Tusk: W 2015 roku janosikowe w tym kształcie przestanie istnieć

16.09.2013 11:48
Premier Donald Tusk odwiedził Wojskowe Zakłady Mechaniczne S.A. w Siemianowicach Śląskich

Premier Donald Tusk odwiedził Wojskowe Zakłady Mechaniczne S.A. w Siemianowicach Śląskich (Fot. M.Śmiarowski/KPRM)

Premier Donald Tusk zapowiedział reformę obowiązkowej daniny nakładanej na bogatsze regiony kraju. W ciągu dwóch lat ustawa z 2003 roku ma zostać całkowicie zmieniona.
Na konferencji w Siemianowicach Śląskich zwołanej z okazji konsolidacji polskich zakładów zbrojeniowych, premier Tusk odniósł się do niedawnych zapowiedzi zmian w ustawie o tzw. janosikowym - obowiązkowych transferach pieniężnych z bogatszych regionów kraju do biedniejszych. - Pracować będą nad tym ministrowie Rostowski, Boni i Cichocki, szef kancelarii - zapowiedział Tusk.

Szef rządu przyznał, że "nie chce znów polec w Sejmie". - Przypominam, że już raz podchodziliśmy do tematu janosikowego. Przygotowaliśmy moim zdaniem nie najgorsze przepisy, ale przy rezygnacji z janosikowego zawsze ktoś straci i ktoś zyska, więc ci, którzy obawiali się, że stracą, zablokowali te zmiany - powiedział Tusk.

Premier zapowiedział, że rząd będzie szukał takiego sposobu reformy, żeby "zminimalizować, a właściwie wyeliminować zagrożenie dla słabszych". - Mówiąc wprost, będziemy musieli znaleźć w 2015 roku środki w budżecie, żeby wyrównać straty, ale równocześnie odciążyć od tej wersji janosikowego takie subregiony czy miasta jak niektóre na Śląsku, oczywiście przede wszystkim Warszawa, bo Warszawa i Mazowsze cierpią na tym najbardziej. Z cała pewnością dzisiejszy mechanizm janosikowego jest przestarzały i nie odpowiada rzeczywistości - ocenił Tusk.

Projekt obywatelski do kosza?

Na pytanie, czy rząd wykorzysta rozwiązania zaproponowane w obywatelskim projekcie reformy janosikowego (podpisało się pod nim 150 tysięcy osób), premier odpowiedział: - W projekcie obywatelskim zapamiętałem postulat, żeby nie było w ogóle janosikowego. My musimy to precyzyjnie wyliczyć, bo tu chodzi o miliardy złotych. W sumie dobrze ponad dwa miliardy złotych musielibyśmy dać z budżetu, żeby wyrównać straty, gdybyśmy wszystkich zwolnili z janosikowego. Będziemy szukali sposobu dojścia do tego, ale jestem przekonany, że w 2015 roku janosikowe w tym kształcie przestanie istnieć - zapowiedział szef rządu.

Janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów. Janosikowe to przede wszystkim problem Warszawy i Mazowsza. Według władz tego regionu, jeżeli województwo będzie musiało zapłacić pozostałe raty janosikowego, na koniec roku zabraknie pieniędzy na wszystkie inne płatności. Mazowsze musi zaciągać kredyty na kolejne raty janosikowego, ale doszło już do kresu możliwości dalszego zadłużania się - argumentuje samorząd województwa.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (22)
Tusk: W 2015 roku janosikowe w tym kształcie przestanie istnieć
Zaloguj się
 • zygosz

  Oceniono 3 razy -1

  To jest prawda,tu sie zgadzamy ,
  bo twoje panowanie skonczy sie
  marnie .

 • illuminatus2

  0

  niezalezna.pl/46053-ujawniamy-prowokator-spod-krzyza-na-marszu-niepodleglosci

 • iha-iha-iha

  Oceniono 9 razy -1

  Tusk: W 2015 roku janosikowe w tym kształcie przestanie istnieć
  =======================================================
  bo stracisz władzę - a przyszły rząd nie będzie POdnosil POdatków

 • sharn1

  Oceniono 14 razy -2

  Coraz bardziej brzydzę się tym człowiekiem. Jak go widzę wracają mi obrazy z PRL u i mordy tych spasionych komunistycznych świń co jeździły po zakładach, poklepywały przodowników po pleckach i wygrażały "warhołom" i "wrogom Polski Ludowej".

 • euforiusz

  Oceniono 8 razy 6

  Forma "janoskikowe" brzmi zbyt prowincjonalnie? Będzie nazywało się robin-hoodowe i będzie wyliczane w funtach szterlingach?

 • medycynaradziecka

  Oceniono 11 razy 5

  Co? Setki tysięcy urzędników nie przynoszą już dochodu? Jak to możliwe? Tyle tu ministerstw, departamentów, gabinetów... Każdy z kilkoma dyrektorami, kilkunastoma sekretarkami i wydziałami PR do spraw promocji samych siebie...

 • ursynow33

  Oceniono 7 razy 3

  "panie Premierze-cofnij konkordat I dofinansowanie na KK!"

 • apcof

  Oceniono 19 razy 3

  A czy Pan Premier zamiast zabierać bogatym i dawać biedniejszym mógłby tak wreszcie pobudzić gospodarkę w uboższych rejonach.
  Gdzie panie rozwój?? zapomniał Pan? bez rozwoju nie ma dobrobytu. Niezłe te wasze reformy.

  "Jużeście" okradli NARÓD z emerytur teraz już sami się okradacie.

  Przecie to kanibalizm.
  UFFF, zaraz sami się zeżrecie i was nie będzie :) byle szybciej.

 • demkel

  Oceniono 12 razy 10

  Czyli jak mazowieckie zbiednieje do takiego poziomu że samo powinno otrzymywać pomoc, zostaną zmienione zasady tak by jej nie otrzymał

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje