Steinhoff: Nie rozumiem, dlaczego tak długo czekamy na ust. o odwróconej hipotece. Trzeba przyspieszyć prace

- O przepisach dotyczących odwróconej hipoteki rozmawiamy w tym programie pewnie od czterech lat. A na razie jest projekt założeń. A od założeń do ustawy droga daleka. Trzeba przyśpieszyć - apelował w magazynie "EKG" Janusz Steinhoff, wicepremier w rządzie Jerzego Buzka. Jak informuje "GW", projekt ustawy może trafić do Sejmu na początku przyszłego roku.
Komitet Stały Rady Ministrów zarekomendował rządowi przyjęcie ustawy dotyczącej m.in. odwróconej hipoteki. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", to może oznaczać, że na początku 2014 roku ustawą będą się mogli zająć posłowie.

Dzięki szykowanym regulacjom, osoby starsze będą mogły wybierać między dożywotnią rentą a odwróconym kredytem hipotecznym. Oznacza to, że to bank płaciłby klientowi raty, a nie klient bankowi. A po śmierci właściciela mieszkania lub domu, to bank mógłby przejąć nieruchomość. Ustawa ma dać możliwość, by bliscy klienta banku mogli odzyskać mieszkanie po spłaceniu kredytu.

- Od dłuższego czasu zwracam uwagę na opieszałość rządzących. Przecież o przepisach dotyczących odwróconej hipoteki rozmawiamy w tym studiu jakieś cztery lata. Odkąd rząd zapowiedział, że takie przepisy powstaną. A na razie jest projekt założeń do ustawy, a od założeń do ustawy droga daleka. Sprawa jest niezwykle istotna ze społecznego punktu widzenia. Ustawa jest zdecydowanie potrzebna. Tylko nie rozumiem, dlaczego pracujemy nad nią 4-5 lat - komentował w magazynie "EKG" Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka.

Żeby ochronić

Ustawa jest potrzebna nie tylko, by poprawić sytuację finansową osób, które mają niskie emerytury i renty. Chodzi też o uchronienie ich przed firmami, które oferują pomoc oznaczającą wypłatę comiesięcznego świadczenia w zamian za nieruchomość. Proponowane przez firmy umowy nie dają szansy na odzyskanie mieszkania czy domu przez spadkobierców.

Taki proceder to złoty interes. Jak przypomina "GW", tylko jedna z firm oferujących takie usługi poinformowała, że czterech na stu jej klientów umierało już w pierwszym roku obowiązywania umowy.

- Potrzebne są przepisy, które wspomogą emerytów i rencistów w ich doli. Emerytury w Polsce nie są za wysokie. To niezwykle istotna sprawa. Przykro, że jeśli chodzi o przepisy, na których może skorzystać fiskus, to bardzo szybko robi się potrzebne przepisy. Natomiast na regulacje dotyczące kredytu odwróconego czekamy latami - mówił Tadeusz Mosz, gospodarz programu "EKG".

"Odwrócona hipoteka, czyli interes na biedzie" - Nadal nie ma przepisów, które pomogą ubogim emerytom>>

Więcej o:
Komentarze (7)
Steinhoff: Nie rozumiem, dlaczego tak długo czekamy na ust. o odwróconej hipotece. Trzeba przyspieszyć prace
Zaloguj się
 • razb1947

  0

  Tusk i PO dbają tylko o bogatych a biedni mają na nich pracować i wogóle nie mają żadnego szacunku do ludzi biednych i dlatego są umowy śmieciowe i nie liminitowany czas pracy i mają pracować do 67 lat życia

 • marcin1956

  0

  Czyżby Steinhof jako następny po Palikocie i Gowinie zaczął kontestować działania (a raczej ich brak) swojej partii?

 • dziadekjam

  Oceniono 3 razy 1

  Januszek Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w rządzie łoBuzka dał głos?! Ile ci niemiecko-rosyjskie konsorcjum, budujące Nord Stream, odpaliło za zablokowanie rozbudowy Rurociągu Jamalskiego przez Polskę, co dało im podstawę do przeforsowania budowy rurociągu na dnie Bałtyku? Łouzkowi zapewnili fuchę w PE, a tobie? Nie przypadkowo Nord Stream nazywany jest w niektórych kręgach "rurociągiem Steinhoffa"...

 • koniu800

  Oceniono 1 raz 1

  "Bankierzy są właścicielami Ziemi. Odbierz im to wszystko, ale pozostaw im moc kreowania pieniędzy, a jednym pociągnięciem pióra stworzą wystarczającą ilość depozytów, aby kupić ją ponownie. Jeśli jednak posiądziesz moc kreowania pieniędzy z dala od nich, wszystkie wilekie fortuny, takie jak moja znikną. Ale jeśli chcesz pozostać niewolnikiem bankierów i opłacać koszty swojego niewolnictwa, pozwól im nadal kreować walutę narodową."

  - Josiah Stamp, Gubernator Banku Anglii.

  żydy nie mogą się już doczekać żeby przejąć majątek gojów

 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 2

  Istnieje uzasadnione podejrzenie, że firmy udzielające tzw. kredytu odwróconego aktywnie "uatrakcyjniają" życie swoim klientom, co wynika z bezpośredniej zależności wysokości zysku od czasu życia klientów tych firm.

 • dziadekjam

  Oceniono 3 razy 1

  "Proponowane przez firmy umowy nie dają szansy na odzyskanie mieszkania czy domu przez spadkobierców."
  ====================================================================
  I bardzo dobrze! A gdzie byli ci "spadkobiercy" kiedy starzy ludzie potrzebowali wsparcia finansowego?

 • blogfiles

  Oceniono 2 razy 2

  W sumie to byłby dobry bat na komorników, mam na myśli tych "mylących" się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX