Córka rtm. Pileckiego: "Nie pozwolę, aby pomnik ojca stanął na miejscu Czterech Śpiących. Nie będzie kartą przetargową..."

- Zanim rozpoczęła się dyskusja na ten temat, ktoś z władz powinien był spytać o opinię rodzinę - mówi Zofia Pilecka-Optułowicz w rozmowie z "Gościem Niedzielnym". Córka rotmistrza odpowiada na pytania dotyczące lokalizacji pomnika.
Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, popularnie nazywany pomnikiem Czterech Śpiących, po zakończeniu budowy metra na Pradze ma według planu wrócić na pl. Wileński. Sprzeciwia się temu PiS i przedstawiciele środowisk narodowych. Niektórzy chcą, aby w miejsce "Czterech" postawić pomnik rotmistrza Pileckiego.

- Uważamy, że to miejsce jest idealne. Wybudowanie tu pomnika rotmistrza Pileckiego będzie symbolicznym zwycięstwem Polski Podziemnej, Żołnierzy Wyklętych, polskich patriotów nad sowiecką zarazą, nad sowiecką okupacją, nad bolszewizmem - powiedział Maciej Wąsik, lider PiS w Radzie Warszawy. Radni PO są przeciwni budowie pomnika rtm. Pileckiego na pl. Wileńskim. Uważają, że pomnik powinien powstać, ale bez mieszania tej sprawy ze sprawą Czterech Śpiących.

"Dopóki żyję, nie stanie tam mój ojciec"

W "Gościu Niedzielnym" głos w dyskusji zabrała córka rotmistrza, Zofia Pilecka-Optułowicz. "Uważam, że zanim rozpoczęła się publiczna dyskusja na ten temat, ktoś z władz powinien był spytać o opinię rodzinę. Nigdy nie pozwolę na to, żeby mój ojciec był kartą przetargową w jakichś sporach albo był traktowany jak 'kij wkładany w mrowisko'" - powiedziała.

Córce rotmistrza, która zajmuje się kultywowaniem pamięci o nim, nie podoba się to, że jej ojciec stał się przedmiotem politycznych rozgrywek. Przypomina też historię samego pl. Wileńskiego, na którym przed wojną miał stanąć pomnik ks. Ignacego Skorupki. - Nie pozwolę, aby pomnik ojca stanął na miejscu Czterech Śpiących. W ogóle nie ma o tym mowy. Praga nie jest dla naszej rodziny jakimś szczególnym miejscem. Nie stanął tam bohaterski kapłan i dopóki żyję, nie stanie tam też mój ojciec -

Pilecka-Optułowicz sugeruje natomiast, że pomnik rotmistrza mógłby stanąć u wylotu ulicy jego imienia na Ursynowie lub na Żoliborzu, gdzie dobrowolnie dał złapać się Niemcom, by trafić do Oświęcimia. "Nie chciałabym, żeby przeciągała się dyskusja o miejscu. Liczę na to, że Rada Warszawy przyzna po prostu odpowiednie" - mówiła w tygodniku.

Ideę budowy pomnika rotmistrza Pileckiego w Warszawie lansuje stowarzyszenie studenckie "Młodzi dla Polski". Organizatorzy akcji w piśmie, które skierowali w tej sprawie do Rady Warszawy, nie wskazywali jednak konkretnego miejsca. Dopiero politycy Prawa i Sprawiedliwości zaczęli wskazywać na pomnik "Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni".

Więcej o:
Komentarze (30)
Córka rtm. Pileckiego: "Nie pozwolę, aby pomnik ojca stanął na miejscu Czterech Śpiących. Nie będzie kartą przetargową..."
Zaloguj się
 • xxq

  0

  Pragę wyzwoliła Armia Czerwona a nie Pilecki

 • malgorzatagorska

  Oceniono 2 razy 0

  Było ponad 200 komentarzy, zostało 27.
  Moje komentarze też znikły, jak też komentarze z podobnymi argumentami do moich.

  Więc jeszcze raz. Oto wolność słowa i DEMOKRACJA w STYLU WYBORCZEJ
  ----------------------------------------------------------------------

  Córka Witolda Pileckiego, którego tak ładnie opisuje Jarosław Abramow-Neverly w swojej wspomnieniowej książce "Lwy z mojego podwórka"

  zupełnie n i e ... z a r e a g o w a ł a na paszkwilanckie wystąpienia na łamach Gazety Wyborczej dotyczące zachowania jej Ojca podczas śledztwa w więzieniu na Rakowieckiej. Wtedy n i e... b r o n i ł a czci Witolda Pileckiego.

  A teraz występuje przeciw rzekomemu instrumentalizowaniu przez prawicowych polityków. To zupełnie niezrozumiałe.
  Może rzeczywiście jest za dużo krzyku w związku z pomnikiem Witolda Pileckiego, ale to jest nieuchronne w kontekście niechęci Platformy pozbycia sie złowrogich symboli rosyjskiej dominacji.

  PRZECIEŻ JEJ OJCIEC BYŁ WROGIEM KOMUNIZMU i ROSYJSKIEJ DOMINACJI i za to oddał życie. A córce jest wszystko jedno?

  ----------------------------

  I jeszcze jeden wpis, który zniknął

  Ksiądz Skorupko który pierwotnie miał stanąć na Placu Wilenskim i Witold Pilecki są
  ... p o s t a c i a m i....h i s t o r y c z n y m i..., tak jak są nimi inni wielcy Polacy. Są to ... n a r o d o w e...s y m b o l e....

  I NIE są ONI WYŁĄCZNĄ WŁASNOŚCIĄ RODZINY, ALE NALEŻA DO NARODU,

  BO DZIAŁALI ONI PRZEDE WSZYSTKIM DLA NARODU, a nie dla swojej rodziny. Podobnie zresztą, jak ksiądz POPIEŁUSZKO, którego rodzina żyje i była świadkiem zacietych sporów o zachowanie nazwy ulica Stołeczna na Żoliborzu. Ale nie wtrącała się w te sprawy.

  Tak więc Pani Zofia nie powinna dyktowac, gdzie ma ochotę postawić pomnik Taty. Bo np. ul Pileckiego nie za bardzo do tego się nadaje, jako że jedyne miejsce tam nawiedzane, to okolice supermarketu REAL i OBI. A może Pani Zofii podoba się na podwórku ul. Krasińskiego 16, tam gdzie Tata mieszkał w czasie wojny, tam jest przytulnie, zgodnie z Pani upodobaniami, prawda?

  Pani Zofia się myli ------ ROTMISTRZ PILECKI NALEŻY PRZEDE WSZYSTKIM DO NARODU ------ a dopiero potem do Pani.

 • metal91

  Oceniono 1 raz -1

  Jeśli to w ogóle jest prawdziwy cytat (wiadomo, że środowisko skupione wokół GW ma szczególne upodobanie do manipulacji różnego typu) to nadal nie wyklucza samego przeniesienia Czterech Śpiących w inne miejsce.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 4 razy 2

  31.februarius

  I - jak kazdy zasmarkany "prawdziwy Polak" - tak naprawde guzik wiesz o Pileckim. Jego corka w chwili jego smierci miala 14-lat, a panienke w tym wieku trudno nazwac "malutka Zosia". Inna rzecz, ze ta dama doskonale sie trzyma jak na swoje 80 lat...
  Co wiecej, ci co Pileckiego skazali mieli przeszlosc w AK i ZWZ, a jeden nawet - z karpackich 'goroli' - urodzil sie w 'Hameryce', wszyscy jak jeden maz z polskich katolikow (lacznie z katem ze wsi Zawady), a wiec i komunistami nazwac ich trudno.
  Oj, cos mi sie wydaje, ze wyrok smierci mial Pileckiemu na zawsze zamknac usta nie tylko na temat Cyrankiewicza, ale i...Romualda Kaczynskiego - obaj jakby nie bylo Wielcy AKowcy (z tym, ze Cyrankiewicz przynajmniej Karskiego w Nowym Saczu z lap Gestapo uwolnil po jego wpadce na Slowacji, a stary Kaczynski dostal postrzal w Powstaniu w...palec). ;)

 • antykkk

  Oceniono 5 razy 3

  I tym właśnie PiS się zajmuje
  Ktoś powie pomnikami?
  Nie, jątrzeniem. Pomniki i patroni (ich) to tylko narzędzie

 • errata_net2

  Oceniono 5 razy 3

  Pani Zofii Pileckiej-Optułowicz GRATULACJE za mądrą decyzję i stanowczość!

 • chi_neng1

  Oceniono 4 razy 2

  Nastepny projekt pisowskiej bandy ingerowania w nie ich sprawy, w celu PRZYGOTOWANIA GRUNTU NA POPIERSIE ALBO WIELKOSCI TEGO SWIEBODZINSKIEGO LECHA.

 • chi_neng1

  Oceniono 13 razy 9

  "Nigdy nie pozwolę na to, żeby mój ojciec był kartą przetargową w jakichś sporach albo był traktowany jak 'kij wkładany w mrowisko"

  Brawo, pani Zofio Pilecka-Optulowicz.

  Moje uznanie .

 • sluziniec

  Oceniono 4 razy 2

  Zdecydowanie nie należę do środowisk narodowych, ale nie jestem miłośnikiem "Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni", bo w mojej opinii to była normalna okupacja, a ZSRR szczególnie wyzwolenia nie zawdzięczamy (czemu Rosjanie się bardzo dziwią). Uważam jednak, że pani Zofia ma słuszność, chcąc uniknąć takich szopek; ja też tak bym postąpił.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX