Władze AGH i PW: Rońda i Obrębski z zespołu Macierewicza nie są specjalistami od katastrof lotniczych

20.09.2013 17:23
Oświadczenie władz AGH i Politechniki Warszawskiej

Oświadczenie władz AGH i Politechniki Warszawskiej (Fot. za AGH)

Władze Politechniki Warszawskiej i krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej wydały oświadczenie, w którym informują, że pracujący u nich eksperci z zespołu Macierewicza - profesorowie Jacek Rońda i Jan Obrębski - nie są specjalistami w zakresie badań katastrof lotniczych.
"Zgodnie z naszą wiedzą zarówno prof. Jacek Rońda, jak i prof. Jan Obrębski nie są specjalistami w zakresie badania przyczyn katastrof lotniczych. W ramach stosunków pracy obowiązujących ich w Akademii Górniczo-Hutniczej jak i Politechnice Warszawskiej Panowie Profesorowie nie prowadzą badań związanych z tą tematyką. Zajmują się z powodzeniem informatyką, mechaniką, mechaniką budowli i wytrzymałością materiałów budowlanych" - napisały w oświadczeniu zamieszczonym na stronie uczelni władze Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Warszawskiej.

Dalej rektorzy uczelni wyjaśniają: "Jakiekolwiek poglądy i opinie przekazywane opinii publicznej formułowane przez Panów Profesorów, dotyczące wyjaśnianie przyczyn katastrofy lotniczej w Smoleńsku, traktować zatem należy wyłącznie jako ich prywatny pogląd, niezwiązany z działalnością naukowo-badawczą prowadzoną przez nich na naszych uczelniach".

"Takie postępowanie może bowiem godzić w dobre imię instytucji"

W oświadczeniu czytamy także: "Każdy pracownik uczelni ma pełne prawo do formułowania swoich poglądów i opinii, jednak publiczne głoszenie przez naukowców tez niezwiązanych z ich działalnością badawczą nie może być podpierane autorytetem uczelni, na których pracują. Takie postępowanie może bowiem godzić w dobre imię renomowanych instytucji, które są miejscem pracy wspomnianych Panów Profesorów.

(...) Politechnika Warszawska prowadzi różnego rodzaju badania związane z tematyką lotniczą, jednakże każdorazowo do ich wykonania desygnuje właściwych w tej materii specjalistów; przebieg prac jest sformalizowany, podobnie jak i informowanie o ich wynikach. Akademia Górniczo-Hutnicza w ogóle nie prowadzi badań czy ekspertyz związanych z wyjaśnianiem katastrof lotniczych".

Burza po artykule "GW"

Oświadczenie władz tych uczelni to zapewne odpowiedź na artykuł "Gazety Wyborczej", która napisała o kompromitujących zeznaniach "ekspertów" Macierewicza ds. katastrofy smoleńskiej. Opowiadali m.in. o oglądaniu wybuchających stodół w dzieciństwie i zainteresowaniu modelarstwem lotniczym.

Od pełnomocników rodzin ofiar "GW" dowiedziała się, że byli to profesorowie Wiesław Binienda, Jan Obrębski i prawdopodobnie Jacek Rońda. "Żaden nie jest specjalistą od lotnictwa ani katastrof" - napisała "GW".

Rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej kpt. Marcin Maksjan poinformował "GW", że "żaden ekspert nie przekazał materiałów i danych, które stanowiły podstawę do prezentowanych wcześniej wniosków". Przeczytaj najciekawsze cytaty z zeznań ekspertów >>

Macierewicz: To bezprecedensowa nagonka na świat nauki

NPW ujawniła protokoły zeznań ekspertów zespołu parlamentarnego. Prokuratura zaprzeczyła, by śledczy wcześniej przekazywali mediom fragmenty tych zeznań, co zarzucił Macierewicz, który złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Macierewicz nazwał publikację "Gazety Wyborczej", zachowanie prokuratury i części mediów "bezprecedensową nagonką na świat polskiej nauki". - Od 1968 nie pamiętam takiej nagonki na polskich naukowców służących prawdzie. To wstyd dla takich, którzy takie działania uprawiają - powiedział podczas spotkania zespołu dziś w Sejmie.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (525)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 528 razy 454

  To najwyższy czas żeby tym panom podziękować za współpracę . żeby więcej nie psuli reputacji uczelni i działali dale wyłączne na swoje ośmieszenie

 • yani-51

  Oceniono 371 razy 319

  Panowie profesorowie spedzili wiele lat pobierajac nauke
  od szkoly podstawowej sredniej pozniej studia ,rodzina zapewne dumnie wszedzie podkreslala jakiego maja zdolnego syna...,syn napisal prace zdobyl tytul i....

  wszystrko po to zeby na koncu wysjc na blazna i idiote z otumanionym macierewiczem,,,,co za wstyd.

 • chi_neng1

  Oceniono 380 razy 304

  Brawo AGH i PW !

  Szkoda tylko, ze TAK POZNO PRZYSZLA TE REAKCJA.

  No, ale lepiej pozno, niz wcale, mowia....

  A jak sie czuja panowie z Poznania ? Czy dalej wieszaja na szyjach medale LK ?

  Tym razem EXPERCI sie zasluzyli .

  By im ulatwic wyrazy uznania i holdu, TYM RAZEM DLA EXPERTOW Macierewicza, podrzucam tu im kopie EUFORII JAKA NAM ZAPREZENTOWALI Z OKAZJI WIESZANIA NA SZYJI MACIEREWICZA, MEDALU NIEUDACZNIKA Z KACZEGO RODU RODEM :) :

  STEFAN MUKOLAJCZAK, PROF, PRZEWODNICZACY AKO:

  „ Gdyby na uczelni nie pisał listów protestacyjnych, pewnie byłby dziś naszym kolegą profesorem. Miał wielki potencjał intelektualny”! „ To założyciel, a nie współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, działacz ''Solidarności'', kilkukrotnie internowany, z jednego internowania uciekł, ukrywał się. To on rozpoczął lustrację, proces czyszczenia życia publicznego z agentów, zlikwidował Wojskowe Służby Informacyjne, teraz zajmuje się wyjaśnieniem okoliczności wielkiej tragedii narodowej” !!! „Robi w PiS, co może” !!! „ Kiedy zorientowaliśmy się, że jesteśmy już pewną siłą społeczną, postanowiliśmy promować medalem im. króla Przemysła II osoby wyróżniające się postawą w życiu publicznym, działające w obronie godności narodowej, zasłużone dla narodu” ,” Naszym celem jest krzewienie nowoczesnego polskiego patriotyzmu, wokół tej idei chcemy integrować środowisko akademickie.” !

  „ Mam nadzieję, że media zrelacjonują to wydarzenie uczciwie” ! - apelował prof. Mikołajczak.


  JASINSKI, HISTORYK UAM :

  „Należy mu się to” !!! - argumentuje prof. Tomasz Jasiński, historyk z UAM i członek AKO. - Za zasługi przy podtrzymywaniu dyskusji na temat... Może inaczej. Nie zgadzamy się na raport MAK-u ani na raport komisji Millera. One nie spełniają podstawowych standardów. Podzielam tu opinię pana Macierewicza. Chylę czoła przed panem posłem”.„Był jednym z założycieli KOR.To miły,sympatyczny pan, poznałem go podczas kolacji”.

  Na slowo honoru : RELACJONUJE UCZCIWIE ! (choc nie jestem "media", ale cytuje....)

  A pod waszym adresem : TFU !!!....

 • led2007

  Oceniono 279 razy 239

  Gdyby nie tragedia w tle, to Antoniemu można by przyznać order uśmiechu w wersji "z kartofla" od kartofla...

 • fakiba

  Oceniono 228 razy 190

  Ci "eksperci" powinni pracować tylko dla pisu , dla nikogo więcej ,bo mu tylko obciachu narobią i reputację popsują

 • zwid

  Oceniono 204 razy 186

  Antoś i tak to przerobi tak, żeby AGH i PW wyszły na placówki podległe KGB, GRU i MOSWADU. A JarosławPolskęZbaw uwierzy we wszystko, bo jemu jest potrzeby pomnik Lecha Niedojdy Prezydenta.

 • holidays_in_cambodia

  Oceniono 200 razy 174

  Lepiej późno, niż wcale.
  Panowie "naukowcy"
  czas otrzeźwieć.
  Chyba, że choroba
  rzeczywiście
  nie pozwala. Zostaje
  leczenie, zaszycie
  itp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje