Manewry na Białorusi Zachód-2013 - użyto dronów

25.09.2013 16:14
Pokazy rosyjskiej broni na

Pokazy rosyjskiej broni na "Russia Arms Expo 2013" (Fot. SERGEI KARPUKHIN REUTERS)

Samoloty bezzałogowe zostały użyte w celu zwiadu powietrznego podczas białorusko-rosyjskich ćwiczeń Zapad-2013 (Zachód-2013) - poinformowało w środę biuro prasowe ministerstwa obrony Białorusi.
Jak podał białoruski resort obrony, na poligonie brzeskim personel centrum przygotowania i użycia bezzałogowych kompleksów lotniczych "przećwiczył poszukiwanie grup dywersyjno-wywiadowczych oraz nielegalnych ugrupowań zbrojnych, a samoloty Su-25 (...) przeprowadzanie na nie uderzeń". Jak dodało ministerstwo, podczas ćwiczeń sprawdzane są możliwości nowych oraz zmodernizowanych rodzajów uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego produkcji krajowej i białorusko-rosyjskiej, w tym systemu zwiadu powietrznego na bazie bezzałogowych kompleksów lotniczych.

Niezależny białoruski ekspert wojskowy Alaksandr Alesin podkreślił w rozmowie, że na Białorusi już od blisko 10 lat trwają prace nad bezzałogowymi samolotami, które mogą zostać użyte w celach wojskowych i cywilnych, a ich produkcją zajmuje się kilka zakładów, m.in. w Baranowiczach oraz Mińsku.

- Ich głównym zadaniem jest prowadzenie zwiadu lotniczego i w tym celu na pokładzie montowane są aparaty fotograficzne i kamery, w tym na promienie podczerwone, które pozwalają w czasie rzeczywistym przekazywać obraz terenu. Samoloty te po wzniesieniu się na wysokość do kilku kilometrów pozwalają w promieniu około 50-75 km obserwować teren, pozycje przeciwnika, pozycje rakietowe czy artyleryjskie oraz przekazywać te dane w celu przeprowadzenia ataku artyleryjskiego, rakietowego czy bombardowania - mówi Alesin.

Najbardziej znanym produkowanym przez Białoruś samolotem bezzałogowym jest Grif, który może latać zarówno będąc sterowanym z ziemi, jak i na autopilocie. Można na jego pokładzie zamontować kamery, przekaźniki, urządzenia radiolokacyjne, a także sprzęt do walki radioelektronicznej, czyli zakłócania sygnałów i zrywania komunikacji wroga. Białoruś produkuje też bezzałogowy śmigłowiec.

"Zablokowano 5 nielegalnych ugrupowań zbrojnych"

Rosyjski resort obrony powiadomił w komunikacie o ćwiczeniach Zapad-2013, że dziś jednostki zachodniego okręgu wojskowego "odizolowały rejony konfliktu zbrojnego na umownym odcinku granicy państwowej Białorusi i z powodzeniem zablokowały pięć nielegalnych ugrupowań zbrojnych liczących łącznie do 2 tys. osób".

Jutro na poligonie pod Grodnem na zachodzie Białorusi rozpocznie się etap ćwiczeń obejmujący strzelanie bojowe, w trakcie którego jednostki sił zbrojnych Rosji i Białorusi "przeprowadzą wspólną antyterrorystyczną operację likwidacji terrorystów" - informuje rosyjskie ministerstwo. Według Alesina na zachodniej granicy Białorusi mało prawdopodobne jest zagrożenie terrorystyczne i ćwiczenia mają na celu raczej przygotowanie do ewentualnych działań na Kaukazie czy w Azji Środkowej.

- Białoruś należy do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) i może wysyłać żołnierzy do udziału w operacjach na całym terytorium Układu, czyli także do Azji Środkowej i na Kaukaz. Myślę, że obecne ćwiczenia są prowadzone właśnie pod kątem działań w tych regionach. Na Zachodzie raczej jest niemożliwe poważne zagrożenie terrorystycznie w rozmiarze zagrażającym bezpieczeństwu narodowemu - ocenił. Również jutro białoruscy żołnierze mają na poligonie Floty Bałtyckiej przeprowadzić desant "z największego na świecie okrętu desantowego na poduszce powietrznej".

W piątek będzie Putin i Łukaszenka

Jak poinformowała służba prasowa Kremla, końcowy piątkowy etap ćwiczeń będą obserwować prezydenci Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka. - Przywódcy obu państw odwiedzą poligony "Gożskij" (na Białorusi) i "Chmielowka" (w Rosji), gdzie wspólne kontyngenty wojskowe Państwa Związkowego (Białorusi i Rosji) będą realizować przewidziane w scenariuszu ćwiczeń zadania w sferze walki z nielegalnymi ugrupowaniami zbrojnymi - powiadomiła służba prasowa prezydenta Rosji.

Białorusko-rosyjskie strategiczne manewry wojskowe Zapad-2013 rozpoczęły się 20 września. Odbywają się na poligonach Białorusi oraz w obwodzie kaliningradzkim. W ćwiczeniach na terytorium Białorusi bierze udział 12,9 tys. żołnierzy, z czego 2,5 tys. to Rosjanie. Dowodzą nimi minister obrony Białorusi Jury Żadobin oraz szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych generał Walerij Gierasimow. Władze Białorusi wielokrotnie zapewniały, że ćwiczenia mają wyłącznie obronny charakter.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje ze świata? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (56)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 107 razy 67

  Polski wywiad obserwował manewry przy użyciu balonów i latawców szpiegowskich....

 • xsawer

  Oceniono 70 razy 44

  Nasi chłopcy malowani mają lepiej bo zamiast uganiać się w błocie po poligonie z dumą uczestniczą w pielgrzymce do Częstochowy.

 • zx806

  Oceniono 31 razy 27

  BSP to jakiś szczególnie szatański rodzaj sprzętu, żeby aż w tytule o nim informować? Czy po prostu słowo "dron" jest modne i tak "mądre", że koniecznie musi się znaleźć na pierwszym miejscu?
  Poza tym wszystko w normie - ćwiczą, bo od tego jest wojsko, jeśli akurat nie wojuje naprawdę.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 48 razy 26

  podobno żołnierze USA prowadzili walki w Iraku w butach oraz hełmach, używali także broni z ostrą amunicją.

 • tornson

  Oceniono 53 razy 23

  No proszę ten wyśmiewany w Polsce "Kołchoz Łukaszenki" produkuje nawet własne samoloty bezzałogowe, a co jest w stanie wyprodukować "Zielona Wyspa Tuska"?

 • wal.smialo

  Oceniono 26 razy 16

  Jeżeli do tego dodać, że niemiecki Rheinmetall buduje dla Rosjan najnowocześniejszy poligon w Mulino to mamy kompletny obraz rzeczywistości. Będzie kolejny podział miedzy.

 • wolak007

  Oceniono 39 razy 11

  Czy podczas tych "manewrów był manewr" zrzucenia na nieprzyjaciela pluszowych niedźwiedzi? Podobno Białorusini są w tym najlepsi?!

 • czyzyk331

  Oceniono 5 razy 5

  Jak informują tz. niezależne pisowskie media będziemy mieć podobne manewry w Polsce.
  Gazeta Polska pisze: Na 11 listopada Tusk szykuje wojsko
  niezalezna.pl/46414-ujawniamy-kulisy-prowokacji-na-11-listopada-tusk-szykuje-wojsko

 • czyzyk331

  Oceniono 4 razy 4

  nasi też się ćwiczą na Ukrainie;- Byliśmy najgłośniejsi i zadymę robiliśmy jak nikt - opowiada podporucznik Krzysztof Kałwak. "Polska Zbrojna" opisuje manewry "Rapid Trident '13".
  konflikty.wp.pl/kat,1020223,title,Desant-po-ukrainsku-czyli-jak-wygladaly-manewry-Rapid-Trident-13,wid,16005256,wiadomosc.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje