Holland: Polska stała się chora. Kaczyński i Macierewicz manipulują ludźmi

24.09.2013 22:20
Agnieszka Holland

Agnieszka Holland (Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

- Polska stała się chora, tego wirusa w jej organizm wprowadzili określeni ludzie. I będą za to odpowiadać przed historią - mówiła w "Kropce nad i" Agnieszka Holland. Jak wyjaśniła, jej zdaniem Antoni Macierewicz i Jarosław Kaczyński manipulują ludźmi, powtarzając im kłamstwa ws. katastrofy smoleńskiej.
Holland w rozmowie z Moniką Olejnik odniosła się do ostatnich kontrowersji wokół ekspertów zespołu Antoniego Macierewicza, zajmujących się badaniem przyczyn katastrofy smoleńskiej. Reżyser oceniła, że promowanie teorii spiskowych przez nich "jest haniebne i szalenie szkodliwe" i "pierze mózgi ludziom w Polsce".

- Spowodowało to, że Polska stała się krajem, który jest kruchy, który stał się chwiejny wewnętrznie, moralnie. Polska stała się chora i tego wirusa w jej organizm wprowadzili określeni ludzie. I będą za to odpowiadać przed historią - powiedziała.

Teorie spiskowe powinny być dawno zweryfikowane przez PAN

- Niektórzy ludzie mają predyspozycje do tego, żeby widzieć jakiś spisek. Mają po prostu tak skonstruowaną psychikę, że łatwiej im sobie wytłumaczyć rzeczywistość przez spisek - wyjaśniała.

- Są też ludzie, którzy nie są w stanie poradzić sobie z banalnością śmierci - dodała Holland i stwierdziła, że takie osoby szukają przyczyn, które "nadają sens temu, co nie ma sensu". Zdaniem reżyser teorie spiskowe ws. katastrofy powinny być dawno zweryfikowane przez PAN.

Holland: Mamy do czynienia z absolutnie cyniczną manipulacją

Holland oceniła także, że Polska jest obecnie podzielona, jednak nie to jest najgorsze. - Mamy do czynienia z absolutnie cyniczną manipulacją polityczną ze strony na pewno Antoniego Macierewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Oni stosują pewną socjotechnikę, która była już wypróbowana przez różne osoby - kłamstwo tysiąckrotnie powtarzane staje się prawdą - mówiła.

Zdaniem Holland Kaczyński próbuje destabilizować swoich przeciwników, "bombardując ich oskarżeniami". - Premier od pierwszego dnia [po katastrofie - red.] był oskarżany i stał się stroną - mówiła i dodała, że w taki sam sposób wcześniej został przez Kaczyńskiego zdyskredytowany Wałęsa, któremu zarzucono, że był agentem bezpieki.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej w Tvn24.pl >>

Zobacz także
Komentarze (473)
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 413 razy 291

  W zasadzie wszystko to wiemy, bo pisze się o tym niemal codziennie, ale dobrze, kiedy ktoś mądry potwierdzi, bo wtedy człowiek pomyśli: "no tak, nie zgłupiałem z tej nienawiści, to naprawdę są podli ludzie".

 • per333

  Oceniono 442 razy 240

  Całkowicie się z Agnieszką Holland zgadzam, ale co możemy poradzić na to, że część naszego społeczeństwa, najgorzej wykształcona, najprymitywniejsza, wierzy w teorie spiskowe? Inna część ma wszystko w rzyci. Społeczeństwa prawdziwie obywatelskiego się nie doczekaliśmy. Nawet prezes PAN daje się wmanipulować w ideę dyskutowania z oszołomami na poważnie i na płaszczyźnie naukowej, której oszołomy nigdy nie będą w stanie zrozumieć.

 • 24u

  Oceniono 407 razy 205

  Niewyksztalceni,przegrani zyciowo czlonkowie sekty smolenskiej,nie sa w stanie odroznic dobra od zla.Kaczynskim I nimi kieruje nienawisc I chec zemsty za swoje niepowodzenia.
  Mysle,ze media nie powinny naglasniac kazdego idiotyzmu nieudacznika.

 • gringi

  Oceniono 144 razy 106

  Pani sie myli to nie kaczynski z macierewiczem manipuluja ludzmi tylko dziennikarze ktorzy tak ochoczo biegaja za tymi pajacami i serwuja na to g..no W normalnym kraju tacy ludzie sa marginalizowani przez media co najwyzej do kaberaetu sie ich zaprasza

 • kar-rudy102

  Oceniono 152 razy 72

  wystarczy nie oglądać tv,nie słuchać radia i nie zaglądać za często na fora,by mieć święty spokój od tego politycznego rynsztoku! to ich śmietnik i niech się tam pławią w swoich odchodach,mi nic do smoleńskich trupów,niechcianych dzieci i słupków popularności politycznych prostytutek.
  a swoją drogą to jestem za powtórką Smoleńska! ba! TO powinno się odbywać co kilka lat jako powiedzmy "święto oczyszczenia klasy politycznej"!

 • michau1122

  Oceniono 350 razy 62

  Czy Pani Holland jest w stanie wymienić któregoś z czołowych polityków, który nie manipuluje ludźmi i opinią publiczną? Brednie Pana Kaczyńskiego są dla większości oczywiste, ale on kieruje je do określonego elektoratu i znakomicie wie co robi. Z kolei kłamstwa Pana Tuska można by wyliczać godzinami, a mimo to ludzie na niego głosują, bo boją się PiS-u. Prawda jest taka, że obydwa te ugrupowania stworzyły sobie układ dwustronny, w którym czują się świetnie. I będą starać się jak najdłużej ten stan przedłużać, bo to oznacza trwanie przy korycie. Dlaczego Pan Kaczyński uruchomił swoje bredzenie, kiedy urosło mu poparcie? On też nie chce zdominować obecnie sondaży. Obydwaj chcą, aby ludzie ciągle wierzyli, że tylko jedni mogą pokonać drugich. Niestety żadnej sensownej "trzeciej siły" nie widać od dawna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje