Posłowie PO wyłamią się i poprą zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej? "Nawet mi przykro, że nie mogę wesprzeć partii"

Sejm będzie jutro głosować nad projektem zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Czy głosami części posłów PO ustawa ma szansę przejść do dalszych prac? - Jestem przekonany, że odrzucimy ten projekt - zapewnia szef klubu. - Będę głosowała za ustawą - mówi jednak posłanka Joanna Fabisiak. - Nawet mi przykro, że nie mogę wesprzeć partii.
Dziś posłowie będą debatować nad obywatelskim projektem zaostrzającym ustawę antyaborcyjną. Chodzi o zakaz usuwania ciąży z powodu upośledzenia płodu lub zagrażającej jego życiu nieuleczalnej choroby. Przed rokiem grupa posłów PO poparła podobny projekt, przepadł on dopiero w kolejnych głosowaniach. Jak teraz zapowiedział Rafał Grupiński, szef klubu PO, jego partia złoży wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

"Nie będziemy wprowadzali dyscypliny"

Jak zagłosują posłowie? - Spodziewam się, że w klubie pojawią się też inne głosy, ale jestem przekonany, że odrzucimy ten projekt jako wadliwy i rujnujący z trudem wypracowany przed laty kompromis - mówił wczoraj Grupiński. Platforma nie wprowadzi jednak dyscypliny przy głosowaniu, ponieważ sprawa dotyczy kwestii światopoglądowych. - Będziemy się starali, żeby klub głosował maksymalnie jednolicie, ale nie będziemy wprowadzali dyscypliny - zapewniał Grupiński.

Przed rokiem ten sam projekt złożyła jednak w Sejmie Solidarna Polska. Podczas pierwszego czytania 40 konserwatywnych posłów PO zagłosowało za skierowaniem projektu do dalszych prac w Sejmie. W tej grupie byli Jacek Żalek i John Godson, którzy dziś są poza Platformą, ale też Marek Biernacki, Włodzimierz Karpiński, Ireneusz Raś. Ostatecznie posłowie pod wpływem premiera zmienili zdanie i odrzucili projekt.

"Będę głosował za odrzuceniem. Niestety"

Teraz zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej wraca do parlamentu jako projekt obywatelski. Czy powtórzy się scenariusz sprzed roku? Wiadomo, że projekt poprą PiS, Solidarna Polska i część posłów PSL. Antoni Mężydło, konserwatywny poseł PO, mówił "Gazecie Wyborczej", że tym razem w Platformie nie uda się zebrać tak dużej grupy posłów, by projekt przeszedł dalej. - Na pewno będą tacy, którzy go poprą, bo bardzo liczą się ze stanowiskiem Kościoła. Ale to będzie najwyżej 20 osób - zaznacza. Jego zdaniem wielu konserwatywnych posłów zrozumiało, że głosowanie nad ustawą antyaborcyjną miało podzielić PO.

Podobnego zdania jest Andrzej Biernat, poseł PO, który przed rokiem głosował za skierowaniem projektu do dalszych prac. W rozmowie z Tokfm.pl podkreślił, że głosowania w sprawie aborcji to "zaognianie sytuacji". - Będę głosował za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu. Raczej z politycznego punktu widzenia, niestety - zaznaczył.

"Nawet mi przykro, że nie mogę wesprzeć mojej partii"

- Będę głosowała tak, jak głosowałam - powiedziała jednak posłanka Joanna Fabisiak, która ponownie zamierza poprzeć zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej. - Rozumiem stanowisko kolegów, że utrzymanie status quo jest ważne. Z szacunkiem dla innych poglądów, sama zachowam dotychczasowe. Przy wszystkich innych głosowaniach jestem absolutnie lojalna, z wyjątkiem głosowań dotyczących praw naturalnych. Tutaj moja partia jest absolutnie pluralistyczna i to w niej cenię - zaznaczyła posłanka PO. - Mam nawet przykrość, że nie mogę wesprzeć w tym wypadku mojej partii - dodała.

Fabisiak zaznaczyła jednak, że "nie badała", ilu posłów PO podobnie jak ona poprze projekt.

Więcej o:
Komentarze (31)
Posłowie PO wyłamią się i poprą zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej? "Nawet mi przykro, że nie mogę wesprzeć partii"
Zaloguj się
 • androsak

  Oceniono 6 razy 6

  przykro mi, że są tacy jak p.Fabisiak. ze strachu przed swoim proboszczem zagłosuje za projektem który może wiele kobiet unieszczęśliwić, pozbawić zdrowia a nawet życia

 • androsak

  Oceniono 4 razy 4

  przykro że posłanka .Fabisiak znalazła się w platformie, przykro, że tacy poprą wniosek i to głównie dlatego by nie narazić się swemu proboszczowi. przykro mi, że wiele kobiet może przepłacić zdrowiem a nawet życiem taki wniosek

 • czyzyk331

  Oceniono 4 razy 4

  Info z Sejmu RP, posłowie PiS, SP, PSL oraz z Koła Gowina podjęli decyzję o adopcji nienarodzonego dziecka z zespołem Downa. Do tego grona dostąpiła posłanka Joanna Fabisiak.

 • braunal

  Oceniono 8 razy 0

  Należy raz na zawsze skończyć z zabijaniem nienarodzonych.

 • endrju1521

  Oceniono 5 razy 3

  Każda ingerencja w intymne sprawy kobiety jako obywatela,

  stanowi pogwałcenie art. 47. konstytucji :

  Art. 47.

  Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

  ?????? Jakim prawem, "uczeni" posłowie chcą pozbawić kobiety ich konstytucyjnych uprawnień ??????

  Dodatkowo, obligowanie kobiet do rodzenia wszystkiego, co zostanie zapłodnione :

  - bezmózgie kaleki, genetyczne zakalce, potworki - stanowi pogwałcenie art. 40. konstytucji :

  Art. 40.

  Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu. Zakazuje się stosowania kar cielesnych.

  !!!!!! Ponad pół roku życia z świadomością, że zamiast wymarzonego i oczekiwanego zdrowego dziecka,

  zmuszonym jest się do rodzenia kaleki lub potworka, dla normalnej, zdrowej emocjonalnie kobiety, na

  pewno jest torturą oraz poniżającym, okrutnym i nieludzkim traktowaniem !!!!!!

  Natomiast argumentowanie ustawy względami ideologicznymi, stanowi pogwałcenie art.31. konstytucji :

  Art. 31.

  1. Wolność człowieka podlega ochronie prawnej.

  2. Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych.

  !!!!!!!! Nikt nie ma prawa narzucać mi swojej ideologii, za pomocą prawa cywilnego !!!!!!!

  Wolności i prawa sekty religijnej kończą się tam, gdzie zaczynają się moje prawa ! ! ! ! ! ! ! ! !

  Państwo jest organizacją społeczno-polityczną, a nie religijno-pedofilską ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

 • angielisily

  Oceniono 19 razy 11

  Zostawcie w spokoju ludzkie sumienia! Jak ktoś chce świadomie urodzić chore dziecko i zmagać się z jego cierpieniem to jego sprawa, tak samo w przypadku tych którzy nie chcą!

 • chi_neng1

  Oceniono 20 razy 12

  "Posłowie PO wyłamią się i poprą zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej? "Nawet mi przykro, że nie mogę wesprzeć partii"

  Tragiczne ....
  Co ludzie , ktorzy powinni szukac zatrudnien w instutucjach KK, robia w polittyce i kto ich wybiera na poslow, skoro sa (p)oslami KK ?

 • czyzyk331

  Oceniono 6 razy 0

  Klub Parlamentarny PO lęka się porównania do Hitlera i dlatego będzie głosował za zaostrzeniem prawa.
  - "Adolf Hitler zaczynał swoje rządy od tego, że eliminował niepotrzebnych Niemców, czyli tych, którzy byli chorzy, upośledzeni lub niepełnosprawni. W Polsce ma miejsce analogiczna praktyka. Dzieci podejrzane o niepełnosprawność można zabijać. Porównanie do Hitlera jest więc w mojej ocenie na miejscu - mówi Mariusz Dzierżawski, pełnomocnik Komitetu "Stop Aborcji",

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX