Franciszek mianował nowego prefekta. "Trzęsienie ziemi" w kurii rzymskiej

21.09.2013 13:14
Franciszek

Franciszek (Fot. POOL REUTERS)

Papież Franciszek dokonał w sobotę ważnej zmiany personalnej w kurii rzymskiej. Nowym prefektem Kongregacji do spraw Duchowieństwa został mianowany arcybiskup Beniamino Stella, dotychczasowy rektor Akademii Kościelnej kształcącej watykańskich dyplomatów.
Arcybiskup Stella zastąpi na stanowisku prefekta kardynała Mauro Piacenzę, który opuszcza je po zaledwie trzech latach. Kongregacja ds. Duchowieństwa to jedna z najważniejszych instytucji kurii. W jej gestii leżą wszystkie kwestie dotyczące księży na całym świecie.

69-letni kardynał Piacenza został w sobotę mianowany przez papieża penitencjarzem większym; będzie kierował Penitencjarią Apostolską, zwaną też Trybunałem Pokuty. To najwyższy sąd kościelny rozpatrujący sprawy sumienia, zajmuje się m.in. odpustami, udziela rozgrzeszeń, dyspens i innych łask.

To druga od początku pontyfikatu Franciszka ważna zmiana w kurii rzymskiej. Pod koniec września papież mianował nowym sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskupa Pietro Parolina, który 15 października zastąpi kardynała Tarcisio Bertonego.

Wraz ze zmianą na stanowisku prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa zaczyna się - jak twierdzi watykanista dziennika "La Stampa" Marco Tosatti - "trzęsienie ziemi" w kurii rzymskiej.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje ze świata? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (137)
Franciszek mianował nowego prefekta. "Trzęsienie ziemi" w kurii rzymskiej
Zaloguj się
 • smieta61

  Oceniono 1 raz 1

  Rozwiazac KONKORDAT!

 • bator99

  Oceniono 1 raz 1

  czepiacie się Terlikowskiego, a on to mały pryszcz i tak wcześniej czy później zacznie chwalić Franciszka. Problem jest z Natankiem, bo facet ma bezpośredni telefon z Panem Bogiem, sam się tą zażyłością chwalił. Pewnie teraz na papieża nadaje, aż kabel czerwony.

 • zerozer52

  0

  A kogo to obchodzi?

 • emeryt21

  Oceniono 2 razy 2

  Od czasu jak wybrali Franciszka na papieza slysze tylko zapowiedzi zmian,ale zmian narazie nie widac.
  Mysle, ze trzeba kolejnych 2 tysiecy lat aby te zmiany zaczely byc widoczne szczegolnie w naszej rzeczpospoliej katolickiej.....
  napewno za zycia Terlikowskiego nic sie nie zmieni, bo on wszystko potrafi zinterpretowac....

 • 2-julita

  Oceniono 8 razy -6

  to tylko insynuacje tych prymitywów GW
  oni tylko umieją szczuć na kościół

 • prinsik

  Oceniono 6 razy 6

  Tylko czy starczy Frankowi sil, zeby ten konglomerat mafijny oczyscic ze wszystkiwch plew przed ostatnia, bardzo specjalnie przygotowana wieczerza dla Niego.

 • m.arco

  Oceniono 6 razy 2

  Sensacja rozgrzanych umysłów.

  Ale sensacja jeszcze powołując się na ,,La Stampa". Przecież to śmieszna gazetka, chociaż czasami groźna. W 2006 roku opublikowała nieodpowiedzialnie karykatury Mahometa czym wywołała burzę w muzułmańskim świecie. Zawsze tak było, że nowo wybrany papież dobierał sobie współpracowników. Nie ma tutaj ani trzęsienia ziemi, ani żadnej sensacji.

 • koperchytla

  Oceniono 4 razy 2

  Dziadka zastąpił dziadkiem i co to za rewolucja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje