
  Z takiego badania to se można wysnuwać wnioski, podobnie jak z fusów wróżyć. Jutro może się okazać, że na innej grupie (0,08%) wszyscy zadeklarują chęć pójścia na referendum.
  Cały ten artykuł to agitacja i gra na przekonywanie.
  Lipa z sosna szybko rosną

 • szczurzec1

  0

  Kaczora bym nie obsikał nawet gdyby się palił. Guział to hucpiarz i karierowicz. Ale co to ma wspólnego z odwołaniem HGW? Natomiast to że znikły mi moje ulubione miejsca parkingowe - MA! Zobaczyć głowę HGW na pice - BEZCENNE :DDDDDD

 • sam_gaz

  Oceniono 1 raz 1

  "Za referendum, liczba prawidłowo złożonych podpisów wyniosła 166 726 podpisów (wszystkich podpisów było 224 097, w tym 57 371 wadliwych) "

  A więc jak widać , organizatorzy tego referendum muszą namówić prawie trzykrotnie więcej Warszawiaków na udział w referendum i odwołanie pani prezydent...JAK ?... Warszawa, jak wiemy, w olbrzymiej wiekszości , olewa PiS i im podobnych..!

 • szary-polak

  Oceniono 1 raz 1

  przekręt sondażowni..! ... 33% Warszawiaków zadeklarowało pójście na referendum, i z tych 33% , 75% mówi NIE dla pani prezydent....A więc ilu Warszawiaków chce odwołania prezydenta miasta ???

 • piotr110660

  Oceniono 5 razy -1

  Ten sondaż został przeprowadzony wśród Londyńczyków, a nie wśród Warszawiaków

 • badziewiak66

  Oceniono 3 razy 1

  Hankę chce odwołać 75% obywateli Warszawy , i z tych 75% 29% chce ją powołać znowu na prezydenta. To ile jest w końcu cukru w cukrze ? Z drugiej strony trwała kiedyś debata na ten temat czy Gronkiewicz jest Żydówką. No więc nie jest , to Azjatka. Rysy twarzy typowe dla rasy mongoloidalnej.

 • knock.out.4

  Oceniono 2 razy 2

  Czyli Tusk jest zdecydowany na ponowne wybory i zwycięstwo HGW. Super.

 • zyks

  Oceniono 8 razy -2

  Frekwqencja w referendum będzie mniejsza, niż w podpisach za referendum. Zaczadzenie trikami parki Guział+Kaczyński przechodzi...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX