Franciszek mianował nowego prefekta. "Trzęsienie ziemi" w kurii rzymskiej

21.09.2013 13:14
Franciszek

Franciszek (Fot. POOL REUTERS)

Papież Franciszek dokonał w sobotę ważnej zmiany personalnej w kurii rzymskiej. Nowym prefektem Kongregacji do spraw Duchowieństwa został mianowany arcybiskup Beniamino Stella, dotychczasowy rektor Akademii Kościelnej kształcącej watykańskich dyplomatów.
Arcybiskup Stella zastąpi na stanowisku prefekta kardynała Mauro Piacenzę, który opuszcza je po zaledwie trzech latach. Kongregacja ds. Duchowieństwa to jedna z najważniejszych instytucji kurii. W jej gestii leżą wszystkie kwestie dotyczące księży na całym świecie.

69-letni kardynał Piacenza został w sobotę mianowany przez papieża penitencjarzem większym; będzie kierował Penitencjarią Apostolską, zwaną też Trybunałem Pokuty. To najwyższy sąd kościelny rozpatrujący sprawy sumienia, zajmuje się m.in. odpustami, udziela rozgrzeszeń, dyspens i innych łask.

To druga od początku pontyfikatu Franciszka ważna zmiana w kurii rzymskiej. Pod koniec września papież mianował nowym sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskupa Pietro Parolina, który 15 października zastąpi kardynała Tarcisio Bertonego.

Wraz ze zmianą na stanowisku prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa zaczyna się - jak twierdzi watykanista dziennika "La Stampa" Marco Tosatti - "trzęsienie ziemi" w kurii rzymskiej.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje ze świata? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (137)
Zaloguj się
 • radio79

  Oceniono 434 razy 414

  Tytuł zapowiada trzęsienie ziemi w kurii. W artykule ani słowa o tym na czym miałoby to polegać. Chociaż słowo wyjaśnienia panie dziennikarzu, sam tytuł jak z Faktu to trochę mało

 • muszkieter

  Oceniono 349 razy 309

  Ciekawe czy papież zapytał o zdanie Terlikowskiego... Pachnie mi tu samowolką Franz.

 • fakiba

  Oceniono 248 razy 204

  Pod niejednym polskim klechą kolana się ugięły po tej wiadomości a Hoser pewnie to nawet zemdlał a i nie lesze samopoczucie musiał mieć trujak z Torunia

 • dziadekjam

  Oceniono 154 razy 122

  Arcybiskup Stella - prawdziwa gwiazda Watykanu. Oby tylko z nim nie wyszło jak ze Stella Maris abp. Tadzia Gocłowskiego...

 • totus.tytus

  Oceniono 248 razy 108

  Doskonałe. Papcio dostał jakiejś nadgorliwości, przestawia, przesuwa, powołuje, grozi palcem, albo machnie jakiś wywiad czy wzniosłe kazanie (coraz trudniej już to odróżnić od siebie...), a gawiedź i prostaczkowie klaszczą, cieszą się głuptaski, bo "coś się dzieje!" "jest akcja!".
  Otóż drogie głuptaski, NIC SIĘ NIE DZIEJE. To wszystko są pozorowane działania, pustosłowie i hucpa, PR i gra "pod publiczkę" - on mówi dokładnie to, co prostaczkowie CHCĄ usłyszeć. A jakieś konkrety? Nie ma i nie będzie... jakiegoś tam zboczeńca-pedofila odwołał (a gdzie ukrył? gdzie jest również ten drugi zboczeniec, któremu udało się zwiać?), ale to wszystko to nic, i tak już pozostanie.
  Błogosławieni naiwni i ubodzy umysłem, którzy zobaczyli i dali się nabrać...

 • chriswood1

  Oceniono 76 razy 72

  U nas tez by sie przydalo trzesienie ziemii i to nie jedno!

 • bacowa

  Oceniono 90 razy 72

  czyli polscy biskupi mają się czego bać, a szczególnie p.Rydzyk

  W końcu ktoś może weźmie się za ich cztery litery

  skończy się życie jak paniska, łupienie Polski i całego społeczeństwa, traktowanie ludzi jak głupi motłoch

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje