Kara dla dowódcy za poniżanie podwładnej. Sędzia: "Nie lubię damskich bokserów"

25.09.2013 17:21
Sąd

Sąd (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

Karę w zawieszeniu wymierzył Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie dowódcy jednostki za poniżanie i naruszenie nietykalności cielesnej swej podwładnej, oficer, z którą wcześniej był w związku. Tej sprawy w ogóle nie powinno być - mówił sąd w wyroku.
O tej precedensowej sprawie Żandarmerię Wojskową zawiadomiła trzy lata temu ppor. Katarzyna R., wojskowa lekarka, dwukrotna uczestniczka misji w Afganistanie, na co dzień służąca w jednostce w Krakowie. Kobieta popadła w konflikt ze swym przełożonym ppłk. Zbigniewem R., z którym przedtem łączył ją związek - już wtedy była jego podwładną. Jak twierdzi kobieta, związek rozpadł się z powodu przemocy wobec niej. Z tego powodu zgłosiła sprawę wyższym przełożonym; chciała być przeniesiona do innej jednostki. Wówczas ppłk R. miał zacząć ją szykanować w pracy, utrudniając służbę.

W listopadzie 2011 r. kobieta złożyła wniosek o ściganie swego dowódcy, ale i to nie spowodowało żadnych decyzji kadrowych w jej sprawie. Postępowanie przygotowawcze trwało dwa lata (w tym czasie Katarzyna R. dwukrotnie była w Afganistanie), aż latem tego roku rozpoczął się proces.

Ppłk Zbigniew R. jest oskarżony m.in. o to, że od maja 2009 r. do końca marca 2010 r. kilkakrotnie znęcał się fizycznie i psychicznie nad ppor. Katarzyną R., grożąc jej nożem, przyduszając, używając wulgaryzmów, szarpiąc, uderzając, a nawet gryząc w twarz. Wojskowa Prokuratura Garnizonowa przyjęła, że inkryminowane zdarzenia - choć miały miejsce w okolicznościach prywatnych - mają znaczenie w kontekście podległości służbowej oficera przełożonego i podwładnego. Grozi za to do 5 lat więzienia. Oskarżony dowódca nie przyznawał się do zarzutów. Jego zdaniem zdarzenia opisane przez Katarzynę R. przebiegały inaczej.

Sędzia: Nie lubię damskich bokserów

Dziś WSO w Warszawie wydał wyrok w tej sprawie. Oskarżony został skazany na karę łączną 4 miesięcy ograniczenia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na roczny okres próbny. - Nie lubię damskich bokserów w żadnej postaci, ale nie to, lecz całokształt sprawy miał wpływ na wymiar kary - mówił w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia ppłk Robert Gmyz.

Sąd dał wiarę pokrzywdzonej, że doszło do aktów przemocy słownej i fizycznej wobec niej - o czym świadczą m.in. zeznania oraz obdukcja lekarska, ale przede wszystkim rozważał, jaką kwalifikację prawną zastosować do tych czynów - wojskową czy cywilną. W grę wchodziły "wojskowe" przepisy o psychicznym i fizycznym znęcaniu się przełożonego nad podwładnym (za które grozi kara do 5 lat więzienia), przepisy o poniżaniu, znieważaniu oraz uderzeniu lub naruszeniu nietykalności cielesnej podwładnego przez przełożonego (możliwa kara do 2 lat więzienia) lub typowo cywilne przepisy o pobiciu, znieważeniu lub znęcaniu się.

W realiach niewojskowych sprawa by się przedawniła

- Sprawa jest nietypowa, ale w sensie podmiotów w niej uczestniczących, czyli oficerów. Bo w innym sensie niestety jest typowa - ocenił Gmyz. Uznał, że adekwatne będą przepisy z części wojskowej, dotyczące poniżania i uderzenia oraz naruszenia nietykalności cielesnej podwładnej przez przełożonego. - Pokrzywdzona jest osobą mocną psychicznie, dwukrotna uczestniczka misji w Afganistanie. To oskarżony mieszkał u pokrzywdzonej, a nie na odwrót. Dlatego trudno mówić o znęcaniu się w klasycznym sensie - wyjaśnił sędzia.

Gdyby uznać, że działo się to w realiach niewojskowych, to sprawa byłaby przedawniona, gdyż zawiadomienie pokrzywdzonej złożono po terminie. Zdaniem sądu to była sprawa wojskowa, która jednak w ogóle nie powinna tu trafić, bo oskarżony błyskawicznie powinien zrobić wszystko, aby ta pani została przeniesiona do innej jednostki - albo samemu się przenieść. I wtedy sprawa do sądu by nie trafiła - mówił sędzia. Zarazem sąd zauważył, że i pokrzywdzona ponosi pewną odpowiedzialność w całej sprawie, bo weszła w związek z oficerem przełożonym. "Ale to on ponosi większą odpowiedzialność, jako dowódca" - podkreślił sędzia.

Ze względów proceduralnych sąd uniewinnił oskarżonego dowódcę od zarzutu niedopełnienia obowiązków, jaki mu postawiono w tej sprawie. Chodziło o to, że pewnego dnia zarówno pani podporucznik, jak i oskarżony dowódca pili razem alkohol, a następnego dnia mieli udać się na ćwiczenia strzeleckie, podczas których pani doktor miała stanowić zabezpieczenie lekarskie. Zarzut dotyczy tego, że dowódca nie wszczął wobec niej - choć powinien - postępowania dyscyplinarnego. Sąd uznał, że w chwili zdarzenia obowiązywały inne niż dziś przepisy, które w sytuacjach takich jak ta - gdy okoliczności sprawy są niewątpliwe - pozwalały dowódcy poprzestać na rozmowie ostrzegawczej z podwładnym, bez wszczynania "dyscyplinarki".

Wyrok jest nieprawomocny i można się od niego odwołać do Izby Wojskowej Sądu Najwyższego. Nie wiadomo, czy oskarżony to zrobi, bo ani on, ani jego obrońca nie był obecny w środę w sądzie. Po rozpoczęciu procesu i opisaniu tej sprawy ppor. Katarzyna R. doczekała się przeniesienia do centrum szkolenia lekarzy wojskowych w Łodzi, gdzie ma zacząć służbę od października. Niedługo później wyjeżdża po raz trzeci do Afganistanu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (32)
Kara dla dowódcy za poniżanie podwładnej. Sędzia: "Nie lubię damskich bokserów"
Zaloguj się
 • stroggo81717

  Oceniono 2 razy 0

  "Postępowanie przygotowawcze trwało dwa lata" z czego wyrokiem są 4 MIESIĄCE więzienia z ROCZNYM ZAWIESZENIEM!
  I co? Nie dziwota że są samosądy... no ale cóż, this is Cebulandia!

 • zz1026

  Oceniono 1 raz 1

  "Postępowanie przygotowawcze trwało dwa lata"

  2 lata!!!!!!!!!
  co zajelo az tyle czasu?
  czy prokurator przygotwujacy potepowanie uczyl sie czytac i pisac?
  jakie byly dowody?
  zeznania i obdukcja
  i to k..a zajelo 2 lata?
  to powinno zajac pol godziny

  czyktos w koncu w tym kraju uzrobi porzadek?
  to co sie dizeje w wymiarze "sprawiedliwosci" to jakas kpina

  potem sie dziwia ze wsyzscy dokonuja samosodow albo w przypadku dlugu sami nekaja dluznika
  gdyby chcieli zrboic to zgodnie zlitera prawa to moga nie dozyc konca sprawy bo ta moze sie zamaist 2 lat ciagnac 20

 • drugiepietro

  Oceniono 6 razy 4

  Trzeba przyznać, że czerpanie przyjemności z obijania słabszego i zależnego jest u nas niezwykle tanie.

 • queserasera

  Oceniono 12 razy 12

  Postępowanie przygotowawcze trwało dwa lata i... skazany na karę łączną 4 miesięcy ograniczenia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na roczny okres próbny

  To państwo, ta polska Sicz, jest psychicznie chore!

 • ergosumek

  Oceniono 20 razy 8

  "... pani podporucznik, jak i oskarżony dowódca pili razem alkohol, a następnego dnia mieli udać się na ćwiczenia strzeleckie, podczas których pani doktor miała stanowić zabezpieczenie lekarskie. "
  +++++++++++++++++++
  Fajne mamy wojsko!
  PO co takie coś w ogóle utrzymywać?

 • clapaucius

  Oceniono 4 razy -2

  A Sąd Honorowy?
  Standard Armii II RP trudno było przyrównać do Wermachtu, ale sądzę że Sąd Honorowy by tego ppłk w stopniu szeregowca odesłał do cywila.

 • sniezka55

  Oceniono 3 razy 1

  Ten ich były związek przypomina mi były układ, Polska - ZSRR
  Wszystko było super do ich rozstania .
  A teraz jedno zarzuca drugiemu wykorzystywanie.
  Nienawidzą się ale są skazani na swoje towarzystwo, sąsiedzkie.
  Może jakiś kanał pomiędzy nimi?

 • rydzyk_fizyk

  Oceniono 19 razy 15

  Dziwne.
  Damski bokser i kobieta, która po raz trzeci wyjeżdza do Afganistanu. To brzmi jak związek marzeń.

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 5 razy -3

  ale prymitywne komentarze, WSTYD!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje