Dariusz Rosati najlepszym posłem w rankingu "Polityki". Najgorszym Krystyna Pawłowicz

Zwycięzcą tegorocznej edycji rankingu posłów tygodnika "Polityka" został Dariusz Rosati, poseł PO. Kolejne miejsca zajęli również parlamentarzyści Platformy: Krzysztof Kwiatkowski i Małgorzata Kidawa-Błońska. Antynagrodę otrzymała posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.
W 16. edycji rankingu posłów tygodnika "Polityka" zwycięzcą został Dariusz Rosati z PO. Na podium stanęli jeszcze Krzysztof Kwiatkowski i Małgorzata Kidawa-Błońska, również członkowie klubu PO. Jak tygodnik uzasadnił wybór zaproszonych do udziału w plebiscycie dziennikarzy i komentatorów politycznych?

Dariusz Rosati: fachowy

"W poprzednim rankingu uznany za jednego z najlepszych debiutantów, co było swoistym paradoksem, bowiem poseł Rosati był już przecież ministrem spraw zagranicznych i eurodeputowanym, ale tak się złożyło, że w ławach przy Wiejskiej zasiadł po raz pierwszy. Obecnie przewodniczy komisji finansów publicznych, najtrudniejszej, jednej z najbardziej zapracowanych, i kieruje nią z wielkim taktem, umiarem i fachowością. Jego wystąpienia na sesjach plenarnych, choć niepozbawione politycznych akcentów polemicznych, są jasne, wyraziste i - jak to określono - do bólu merytoryczne. Wiedza i doświadczenie. Odmawia komentarzy w sprawach nieistotnych, nie uczestniczy w żadnych pozornych awanturach".

Krzysztof Kwiatkowski: pracowity

"Dziś już prezes NIK, ale w okresie, który ocenialiśmy, jeszcze wyjątkowo aktywny poseł pracujący nad trudną materią Kodeksu postępowania karnego i innych ustaw z zakresu wymiaru sprawiedliwości. Wyjątkowo pracowity i sprawny, także w kontaktach z opinią publiczną, co jest niezbędnym elementem skuteczności poselskiej pracy. O jego 'mrówczej pracy' w komisji kodyfikacyjnej piszą prawie wszyscy sprawozdawcy. Także o tym, że 'zanim coś skomentuje, zapoznaje się ze sprawą, weryfikuje dane'. Powszechny ton dziennikarskich komentarzy: szkoda, że odchodzi do NIK. Zapewne lepszy komplement dla posła trudno znaleźć".

Małgorzata Kidawa-Błońska: elegancka

"Jej styl, a przy okazji elegancję podziwiamy od lat i od lat zajmuje ona wysokie miejsca w naszych rankingach. Czasem wydaje się zbyt wyciszona, ale na tle sejmowego rozgardiaszu jest gwiazdą powagi i rozwagi. Od lat stabilizacja na wysokim poziomie - napisano w jednym z uzasadnień. Okazuje się, że można bez agresji, z uśmiechem mówić nawet rzeczy ostre i przykre".

Poza podium w plebiscycie na najlepszego posła znaleźli się kolejno: Andrzej Duda z PiS, Małgorzata Szmajdzińska z SLD, Przemysław Wipler (niezrzeszony), Leszek Miller z SLD, Franciszek Stefaniuk z PSL, Andrzej Rozenek z RP i Andrzej Dera z PiS. Wszystkie uzasadnienia przeczytasz na stronie internetowej "Polityki" >>>

Najgorszym posłem Krystyna Pawłowicz: prowokatorka

Na najgorszego posła wybrana została Krystyna Pawłowicz z PiS. "Specjalistka od prowokowania sejmowych awantur, które budzą niesmak i poczucie zażenowania. Innych opinii dotyczących braku tolerancji, pogardy dla innych przytaczać już nie warto. Żółtą kartkę dostaje nie za poglądy - co często podkreślano, ale za sposób ekspresji" - czytamy w uzasadnieniu.

Prócz Pawłowicz "żółte kartki" otrzymali jeszcze Joanna Kluzik-Rostkowska z PO, Armand Ryfiński z RP, Stanisław Pięta z PiS i Eugeniusz Kłopotek z PSL.

Paradowska: "W Sejmie trudno o wielkie osobowości"

"Tegoroczny ranking potwierdza obserwacje, jakie czynimy od kilku lat" - pisze na portalu "Polityki" Janina Paradowska. "W Sejmie coraz trudniej o wielkie polityczne osobowości, w niewielkim stopniu staje się on szkołą politycznych liderów. Sejmowi nadal wyraźnie brakuje wielkich mówców i polemistów na wysokim merytorycznym poziomie. Nie zawsze sprawdzają się ci, którzy bardzo dobrze debiutują, choć w tym roku spora grupa ubiegłorocznych najlepszych debiutantów trafiła do czołówki. Jednak wymienieni politycy mieli już spore doświadczenie polityczne, a dopiero później zadebiutowali w roli posłów".

Publicystka przyznała, że mimo częstych politycznych sporów w rankingu zwyciężyli posłowie merytorycznie przygotowani. "Wyróżnieni zostali raczej zwolennicy kompromisu niż ciężkiej konfrontacji" - podkreśliła. Dodała także, że ranking ma promować nie kuluarowe fajerwerki, ale ciężką, często nieefektowną poselską pracę.

Ranking posłów prowadzony jest od 16 lat przez tygodnik "Polityka". W plebiscycie najlepszych i najgorszych parlamentarzystów wybierają zaproszeni przez redakcję korespondenci sejmowi i dziennikarze polityczni. Pod uwagę brana jest także aktywność posłów w głosowaniach i bieżącej pracy poselskiej. Listę jurorów w tegorocznej edycji znajdziesz na stronach "Polityki".

Komentarze (24)
Dariusz Rosati najlepszym posłem w rankingu "Polityki". Najgorszym Krystyna Pawłowicz
Zaloguj się
 • grastep002

  Oceniono 8 razy 8

  Kto to CUDO Krysieńkę Pawłowicz wyciągnął przed oblicze Polaków i wybrał do sejmu?1
  Takiego indywiduum dawno ławy poselskie nie "gościły".
  Ta nawiedzona,chamowata kobieta reprezentuje,jako poseł,polskie społeczeństwo. ? WSTYD I ŻENADA!

 • hen-live

  Oceniono 9 razy 9

  Po co tą Pawłowicz ujmowac w rankingu.Przecież ten babsztyl to parodia posła.

 • jacek-1111

  Oceniono 6 razy -6

  sami się oceniacie ,wspaniale, nie ma jak samozadowolenie! jesteście niezrównani!!!!!

 • m.arco

  Oceniono 6 razy -6

  Antynagroda należała się komuś z grupy sejmowych pajaców- dziwolągów jak Palikot, Biedroń, Grodzka czy pijaczyna Sikorski, do tego Andrzej Celiński, który spieprzył z wypadku samochodowego i nadawał na drugi dzień,że był w szoku, można jeszcze dołączyć pieprzącego bez sensu ministra Rostowskiego i kłamczuszka Tuska, również dzierżącego mandat. a kandydatów jest wieliu jak na przykład słynna ministra Mucha.!
  -----------------------------------------
  Krystyna Pawłowicz nijak nie dorównuje wyżej wymienionym kabotynom.

 • t0maszek44

  Oceniono 5 razy -1

  No i czemu służą takie rankingi? To, że pani Pawłowicz jest delikatnie mówiąc mało elegancka w swoich wypowiedziach widzi każdy, to że Rosati jest fachowcem to jest to subiektywna ocena polityki. Najlepszą oceną powinny być wybory.

 • partia-oszustow

  Oceniono 8 razy -4

  Tu są specjalne podziękowania dla towarzyszki Paradowskiej:

  wpolityce.pl/wydarzenia/63339-krystyna-pawlowicz-dziekuje-redakcji-polityki-i-jej-publicystce-wideo

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 12 razy -6

  << Dariusz Rosati najlepszym posłem w rankingu "Polityki". >>

  Toz to oczywista oczywistosc w PRL-bis. Dawny pierwszy sekretarz Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR na SGPiS-ie tow.Rosati dzieli zamilowania POlityczne i przeszlosc w PZPR z tow.Janiną Paradowską z "POlityki". POstkomuna sama sobie wystawia laurki.

  Wszystko w temacie.

 • iremus

  Oceniono 14 razy -6

  Zwycięzcą tegorocznej edycji rankingu posłów tygodnika "Polityka" został Dariusz Rosati......
  _______________________________________________________________________
  A fuj. Kolejna gadzinówka. Szkoda nie podają uzasadnienia - można byłoby się posmiać. Jeden z powodów to pewnie taki, że ma operatywną córunię.

 • koniu800

  Oceniono 19 razy -11

  stara komusza gazeta musi wybrać swojego a rosati jest tak dobry jak cała reszta złodziei z po-wsi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX