Pieszy chroniony jeszcze przed wejściem na pasy? Hołowczyc "Jestem za, ale mam pewne obawy"

Posłowie Platformy Obywatelskiej chcą, by kierowcy ustępowali pieszym pierwszeństwa, już w momencie gdy ci zbliżają się do pasów. Taki przepis od lat obowiązuje w wielu zachodnich krajach. Zwolennikiem pomysłu jest kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc. - Choć mam pewne obawy, czy szybko uda nam się zmienić obyczaje kierowców - mówi.
Za wyprzedzanie na pasach grozi nam 500 zł mandatu i 10 punktów karnych. Sporo. Ale sroga kara nie studzi zapędów kierowców, którzy marzą, by jak najszybciej, za wszelką cenę przejechać przez zebrę. Dzisiejsze przepisy ("pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem") słabo chronią ludzi na przejściach. Co dziesiąty wypadek drogowy zdarza się właśnie tam. W 2011 r. na przejściach zginęło prawie 250 osób, a ponad 3,5 tys. zostało rannych.

Olsztyńska posłanka PO Beata Bublewicz proponuje zmiany w Ustawie o ruchu drogowym, które mają poprawić bezpieczeństwo na pasach. Dziś pieszy ma pierwszeństwo na pasach, pod warunkiem że wszedł już na nie, choćby jedną nogą. Poseł chce zmienić zapis, tak, by przechodnie mieli już pierwszeństwo, dochodząc do zebry. "Kierowca musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście lub znajdującemu się na nim" - czytamy w proponowanym projekcie ustawy. Hołowczyc: kierowców chroni kawałek blachy, pieszego nic

Hołowczyc: Kierowcę chroni kawałek blachy, pieszego nic

O proponowane zmiany spytaliśmy ekspertów. Krzysztof Hołowczyc, wieloletni kierowca rajdowy, jest za wprowadzeniem przepisu. Ma jednak pewne obawy. - Rozwiązanie to od dawna sprawdza się w zachodnich krajach, u nas również powinno być wprowadzone. Czy jesteśmy na nie gotowi? Myślę, że na początku kierowcom trudno będzie zmienić obyczaje. Będzie sporo mandatów, a nawet wypadków. To jednak jak najbardziej słuszny kierunek. Trzeba chronić bezpieczeństwa pieszych, bo nas kierowców czy motocyklistów zawsze chroni kawałek blachy. Oni nie mają takiego komfortu. Proszę także zauważyć, że obcokrajowcy, którzy przyjeżdżają do Polski, zawsze zatrzymują się przed przejściem - mówi Hołowczyc.

W Finlandii gdy się nie zatrzymasz, tracisz prawo jazdy

Podobnego zdania jest Wojciech Pasieczny, ponad 20 lat pracował w wydziale ruchu drogowego Komendy Stołecznej Policji. - W Polsce trzecią przyczyną wypadków jest właśnie nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, w Warszawie jest to pierwsza przyczyna. Piesi paradoksalnie najczęściej giną na oświetlonych pasach w obszarze zabudowany. Na Zachodzie ten przepis funkcjonuje od dawna. W Finlandii, jeżeli nie zatrzymasz się przed przejściem dla pieszych, od razu tracisz prawo jazdy. Pieszy ma prawo czuć się na drodze bezpiecznie, a kierowcy powinni mu to bezpieczeństwo zapewnić.

Więcej o:
Komentarze (23)
Pieszy chroniony jeszcze przed wejściem na pasy? Hołowczyc "Jestem za, ale mam pewne obawy"
Zaloguj się
 • franc.maurer

  0

  Ten kraj należy zaorać, bo pomysły jakie mają bandy rządzące są głupsze od nich samych.

 • narwit

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Holowczyc niechże pan nie piź...zi. Żaden normalny kierowca nie poluje na pieszych bo jest chroniony blachą. Niech pan pozostanie w swojej słynnej roli reklamowej z Play-em i nie opowiada tu bzdur, że pieszych należy zwolnić z myślenia a kierowców obciążyć myśleniem za pieszych - ciekawe jak pan się zachowuje przed przejściem. Zna pan zapewne polskie przepisy w tej sprawie - moim zdaniem są w pełni wystarczające. A umiarkowanie jest wskazane nie tylko w jedzeniu i piciu!

 • Lech KSANDER

  Oceniono 9 razy 1

  Najlepiej Je...ć kierowców zamiast budować świadomość wśród pieszych

 • arab-z-bajki

  Oceniono 1 raz 1

  A czy nie można zrobić kolorowych lamp sygnalizujących chęć przejścia pieszego przez jezdnię ?

 • paleman

  Oceniono 9 razy 1

  Praktykujący kierowcy mnie zrozumieją.
  Niepraktykujący teoretycy - postarajcie się zrozumieć bo inaczej zginiecie na pasach....

  Kierowca bardzo często nie widzi pieszego i nawet nie wie gdzie, skąd i dlaczego
  nagle się pojawił. Pieszy przechadzający się z prędkością 4 km/h widzi więcej i ma możliwość
  szybszego zatrzymania się. Już sobie wyobrażam sytuację jak jadę nocą po 4 pasmowej drodze poza miastem 90 km/h i wyluzowany pieszy postanawia sobie przejść przede mną... No bo w końcu (powiedzmy, że to wprowadzą) ma pierwszeństwo. Ludzie, opamiętajcie się.

  Pamiętam jak wiele razy jeździłem z moim teściem, który na codzień mieszka w niemczech. O zgrozo. Jak już widziałem pieszego podchodzącego do przejścia, a on zaczynał hamować to już ciarki mnie przechodziły co tym razem się wydarzy. Zwłaszcza gdy robił to na drodze 4 pasowej. Wiadomo, w większości przypadków samochody jadące w tym samym kierunku omijały nas nawet nie zwalniaiąc.

  Reasumując. Jestem na NIE bo pieszy widzi więcej i łatwiej i szybciej może podjąć decyzję o tym czy wkroczyć na przejście. Jeśli ten przepis wprowadzą to skończy się to śmiercią , trwałym kalectwem i leczeniem wielu ludzi.

 • marcin1956

  Oceniono 19 razy 9

  Pomysł, jak większość w Polsce, zrodził się chyba w głowie Szalonego Kapelusznika. Czym innym jest pierwszeństwo pieszego na dróżce osiedlowej a czym innym na drodze będącej głównym ciągiem komunikacyjnym, gdzie dla wygody pieszych pasy malowane są co 200 metrów (bez sygnalizacji świetlnej). Czy pieszy z Łodzi ucieszy się, jeśli przejścia na ulicy Piotrkowskiej zamiast co 200 metrów będą co półtora kilometra? Bo alternatywą będzie stały korek samochodowy... bo na Piotrkowskiej w ciągu dnia ZAWSZE ktoś się do przejścia zbliża. Odpowiecie pewnie, że można zainstalować światła. Pewnie i tak, tylko po pierwsze kiedy to nastąpi a po drugie która gmina ma nadmiar pieniędzy. Przy takim zapisie na warszawskiej czy krakowskiej starówce żaden samochód nie wjedzie ani nie wyjedzie w godzinach innych niż między 3 a 6 rano.
  Reasumując: szermowanie argumentami, że w innych krajach to się udało, jest robieniem ludziom wody z mózgu; tam wszystkie przejścia o dużym natężeniu ruchu pieszych mają sygnalizację świetlną, a (proponowana) zasada dotyczy przejść o sporadycznym ruchu pieszych. Wrzucenie do jednego worka wszystkich sytuacji drogowych w polskich realiach wywoła jedynie całkowity paraliż w większości miast i odwetową reakcję wqur. kierowców na obszarach pozamiejskich, co da efekt dokładnie odwrotny od zamierzonego.

 • cillian1

  Oceniono 6 razy -4

  Napisze tak...

  Ci z 10.04.2013 - czuli się tak samo pewnie, jak teraz pieszy na/przed pasach.

  Znaczy będzie więcej ich ginąć - bo żaden pieszy nie wygra z masą auta.
  Że ktoś pójdzie siedzieć?

  Ha, powiedz to trupowi - 2 m. pod ziemią.
  Pewnie się ucieszy!

 • szczurzec1

  Oceniono 10 razy -4

  No brawo platforma! Macie jeszcze jakieś pomysły na zmniejszenie ilości głosów w najbliższych wyborach?

 • disloyall

  Oceniono 15 razy -3

  Panie Holowczyc - zrob Pan cos w zyciu jeden raz dobrze, wygraj Pan Jakis rajd, jakies powazne Mistrzostwa.

  Jako CELEBRYTA onanizujacy sie w mediach na kazdy temat, jest pan zalosny, tylko zalosny.

  Ja mieszkam w kraju, gdzie dzieci chodza do szkoly SAMODZIELNIE. Starsi ludzie podchodzac do pasow - nawet nie ogladaja sie NA SAMOCHODY czy podjezdzaja, po prostu przechodza i Maja w d....e samochody.

  Zabitych na pasach w tym kraju w dziesiec lat jest mniej jak w Polsce w tydzien.

  Polsce rzadzonej przez takich jak pan (p)oslow, ktorzy po prostu nie rozumieja co to jest RYGOR wsppolzycia wszystkich.

  Moja Mama w malej miejscowosci w zach. Polsce - musi tam gdzie ONA MIESZKA - czekac minutami na przejezdzajace samochody - w ktorych jada rozparci wielcy kierowcy jak pan Holowczyc.

  Bogu dzieki tylko do Odry - a potem juz MUSZA dostosowac sie do CYWILIZACJI.

  PO CO PASY W MIEJSCOWOSCI ? jak pieszy musi odczekac az przejada PANSTWO w samochodach ?
  Po co pasy ?????? Po co sa Pasy panie Holowczyc ???? Pana myslenie pasuje do Rosji.

  Byl pan kiedys w Czechach ? widzial pan kulture jazdy w Czechach ? O starym zachodzie lepiej panu nie powiem - przy takich celebrytach i takiej inteligencji jak pan Posel Holowczyc - Polska nie dojdzie - po powymiera na drogach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX