Manewry na Białorusi Zachód-2013 - użyto dronów

25.09.2013 16:14
Pokazy rosyjskiej broni na

Pokazy rosyjskiej broni na "Russia Arms Expo 2013" (Fot. SERGEI KARPUKHIN REUTERS)

Samoloty bezzałogowe zostały użyte w celu zwiadu powietrznego podczas białorusko-rosyjskich ćwiczeń Zapad-2013 (Zachód-2013) - poinformowało w środę biuro prasowe ministerstwa obrony Białorusi.
Jak podał białoruski resort obrony, na poligonie brzeskim personel centrum przygotowania i użycia bezzałogowych kompleksów lotniczych "przećwiczył poszukiwanie grup dywersyjno-wywiadowczych oraz nielegalnych ugrupowań zbrojnych, a samoloty Su-25 (...) przeprowadzanie na nie uderzeń". Jak dodało ministerstwo, podczas ćwiczeń sprawdzane są możliwości nowych oraz zmodernizowanych rodzajów uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego produkcji krajowej i białorusko-rosyjskiej, w tym systemu zwiadu powietrznego na bazie bezzałogowych kompleksów lotniczych.

Niezależny białoruski ekspert wojskowy Alaksandr Alesin podkreślił w rozmowie, że na Białorusi już od blisko 10 lat trwają prace nad bezzałogowymi samolotami, które mogą zostać użyte w celach wojskowych i cywilnych, a ich produkcją zajmuje się kilka zakładów, m.in. w Baranowiczach oraz Mińsku.

- Ich głównym zadaniem jest prowadzenie zwiadu lotniczego i w tym celu na pokładzie montowane są aparaty fotograficzne i kamery, w tym na promienie podczerwone, które pozwalają w czasie rzeczywistym przekazywać obraz terenu. Samoloty te po wzniesieniu się na wysokość do kilku kilometrów pozwalają w promieniu około 50-75 km obserwować teren, pozycje przeciwnika, pozycje rakietowe czy artyleryjskie oraz przekazywać te dane w celu przeprowadzenia ataku artyleryjskiego, rakietowego czy bombardowania - mówi Alesin.

Najbardziej znanym produkowanym przez Białoruś samolotem bezzałogowym jest Grif, który może latać zarówno będąc sterowanym z ziemi, jak i na autopilocie. Można na jego pokładzie zamontować kamery, przekaźniki, urządzenia radiolokacyjne, a także sprzęt do walki radioelektronicznej, czyli zakłócania sygnałów i zrywania komunikacji wroga. Białoruś produkuje też bezzałogowy śmigłowiec.

"Zablokowano 5 nielegalnych ugrupowań zbrojnych"

Rosyjski resort obrony powiadomił w komunikacie o ćwiczeniach Zapad-2013, że dziś jednostki zachodniego okręgu wojskowego "odizolowały rejony konfliktu zbrojnego na umownym odcinku granicy państwowej Białorusi i z powodzeniem zablokowały pięć nielegalnych ugrupowań zbrojnych liczących łącznie do 2 tys. osób".

Jutro na poligonie pod Grodnem na zachodzie Białorusi rozpocznie się etap ćwiczeń obejmujący strzelanie bojowe, w trakcie którego jednostki sił zbrojnych Rosji i Białorusi "przeprowadzą wspólną antyterrorystyczną operację likwidacji terrorystów" - informuje rosyjskie ministerstwo. Według Alesina na zachodniej granicy Białorusi mało prawdopodobne jest zagrożenie terrorystyczne i ćwiczenia mają na celu raczej przygotowanie do ewentualnych działań na Kaukazie czy w Azji Środkowej.

- Białoruś należy do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) i może wysyłać żołnierzy do udziału w operacjach na całym terytorium Układu, czyli także do Azji Środkowej i na Kaukaz. Myślę, że obecne ćwiczenia są prowadzone właśnie pod kątem działań w tych regionach. Na Zachodzie raczej jest niemożliwe poważne zagrożenie terrorystycznie w rozmiarze zagrażającym bezpieczeństwu narodowemu - ocenił. Również jutro białoruscy żołnierze mają na poligonie Floty Bałtyckiej przeprowadzić desant "z największego na świecie okrętu desantowego na poduszce powietrznej".

W piątek będzie Putin i Łukaszenka

Jak poinformowała służba prasowa Kremla, końcowy piątkowy etap ćwiczeń będą obserwować prezydenci Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka. - Przywódcy obu państw odwiedzą poligony "Gożskij" (na Białorusi) i "Chmielowka" (w Rosji), gdzie wspólne kontyngenty wojskowe Państwa Związkowego (Białorusi i Rosji) będą realizować przewidziane w scenariuszu ćwiczeń zadania w sferze walki z nielegalnymi ugrupowaniami zbrojnymi - powiadomiła służba prasowa prezydenta Rosji.

Białorusko-rosyjskie strategiczne manewry wojskowe Zapad-2013 rozpoczęły się 20 września. Odbywają się na poligonach Białorusi oraz w obwodzie kaliningradzkim. W ćwiczeniach na terytorium Białorusi bierze udział 12,9 tys. żołnierzy, z czego 2,5 tys. to Rosjanie. Dowodzą nimi minister obrony Białorusi Jury Żadobin oraz szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych generał Walerij Gierasimow. Władze Białorusi wielokrotnie zapewniały, że ćwiczenia mają wyłącznie obronny charakter.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje ze świata? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (56)
Manewry na Białorusi Zachód-2013 - użyto dronów
Zaloguj się
 • kermit.dolomit

  Oceniono 4 razy 0

  Jakoś nie widzę kwiczącego z oburzenia lewactwa wykrzykującego z pianą na pysku że drony to samo zło ! Przypominają się czasy zimnej wojny kiedy to lewicowym popaprańcom bardzo przeszkadzała broń atomowa NATO i elektrownie atomowe państw zachodnich ale już ta sama broń w rękach zbrodniczego ZSRR była dobra i elektrownie bloku wschodniego w tym Czarnobyl też były dobre

 • blski

  0

  Jedyna skuteczna bronia ktora jest w stanie powstrzymac potencjalnego aresora jest wlasna, przez nas wylacznie kontrolowana i skonstruowana, nie bedaca czescia zadnych sojuszy bron nuklearna.
  Tania w produkcji i obsludze,
  Wojsko nalezaloby rozpedzic na cztery wiatry - nigdy niczego dobrego dla narodu nie zrobili, a gdy wlaczyli sie w jakikolwiek ruch narodowy to nic dobrego z tego nie wyszlo. Nie nalezy sie dziwic - przypomnijcie sobie ktorzy z waszych kolegow zostal zawodowymi zolnierzami, czy nie byly to niezguly.

 • iremus

  Oceniono 2 razy 2

  No cóż, Białoruś postawiła na obronę swoich granic. W przeciwieństwie do III RP - Tusk postawił na armię i marynarkę, które będą broniły polskich granic na oceanie Indyjskim, na Pacyfiku, w zatoce Perskiej, itp gdzie ich wyśle jakiś generał amerykański. A jak! Nie po to Reagan z Wojtyłłą wyzwalali Polskę spod okupacji.

 • czyzyk331

  Oceniono 2 razy 2

  Kolejny etap ćwiczeń...Eskortowanie uprowadzonego samolotu przez polskie, rosyjskie i znów polskie samoloty bojowe było głównym elementem ćwiczeń Vigilant Skies 2013, przeprowadzonych w środę w przestrzeni powietrznej Polski i obwodu kaliningradzkiego.>>>
  www.rp.pl/artykul/10,1051504-Symulacja-porwania-samolotu-w-czasie-cwiczen-NATO-Rosja.html

 • czyzyk331

  Oceniono 5 razy 5

  Jak informują tz. niezależne pisowskie media będziemy mieć podobne manewry w Polsce.
  Gazeta Polska pisze: Na 11 listopada Tusk szykuje wojsko
  niezalezna.pl/46414-ujawniamy-kulisy-prowokacji-na-11-listopada-tusk-szykuje-wojsko

 • czyzyk331

  Oceniono 4 razy 4

  nasi też się ćwiczą na Ukrainie;- Byliśmy najgłośniejsi i zadymę robiliśmy jak nikt - opowiada podporucznik Krzysztof Kałwak. "Polska Zbrojna" opisuje manewry "Rapid Trident '13".
  konflikty.wp.pl/kat,1020223,title,Desant-po-ukrainsku-czyli-jak-wygladaly-manewry-Rapid-Trident-13,wid,16005256,wiadomosc.html

 • iremus

  Oceniono 5 razy 3

  Manewry na Białorusi Zachód-2013 - użyto dronów........
  ________________________________________________________________________
  Kto qrwa pozwolił Białorusinom używać dronów??? Przecież to jest broń zastrzeżona dla USA !

 • kazik2500

  Oceniono 5 razy 3

  wyśmiewany w Polsce "Kołchoz Łukaszenki" produkuje nawet własne samoloty bezzałogowe, ...

  @tornson
  Masz na mysli wyroby klubu modelarstwa lotniczego z domu kultury z Minska?

 • dziarga

  Oceniono 4 razy -4

  No to zaatakują dziś czy może jutro? 17 września jakoś minął bez wspomnienia o ataku Rosji na Polskę. białoruś co prawda jeszcze nie najechała, ale przed Łukaszenką wszystko z przodu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje