"Die Welt" ujawnia akta Stasi o Wałęsie. "Nie ukrywa braków w wykształceniu, dąży do światowego rozgłosu"

Legenda Solidarności Lech Wałęsa spędzał sen z oczu także i enerdowskim władzom. Stasi miała go na celowniku od roku 1980 - pisze "Die Welt", powołując się na niepublikowane dotąd dokumenty.
W artykule "Der Schild der Konterrevolution" ("Tarcza kontrrewolucji") "Die Welt" opisuje etapy inwigilacji Lecha Wałęsy przez enerdowską Stasi na podstawie dokumentów - przede wszystkim sprawozdań wschodnioniemieckich dyplomatów i oficerów enerdowskich służb. Jak podaje autor, jest to materiał dotychczas niepublikowany.

"Josef", "Christian" i inni

"Josef" czy "Christian" to kryptonimy tzw. oficjalnych i nieoficjalnych informatorów Stasi, którzy inwigilowali otoczenie Lecha Wałęsy oraz podejmowali próby nawiązania z nim bezpośredniego kontaktu - pisze w "Die Welt" Filip Gańczak. Przykładowo "Christianowi" udało się przekonać Wałęsę do udzielenia jemu wywiadu. Przedstawił się jako enerdowski dziennikarz z zakazem wykonywania zawodu. Miał on też wziąć udział w jednej z narad kierownictwa Solidarności - podaje autor, zaznaczając, że akta związane z osobą Wałęsy to kilkaset stron.

"Energiczny, dobry organizator, odgrywa prostego robotnika"

Stasi zbierała wszelkie informacje o Wałęsie, o jego pozycji w związku, o jego podróżach itd. - relacjonuje autor. W aktach pojawia się opis jego osoby jako człowieka energicznego, dążącego do celu, dobrego organizatora, który potrafi podejmować decyzje. Ponadto "nie ukrywa swoich braków w wykształceniu, przez co stara się odgrywać ?prostego robotnika ? i ?bojownika o sprawiedliwość ?. Zmęczony popularnością swojej osoby, dąży do światowego rozgłosu i do spotkania z prezydentem Reaganem i papieżem" - cytuje "Die Welt" z akt enerdowskiej bezpieki.

W innym raporcie Stasi z 1981 roku pojawia się ocena: "Wałęsa to konserwatywny katolik działający zgodnie z nauką Kościoła, a ten nie chce przelewu krwi. Wałęsa to jeden z bardziej umiarkowanych przedstawicieli ?Solidarności ? (...) Wałęsa jest jednak tarczą, za którą kryje się realizacja kontrrewolucyjnych celów".

Stan wojenny. "Pracujemy nad tym, żeby skompromitować Wałęsę"

Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce kierownictwo NRD odetchnęło z ulgą, a Honeckera na bieżąco informowano o sytuacji w Polsce. Enerdowska bezpieka pisze nawet o próbie pozyskania Wałęsy do wystąpienia telewizyjnego i poparcia dla wprowadzonych w kraju środków. W wigilię 1981 roku Günter Sieber, były ambasador NRD w Polsce, pisze do Berlina, że taki pomysł nie miał najmniejszego sensu, ponieważ "jeżeliby później uwolnić Wałęsę, ten złamałby wszystkie dane wcześniej przyrzeczenia".

W listopadzie 1982 roku z wizytą do NRD przyjeżdża ówczesny minister spraw zagranicznych PRL Stefan Olszowski. Gańczak cytuje słowa ministra z akt Stasi na ten temat: "Pracujemy nad tym, aby skompromitować go [Wałęsę - red.] z powodu jego materialnych zapotrzebowań... Najlepiej byłoby, gdyby wyjechał z kraju, ale najprawdopodobniej Kościół jest najbardziej zainteresowany pozostaniem Wałęsy w kraju".

Spotkanie z papieżem. "Wałęsie nie podano nawet wody"

W 1983 roku dochodzi do spotkania Wałęsy z papieżem podczas jego wizyty w Polsce. W aktach Stasi autor wyczytał między innymi: "Wałęsie nie podano nawet wody. Papież rozmawiał z nim krótko, więcej czasu poświęcił czwórce jego dzieci. To spotkanie należy jednak potraktować jako udaną próbę wzmocnienia znaczenia Wałęsy i byłej ?Solidarności ?, jej ideologii i antysocjalistycznych celów".

Telewizyjny program dyskredytujący Wałęsę

Telewizja polska wyemitowała 27 września 1983 roku program kompromitujący Wałęsę. Zaraz po emisji informator bezpieki NRD w Polsce "Henryk" donosił: "Wałęsa powiedział, że po emisji był wykończony. Dopiero następnego dnia podczas meczu piłkarskiego uspokoił się, jak się przekonał, że ludzie stoją za nim".

Natomiast kilka tygodni później, w reakcji na przyznanie Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla (5 października 1983), autor doszukał się oceny, że przyznanie nagrody Wałęsie jest "poparciem dla sił kontrrewolucyjnych w Polsce i poza jej granicami".
Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (215)
"Die Welt" ujawnia akta Stasi o Wałęsie. "Nie ukrywa braków w wykształceniu, dąży do światowego rozgłosu"
Zaloguj się
 • blue911

  Oceniono 3 razy 3

  Kwintesencja osiagniec Walesy: CIA wygrala,a Polska przegrala. Dlugie lata narod bedzie pracowal zeby te dziejowa pomylke naprawic.Jesli w ogole to sie uda? Zagranica znalazla glupca,ktory pociagnal w przepasc reszte glupcow. I nas razem z nimi.

 • jerzysm42

  Oceniono 3 razy -1

  Stasi, SB, Urban, partyjne wydziały propagandy produkowali różne materiały o Wałęsie i innych opazycjonistach i podrzucali je głupcom.
  Niektórzy z nich nadal wierzą w te SB-ckie papiery.

 • 5rolnikzwilkowiecka

  Oceniono 4 razy 2

  "Die Welt" ujawnia akta Stasi o Wałęsie.

  Oj „Bolek”, „Bolek” !!!
  Widać że skończyły ci się już te wygrane w „Toto-Lotka” które pobierałeś
  w punkcie usytuowanym na komisariacie ???
  No i zdecyduj się wreszcie !!!
  Bierzesz ode mnie ten sznurek od snopowiązałki który został mi z tegorocznych żniw ???
  Reszta jest już bajecznie prosta. Powróz se sam ukręcisz !!!

  P.s.
  Wiadomość dlo „falenci73” i „ziguara” !!!
  1/Musioł bym być takim przydupasem i lizusem jak "falencia73" i "zigzaur"
  aby kupować legalny Windows i bogacić tym hamerykanów !!!!!!!!!!

  Bu cha cha, bu, cha, cha !!!!!!

  2/Mnie ta bida raczej nie grozi. Jak bedzieta grzeczne to dom wom robote przy wyrzucaniu gnoju.!!!

  Bu cha cha, bu, cha, cha !!!!!!

 • leon.bzykatz

  Oceniono 2 razy 2

  A co miał ukrywać?
  Wystarczy spojrzeć na oblicze (tfu!)
  i wszystko jasne

 • henyk

  Oceniono 2 razy 0

  Na przywódców związkowych wybierani są zawsze, bez wyjątku, krzykacze i bezmózgowcy. Tak było, jest i będzie. Duda czy Guz nie grzeszą mądrością. Głośno krzyczą, nie wdają się w merytoryczną dyskusję, siłą próbują załatwić swoje racje, mają sprzeczne propozycje i to się, o dziwo, podoba.

 • iwona-maria2108

  Oceniono 6 razy 0

  Pisy szczekają a Wałęsa ma ich gdzieś!

 • almagus

  Oceniono 5 razy -3

  Góra Święta Anna łuczyńcem dla Straduni.
  Pobrali polską wolność i mogą z tego być dumni.

  W modlitwie zostali jedynie.
  Katolików i protestantów.
  W germanizowanej krainie.
  Żywi wśród Rosjan, Polaków.

  Kirkuty zostały i domy.
  Wśród poniemieckich Ślązaków.
  Niepamięć z germańskiej strony.
  Nieliczne macewy wśród krzaków.

  Z krzywdy zawziętej poniemieckiej.
  Że żaden nawet w mniejszości.
  Jak kulturkampf zdradzieckiej.
  Gdzie pamięć, Heimat i włości?

  Nie słychać śpiewów z werandy.
  Rewizji powojennego ładu.
  Lepsze są im Vaterlandy.
  Złamanie Poczdamu układu.

  O schlesische Judentum pytanie?
  Co lisek piszczel wygrzebał.
  O nie zabijaj przykazanie.
  O kmiota co w Germańca się przebrał.

  Lepsze tam życie tu i teraz.
  Romantyzm przepadł z Rzeszą.
  Jedno masz, więc wybierasz.
  Racjonalną ojczyznę czy kleszą?

  2013-09-17 almagus

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 6 razy 0

  i co głupie pisduchy? agent bolek inwigilowany przez niemieckie słyżby? biedne pisuary. znowu wam nakłamali:) kto tu jest lemingiem pisdusze biedactwa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX