Bezkarność sprzyja brutalności policji. Prokuratura większość spraw umarza

Policja nadużywa przemocy, bo funkcjonariusze mają duży margines bezkarności. Tylko 3,5 proc. skarg na pobicie przez policjantów prokuratura kieruje do sądu. Pozostałe umarza lub odmawia wszczęcia postępowania. Wynika z danych policji - dla potrzeb raportu dla Komitetu przeciwko Torturom (CPT), organizacji, która stoi na straży przestrzegania konwencji przeciw torturom Rady Europy - czytamy w ?Gazecie Wyborczej?.
To dane dotyczące łącznie: przestępstw wymuszania zeznań i znęcania się nad pozbawionym wolności (najczęściej chodzi o zatrzymanych przez policję). W przypadku wymuszania biciem zeznań statystyka jest gorsza: tylko 1,3 proc. spraw kończy się aktem oskarżenia.

Bezkarność sprzyja brutalności policji. Bezkarności zaś sprzyja sposób traktowania skarg na brutalność policji przez prokuraturę i sądy, trudności dowodowe i społeczne przyzwolenie na bicie przestępców.

Z danych policji wynika, że w latach 2011-12 do prokuratur trafiło 468 spraw o wymuszanie zeznań i 1044 spraw o znęcanie się nad osobami pozbawionymi wolności. Prawdopodobnie jest ich więcej niż zawiadomień o popełnieniu przestępstwa kierowanych do prokuratur, bo więcej jest przypadków, gdy policjanci poturbują lekko lub "tylko" poniżą i zastraszą i kończy się na skardze do komendanta. Poza tym stali klienci policji: pijaczkowie, drobni złodzieje, agresywna młodzież z blokowisk czy złych dzielnic, kibole - nawet ciężej pobici nie składają skarg, bo to oznacza większe kłopoty. A na ich "karcenie" przyzwolenie daje opinia publiczna.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:
Komentarze (21)
Bezkarność sprzyja brutalności policji. Prokuratura większość spraw umarza
Zaloguj się
 • ulebyk

  Oceniono 7 razy 1

  Bandyci w mundurach to plaga wszystkich polskich miast, od dawna. Codziennie dochodzi do prowokacji policyjnych, pobić, zastraszania. Komisariaty to katownie gdzie katuje się zatrzymanych, wymusza zeznania, szantażuje, straszy czasami okrada.
  Policyjni bandyci zdają sobie sprawę ze swojej bezkarności, kryja się nawzajem, sa chronieni przez prokuratury i sądy. Kryją ich tez przełożeni.
  Ale mają przyzwolenie władzuchny i części mediów ponieważ są ich zbrojnym ramieniem w walce z niewygodnymi środowiskami ( i tak wyznawcy Michnika i jego linii ideologicznej ślinią się z radości gdy policja prowokuje burdy na stadionach, katuje i bije za nic kibiców, bo to akurat środowisko odporne na propagandę michnikowszczyzny więc nalezy ję tępić!).
  Władzuchna obstawia się szwadronami bandytów, na wypadek wybuchu gniewu oszukiwanego społeczeństwa, a więc musi im pozwalać także na "rozrywkę" (pobicia, kradzieże, prowokacje, bezkarność, zdarzało się, że i gwałty).

 • kibic_rudego

  Oceniono 5 razy 1

  kumpel Miodowicza,
  MSW Sienkiewicz potwierdził stan faktyczny ze "(w III RP) monopol na brutalność ma państwo"

 • rysiyk

  Oceniono 1 raz 1

  Kto obroni Sądy i Prokuratury, Konstytucja jak oni sami ją łamią?

 • proteusz33

  Oceniono 7 razy 5

  Takie są skutki zapowiedzi ministra ,,idziemy po was''

 • bcax

  Oceniono 5 razy 1

  policja i prokuratura jedna koalicja

 • dyzurnydebil

  Oceniono 11 razy 3

  Plemiel zazyczyl sobie aby policja byla brutalna!
  I POLICJA JEST BRUTALNA
  co tam jakies raporty i komisje.
  porzadek musi byc!
  ave Cezar !!!

 • aghrra

  Oceniono 13 razy 11

  Jak tylko wejdzie limit 400 zł to dopiero zobaczycie co będzie się działo na ulicach

 • kermit.dolomit

  Oceniono 15 razy -5

  GW stanęła po stronie prześladowanych kiboli i bandytów ?!

 • antypalikot2

  Oceniono 23 razy -7

  Pajace z Czerskiej jak zwykle szukaja dziury w całym. Policja musi czasem wyjść poza przepisy i postraszyć albo lekko obić jakiegoś gnoja,bo inaczej wiele spraw nie byłoby rozwiązanych. W wielu przypadkach mamy do czynienia ze zdemoralizowanymi,bezczelnymi cwaniakami, którzy już od bezstresowej podstawówki wie, że nikt nie może mu nic zrobić, bo on ma swoje prawa. Wówczas zwykłe przesłuchanie nic nie da i trzeba zastosować bardziej dynamiczne i złożone środki. Ciekaw jestem czy gdyby komuś z Czerskiej zgwałcono córkę, to chciałby aby sprawcę przesłuchiwano po dobroci,czy tak jak trzeba z gnojami...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX