Władze AGH i PW: Rońda i Obrębski z zespołu Macierewicza nie są specjalistami od katastrof lotniczych

Władze Politechniki Warszawskiej i krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej wydały oświadczenie, w którym informują, że pracujący u nich eksperci z zespołu Macierewicza - profesorowie Jacek Rońda i Jan Obrębski - nie są specjalistami w zakresie badań katastrof lotniczych.
"Zgodnie z naszą wiedzą zarówno prof. Jacek Rońda, jak i prof. Jan Obrębski nie są specjalistami w zakresie badania przyczyn katastrof lotniczych. W ramach stosunków pracy obowiązujących ich w Akademii Górniczo-Hutniczej jak i Politechnice Warszawskiej Panowie Profesorowie nie prowadzą badań związanych z tą tematyką. Zajmują się z powodzeniem informatyką, mechaniką, mechaniką budowli i wytrzymałością materiałów budowlanych" - napisały w oświadczeniu zamieszczonym na stronie uczelni władze Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Warszawskiej.

Dalej rektorzy uczelni wyjaśniają: "Jakiekolwiek poglądy i opinie przekazywane opinii publicznej formułowane przez Panów Profesorów, dotyczące wyjaśnianie przyczyn katastrofy lotniczej w Smoleńsku, traktować zatem należy wyłącznie jako ich prywatny pogląd, niezwiązany z działalnością naukowo-badawczą prowadzoną przez nich na naszych uczelniach".

"Takie postępowanie może bowiem godzić w dobre imię instytucji"

W oświadczeniu czytamy także: "Każdy pracownik uczelni ma pełne prawo do formułowania swoich poglądów i opinii, jednak publiczne głoszenie przez naukowców tez niezwiązanych z ich działalnością badawczą nie może być podpierane autorytetem uczelni, na których pracują. Takie postępowanie może bowiem godzić w dobre imię renomowanych instytucji, które są miejscem pracy wspomnianych Panów Profesorów.

(...) Politechnika Warszawska prowadzi różnego rodzaju badania związane z tematyką lotniczą, jednakże każdorazowo do ich wykonania desygnuje właściwych w tej materii specjalistów; przebieg prac jest sformalizowany, podobnie jak i informowanie o ich wynikach. Akademia Górniczo-Hutnicza w ogóle nie prowadzi badań czy ekspertyz związanych z wyjaśnianiem katastrof lotniczych".

Burza po artykule "GW"

Oświadczenie władz tych uczelni to zapewne odpowiedź na artykuł "Gazety Wyborczej", która napisała o kompromitujących zeznaniach "ekspertów" Macierewicza ds. katastrofy smoleńskiej. Opowiadali m.in. o oglądaniu wybuchających stodół w dzieciństwie i zainteresowaniu modelarstwem lotniczym.

Od pełnomocników rodzin ofiar "GW" dowiedziała się, że byli to profesorowie Wiesław Binienda, Jan Obrębski i prawdopodobnie Jacek Rońda. "Żaden nie jest specjalistą od lotnictwa ani katastrof" - napisała "GW".

Rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej kpt. Marcin Maksjan poinformował "GW", że "żaden ekspert nie przekazał materiałów i danych, które stanowiły podstawę do prezentowanych wcześniej wniosków". Przeczytaj najciekawsze cytaty z zeznań ekspertów >>

Macierewicz: To bezprecedensowa nagonka na świat nauki

NPW ujawniła protokoły zeznań ekspertów zespołu parlamentarnego. Prokuratura zaprzeczyła, by śledczy wcześniej przekazywali mediom fragmenty tych zeznań, co zarzucił Macierewicz, który złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Macierewicz nazwał publikację "Gazety Wyborczej", zachowanie prokuratury i części mediów "bezprecedensową nagonką na świat polskiej nauki". - Od 1968 nie pamiętam takiej nagonki na polskich naukowców służących prawdzie. To wstyd dla takich, którzy takie działania uprawiają - powiedział podczas spotkania zespołu dziś w Sejmie.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (525)
Władze AGH i PW: Rońda i Obrębski z zespołu Macierewicza nie są specjalistami od katastrof lotniczych
Zaloguj się
 • selfmain

  Oceniono 3 razy 3

  Najsmutniejsze jest cynizm panów profesorów - ekspertów. Widać traktują nas wszystkich jak ciemną masę.
  Przykładem są wyjaśnienia składane przez nich w prokuraturze w celu udokumentowania kwalifikacji ( wybuchające stodoły etc.)
  Gdyby analfabeta składał takie wyjaśnienia w sądzie , oskarżono by go o drwiny i obrazę sądu. Panowie profesorowie mogą sobie z nas bezkarnie drwić i snuć najróżniejsze teorie , grunt , że podlane patriotyczno-propisowskim sosem. Nie dziwią teorie wielkiego Antoniego Manipulatorowicza. W wyścigu o władę wszelkie chwyty dozwolone. Ale trudno sobie wyobrazić , aby panowie profesorowie w okresie robienia kariery naukowej nie nauczyli się racjonalnie uzasadniać swoich teorii. W końcu każda publikacja , praca doktorska jest recenzowana i trzeba się racjonalnie wybronić, zwłaszcza ,że cześć dorobku obu panów powstała zagranica ,gdzie poparcie PIS i ojca dyrektora nic nie znaczy. Wyjaśnienie jest tylko jedno. Oni się
  z nas śmieją , obrażają naszą inteligencję i zdrowy rozsądek, a my otumanieni ich profesorskim dostojeństwem to kupujemy. Takie kwalifikacje mógłby przedstawiać w prokuraturze bez konsekwencji Jaś z przedszkolnych średniaków .Mam wielkie uznanie dla władz uczelni ; AGH i PW , że odcięły się od politycznej działalności i rewelacji w/w panów profesorów. Wspieranie tej działalności panów profesorów przez 2 największe i najlepsze uczelnie techniczne w Polsce , byłoby przykre i obraźliwe dla ( mam nadzieję) większości absolwentów, pracowników i studentów dumnych ze swoich uczelni i ludzi rzetelnej wiedzy.

 • idler73

  Oceniono 4 razy 4

  Jesteśmy chyba jedynym państwem na świecie, w którym można donieść do prokuratury na prokuraturę, po za tym drodzy Państwo, zespół Maciarewicza nie powstał, żeby cokolwiek wyjaśniać, powstał po to, żeby za wszelką cenę udowodnić teorię zamachu. Jak powiedział Kaczyński "na żadnym uniwersytecie na świecie nie ma wydziału badającego katastrofy lotnicze", może i nie ma, ale specjaliści z odpowiednim doświadczeniem są, niestety nie są nimi "eksperci" Maciarewicza. Antoni "dał ciała" nie jednokrotnie, ciekawe jak jego "eksperci" często utytułowani w swoich specjalnościach. Może czas posypać głowy popiołem i odciąć się od betonu, wszak jesteście państwo NAUKOWCAMI, a nie tropicielami teorii spiskowych.

 • totapis500

  Oceniono 3 razy 3

  Dobrze,że uczelnie odcięły się od tych naukowców typu " spieprzaj dziadu ",żal mi dzieci tych idiotów muszą ze wstydu chodzić kanałami.

 • robertst2012

  Oceniono 2 razy 2

  wszechwiedzący macierewicz ma rację był wybuch na pokładzie samolotu brat jarka zbaw polskę puścił bąka i samolot się skraksował.

 • kenjed

  Oceniono 3 razy 3

  W odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez " Pancernika" zgłaszam swojego kandydata - senatora PiS, który dzisiaj zamieścił na swojej stronie na f-b taki wpis. Polecam inne by wyrobić sobie opinię o poziomie " elity politycznej"
  A oto wpis na stronie senatora J. Szmita:

  "Dzień dobry TVN – prowadzi Bartosz Węglarczyk – wnuk jednego z największych stalinowskich zbrodniarzy, osobiście torturującego bohaterów z NSZ, WIN i AK [chodzi o osławionego Józefa Światłę - admin] 18.00 TVP2 – Panorama – prowadzi Hanna Lis – córka kanalii z okresu stanu wojennego [... rozwiń całość Waldemar Kedaj - admin]. Czy wiele się zmieniło od tamtych czasów?

  20.00 TVN24 – Kropka nad i – prowadzi Monika Olejnik – córka funkcjonariusza SB [Tadeusza Olejnika - admin], konfident służb PRL, pseudonim “Stokrotka”. link 21.30 TVN – Kuchenne rewolucje – prowadzi Magda Gessler – córka PRL-owskiego dziennikarza i agenta SB [Mirosława Ikonowicza - admin]. .21.40 TVP2 – Tomasz Lis na żywo – syn wysokiego OFICERA Ludowego Wojska Polskiego [Imię nieznane - admin]. 22.00 TVN24 – Szkło kontaktowe – prowadzi Grzegorz Miecugow – syn stalinowskiego dziennikarza znanego z podpisania się pod “Apelem krakowskim” [Bruno Miecugow - admin] 22.30 TVN – Kuba Wojewódzki Show – syn funkcjonariusza SB i PRL-owskiego prokuratora [Bogusława Wojewódzkiego - admin] Życzymy przyjemnego odbioru ! "

 • moro01

  Oceniono 3 razy -1

  Nie ma czegoś takiego jak specjalizacja - katastrofy lotnicze.
  W takim razie cały zespół laska nie ma kwalifikacji bo tam też nie ma ani jednego specjalisty od katastrof lotniczych.
  To tylko szechterowe mydlenie oczu i ogłupianie ludzi.
  Prawda o zamachu na jaw wychodzi i teraz ci zdrajcy chwytają się coraz dziwaczniejszych metod .
  Tak jak z tą debatą . Chcą debaty ale bez Biniendy i innych speców jakich ma Macierewicz !!!!
  Sami ustalą kogo ma Macierewicz przysłać ! Może jeszcze tekst dadzą im do wyuczenia na pamięć co mają na tej debacie mówić żeby nie skompromitować do reszty pachołków Moskwy !
  I taki to oto mamy rząd i kraj . Czy tu może być normalnie gdy ginie prezydent i robi się wszystko by prawdę ukryć i zatrzeć dowody na winnych ?

 • dorik2

  Oceniono 3 razy 1

  A dziadek Kleiber chce organizować konferencję ekspertów i pseudoekspertów... Z góry wiadomo, jak to będzie wyglądało: oszołomy zakrzyczą Laska i wszystkich zdrowych na umyśle uczestników, a Macierewicz ogłosi wielkie zwycięstwo.

 • pancerniki_kieszonkowe

  Oceniono 4 razy 2

  Ogłaszam konkurs o Puchar Prezesa!!! Kto najszybciej udowodni, że:
  - rektorzy to TW,
  - mają w rodzinie volksdeutscha, żołnierza Wermachtu itd.,
  - mają pochodzenie starozakonne,
  Badanie dotyczy 5-ciu pokoleń wstecz i obejmuje także osoby powinowate.

  Nagrodą jest uścisk ręki Prezesa i 2 karnety na występ w Rozmowach Niedokończonych - istnieje możliwość pocałowania ręki Ojca Dyrektora. Także wizyty w zakładach pracy i objazd jesienno-zimowy po parafiach.

 • baj62

  Oceniono 3 razy 1

  I na to trzeba aż oświadczenia tak szacownych uczelni.Aż się prosi że za kabaretem dudka powiedzieć "panie majster ja to znam".My też to znamy ale macie Panowie przechlapane u moherów, naruszyliście ich świętość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX