Wałęsa namawiał do połączenia Polski i Niemiec? Sprawdziliśmy, co naprawdę powiedział

25.09.2013 16:12
"Lech Wałęsa chce połączenia Polski z Niemcami". Taką sensacyjną wiadomość kolportują już trzeci dzień media, nadając jej coraz większą rangę. - Jak to się podoba panu jako mieszkańcowi Szczecina? - podpuszcza posła PiS Bogdan Rymanowski w TVN24. Sprawdziliśmy, co naprawdę Wałęsa powiedział w wywiadzie dla agencji ITAR-TASS.
Zaczęło się w poniedziałek. RMF FM zacytowało wypowiedź prezydenta Lecha Wałęsy dla ITAR-TASS z wywiadu przeprowadzonego 19 września, w którym rzekomo Wałęsa namawia do stworzenia państwa polsko-niemieckiego. Informująca o tym depesza RMF FM miała sensacyjny tytuł: "Wałęsa: Z Polski i Niemiec trzeba zrobić jedno państwo".

Media zachęcają Polaków do wyboru flagi dla zjednoczonego państwa

W ślad za RMF FM inne media zaczęły przytaczać nowy elektryzujący pomysł byłego prezydenta, tworząc jego różne autorskie wersje, np. Wprost24 zatytułował swój tekst "Wałęsa: Zjednoczyłem Niemcy. Połączmy je z Polską".

Wiadomości24.pl dały tytuł: "Połączcie Polskę i Niemcy, czas na nowy porządek świata". W podobnym tonie kolportował myśl Wałęsy serwis Natemat.pl: "Musimy stworzyć z Polski i Niemiec jedno państwo".

Prawicowy portal Wpolityce.pl drwił: "Wałęsa to jednak prawdziwy człowiek z nadziei. Niepokoimy się tylko, pod czyim berłem oba kraje miałyby się zjednoczyć".

Inne tabloidy postanowiły postraszyć nieco społeczeństwo tą wizją, pisząc: "Polska w szoku po oświadczeniu Wałęsy: chce nas włączyć do Niemiec". Ale też sięgnęły po aspekt pragmatyczny i zachęcały czytelników do wyboru nowej flagi.

Komentatorzy już dobrze wiedzą, co Wałęsa miał na myśli

Tropem sensacyjnego newsa podążyli komentatorzy. - To są niebezpieczne, antydemokratyczne i szkodzące Polsce wizje - powiedział prof. Krzysztof Szczerski, poseł PiS, wykładowca UJ i były wiceminister integracji europejskiej.

Kazimierz Kutz, reżyser i były senator, wziął w obronę Wałęsę. W wywiadzie dla Natemat.pl mówił, że prezydent "miał na myśli tęsknotę za tym, żeby Polakom było tak dobrze jak Niemcom u siebie" oraz że integracja z Niemcami "jest już w jakimś sensie faktem" i "że ta tendencja jest naturalna, w przeciwieństwie do tendencji przytulania się do Rosjan".
Rymanowski z TVN24 wystawia Wałęsę posłowi Brudzińskiemu z PiS

Dzisiaj w porannym programie TVN24 Bogdan Rymanowski gościł posła PiS Joachima Brudzińskiego. I zadał takie pytanie: - Jak podoba się panu najnowszy pomysł prezydenta Wałęsy, żeby stworzyć z Polski i Niemiec jedno państwo? Panu jako mieszkańcowi Szczecina?

Brudziński z tak wystawionym na odstrzał Wałęsą bawił się jak kot z myszką. Najpierw ironizował: - Depilacja nie służy panu prezydentowi. Ostatnio byliśmy epatowani na różnego rodzaju blogach czy portalach zdjęciami roznegliżowanego Wałęsy.

Potem już na serio dodał: - Poziom skretynienia tego mędrca Europy osiągnął już taki poziom, że dajmy sobie spokój, nie komentujmy kolejnych idiotyzmów przez niego wypowiadanych.

Jego zdaniem "część tzw. elity już za życia uczyniła Wałęsę nawet nie beatyfikowanym, ale świętym". - Chętnie zapytałbym o to tych, którzy za życia wspomnianego pana prezydenta jego imieniem nazywają port lotniczy czy tworzą mu różnego rodzaju laurki. Zawsze w odwodzie mamy wielkiego reżysera, pana Wajdę, który stworzy kolejną filmową laurkę - zakończył.

Co dokładnie powiedział Wałęsa? Sprawdziliśmy

Chcemy ustalić, co tak naprawdę powiedział Lech Wałęsa w rozmowie z rosyjską agencją prasową.

W opublikowanym na stronie ITAR-TASS fragmencie wywiadu nie sposób jednak usłyszeć, co dokładnie mówi Lech Wałęsa. Jego słowa zagłusza rosyjski lektor.

Próbowaliśmy skontaktować się z Lechem Wałęsą i dowiedzieć się bezpośrednio od niego, o co mu właściwie chodziło z tym zjednoczeniem, ale nie było to możliwe.

Zadzwoniliśmy więc do Poliny Iriny, dziennikarki, która przeprowadzała wywiad z prezydentem Wałęsą, z prośbą o udostępnienie fragmentu dotyczącego rzekomego "połączenia Polski z Niemcami".

- Tak, wiem, o co chodzi. To było tłumaczone na szybko, ze słuchu, mogło coś umknąć - stwierdziła Irina Polina z ITAR-TASS. Dodała, że nie jest w stanie dostarczyć nam dzisiaj fragmentu rozmowy o Polsce i Niemczech ani tym bardziej udostępnić pełnej wersji wywiadu z Wałęsą. Ale jest gotowa odsłuchać rzeczony fragment i spisać go słowo w słowo.

Pół godziny później dostaliśmy od dziennikarki dokładną wypowiedź Lecha Wałęsy i kontekst, w jakim została udzielona.

Irina Polina zapytała Lecha Wałęsę o to, w jaką stronę skierowana jest teraz jego energia. Jej rozmówca odpowiedział dokładnie tak:

"Moja walka doprowadziła do zjednoczenia Niemiec i do budowania państwa Europa - w Europie granice poznosiliśmy. Na horyzoncie globalizacja. Wszystko wymaga innych programów i innych struktur. W związku z tym próbuję, jeżdżąc po całym świecie, na wszystkich kontynentach zachęcić ludzi, żebyśmy dyskutowali, jak ma wyglądać jutrzejszy świat, ONZ, Rada Bezpieczeństwa, NATO na te czasy. W związku z tym tu jest dużo roboty. Różnie mnie słuchano, ale teraz coraz więcej ludzi idzie w tym kierunku. Bo to nie jest zachcianka, to nie jest pomysł, to jest rozwój techniczny. My tak wysoko technicznie doprowadziliśmy cywilizację, że po prostu nie mieścimy się w naszych państewkach. Trzeba powiększyć struktury ekonomiczne, obronne, różne".

Irina Polina zapytała Wałęsę, co rozumie przez powiększenie tych struktur. Odpowiedź Wałęsy:

"Z państwa Polski, Niemiec i innych zrobić Państwo Europa. To jest powiększenie struktur geograficznych. A jeszcze wtedy, jak powiększamy struktury geograficzne, ekonomia musi być inna, demokracja musi być inna. Bo jak to łączyć. Jak byśmy wszystkie połączyli, to z Chinami nikt by nie wygrał głosowania. Chiny by zawsze wygrały, bo mają najwięcej ludzi. Więc musimy to jakoś ustawić, żeby nie było takiej możliwości".

Przecież wiadomo, że były prezydent mówi dużymi skrótami

- Gdyby odnieść się do tej konkretnej sytuacji, trzeba powiedzieć o specyficznym języku Lecha Wałęsy. Znamy wiele wypowiedzi z czasów, gdy był prezydentem, np. słynne "zderzaki Solidarności", można z tego ułożyć cały słownik - komentuje dr Janusz Sibora, ekspert protokołu dyplomatycznego i etykiety. - Były prezydent mówi bardzo dużymi skrótami myślowymi, jego wypowiedzi są nieprecyzyjne i pełne potknięć językowych. Niekiedy do jego wypowiedzi potrzebny jest tłumacz z polskiego na polski. Jeśli dziennikarz dopytuje, to z reguły prezydent wyjaśnia, co miał na myśli. Jeśli jesteśmy mu życzliwi, to wiemy, że kiedy mówił o połączeniu Polski z Niemcami, to miał na myśli integrację europejską na wyższym poziomie. Jednak taka niezbyt precyzyjna wypowiedź może przez osoby niechętne zostać wykorzystana. Ktoś złośliwy mógłby powiedzieć, że Wałęsie chodzi o Mitteleuropę czy jakąś nową unię polsko-litewską.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (413)
Zaloguj się
 • je-nua

  Oceniono 600 razy 514

  ciekawe ile osób skomentuje ten artykuł zanim go w ogóle w całości przeczyta.

 • zwid

  Oceniono 498 razy 410

  Ale się hieny dziennikarskie rzuciły na padlinę.
  Programów Rymanowskiego nie oglądam już od jakichś pięciu lat, bo po chamsku wrabia ludzi w kanał przeinaczając cytaty, albo celowo je skraca i zmienia kontekst. No i potem bierze do studia takiego głąba Bruździnskiego i robi sobie perfidną zabawę.
  Teraz też nie przyjdzie do tępego łba dziennikarskiego myśl, żeby sprostować, każdy się wytłumaczy - ja tylko cytowałem doniesienia prasowe!

  Tfu!
  Podłe sprzedajne glizdy!!

 • euforiusz

  Oceniono 529 razy 381

  W Niemczech panika. Ludzie wykupują w Aldikach makę i curkier, zabijają deskami okna. Te plotki mogą mieć negatywny wpływ na PKB Niemiec w 3 kwartale .

 • arni1010

  Oceniono 401 razy 295

  Czyli miał na myśli Europę na kształt USA... Tak należy odczytać ta wypowiedź. I słuszne, ale to czas pokaże...
  No i jak głupio wam barany za krytykę? Zrobiliście pośmiewisko z siebie! nie z Wałęsy !
  Kula się odbiła z podwójną siłą ...

 • evald

  Oceniono 310 razy 260

  Jesli cytat z wywiadu Walesy (ten fragment w tym artykule) jest prawdziwy to tych wszystkich debili ktorzy nakrecaja afere bym powywieszal za jaja. Na prawde trzeba szukac sensacji za wszelka cene, zeby z tej wypowiedzi zrobic ze Walesa chce polaczenia Polski i Niemiec w jedno Panstwo. To dzisiaj serio myslalem, ze Walesa walnal taka mega glupote, a tu sie okazuje, ze afera jest jak zwykle dmuchana. Dziennikarze schodza coraz bardziej na dno (bo ze politycy zeszli to juz dawno wiadomo).

 • arni1010

  Oceniono 206 razy 166

  Europa na kształt USA. To miał na myśli LW. Czas pokaże czy to była dobra wypowiedź. Historia oceni z czasem..
  O wspólnej Europie mówiło juz wielu polityków.

 • omniasol

  Oceniono 210 razy 134

  Patrzac na te tytuly gazet mam wrazenie, ze wszystkie prawicowe organizacje, czy to partie czy gazety, maja nazwy dokladnie odwrotne od tego co robia.
  Prawo I Sprawiedliwosc, Solidarna (z kim?) Polska, Polska Jest Najwazniejsza (akurat), Na Temat, Niezalezna.

 • almagus

  Oceniono 162 razy 36

  To pewnie żart.
  Angela Merkel szuka koalicjanta i dobry jest D. Tusk.
  Pan premier szuka koalicjanta i dobra jest A. Merkel.
  Polska szuka wsparcia i otrzymuje od Unii, czyli głównie z Niemiec.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane