Voyager 1 opuścił Układ Słoneczny. Jako pierwszy obiekt stworzony przez człowieka

12.09.2013 21:55
Sonda Voyager 1. Uwagę przyciąga 3,7-metrowy dysk anteny o wysokim zysku.
Wystrzelona piątego września 1977 roku jest teraz najbardziej oddalonym od Ziemi obiektem stworzonym przez człowieka. Jest także obiektem najszybciej poruszającym się - 17,26 km/s.

Sonda Voyager 1. Uwagę przyciąga 3,7-metrowy dysk anteny o wysokim zysku. Wystrzelona piątego września 1977 roku jest teraz najbardziej oddalonym od Ziemi obiektem stworzonym przez człowieka. Jest także obiektem najszybciej poruszającym się - 17,26 km/s. (Fot. NASA-JPL)

Sonda kosmiczna 'Voyager 1' wpłynęła w przestrzeń międzygwiezdną i stała się pierwszym stworzonym przez ludzi obiektem, który opuścił Układ Słoneczny. Przez 36 lat, które minęły od jej startu, sonda oddaliła się od Słońca o 18,8 mld km.
Teoretycznie - jak informuje NASA - 'Voyager 1' opuścił Układ Słoneczny już ponad rok temu. Jednak w zasadzie nie istnieje wyraźna granica Układu i do niedawna NASA nie mogła potwierdzić, że statek faktycznie przedarł się przez bańkę gorącej plazmy otaczającą Słońce i uciekł spod wpływu gwiazdy.

- To kamień milowy i początek nowej podróży - powiedział szef zespołu naukowców monitorujących misję 'Voyager 1' Ed Stone. Teraz sonda zajmie się badaniem zjawisk w absolutnie nieznanej części wszechświata. Zebrane przez nią dane zostaną wysłane na Ziemię przez radio.

Wystartował w 1977 r.

Misja 'Voyagera 1' rozpoczęła się 5 września 1977 r. 16 dni wcześniej poprzedziła go siostrzana sonda 'Voyager 2'. Głównym założeniem ich misji było zbadanie układów Jowisza i Saturna. Po wykonaniu tych zadań okazało się, że sondy ciągle mają energię i mogą wykonywać kolejne badania. Zaczęły badać dalsze planety naszego Układu, dostarczając po drodze zdjęcia.

Na pokładzie 'Voyagera 1' znajduje się pozłacany dysk, na którym zapisano wielokulturowe pozdrowienie, piosenki i zdjęcia - na wypadek, gdyby sonda natrafiła na inteligentne gatunki.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (104)
Zaloguj się
 • kolcak72

  Oceniono 222 razy 212

  Powodzenia staruszku...przezyjesz wiele pokoleń...oby nie wszystkie...zawsze sie wzruszam myśląć o Tobie.

 • avatar70

  Oceniono 96 razy 82

  .....Na pokładzie 'Voyagera 1' znajduje się pozłacany dysk, na którym zapisano wielokulturowe pozdrowienie, piosenki i zdjęcia - na wypadek, gdyby sonda natrafiła na inteligentne gatunki.....

  Jezeli "inteligentne gatunki" potrafia odbierac sygnal telewizyjny to raczej sie tutaj nie pojawiá ...

 • v3rt

  Oceniono 75 razy 69

  I to jest, kurka wodna, wiadomość dnia. A nie pijany człowiek z wazeliny na imprezie PIS.

 • kratinho83

  Oceniono 32 razy 26

  Czy ktoś kumaty może mi powiedzieć ile będzie szedł sygnał radiowy z sondy spoza Układu słonecznego ? Dzięki za konkretne odpowiedzi :)

 • skaut001

  Oceniono 117 razy 17

  "Jednak w zasadzie nie istnieje wyraźna granica Układu" A czego sie spodziewali. Wirtualnej linii w przestrzeni z tabliczka "tutaj konczy sie układ sloneczny" :D?

 • blogfiles

  Oceniono 143 razy 11

  Właśnie. Przez to całe lewicowe postępactwo tyle wysiłków, tyle pracy dochodzeniowo-śledczej Świętej Inkwizycji poszło w p.....u. Okazało się że nie ma sfer niebieskich przesuwanych ręcyma janiołów. Nie ma Tronu Najwyższego nade niemi.

  Podobny los drodzy "księciuniowie" kiedyś spotka waszą "obronę życia", wasze "metody naturalne" i wasze "naprotechnologie".

  Tfu!

 • mutant_popromienny

  Oceniono 41 razy 9

  Coz...jezeli uznamy wzorem chociazby Carla Sagana , iz wplyw Slonca rozciaga sie na okolo dwa lata swietlne , to Voyager ma jeszcze okolo 20 000 lat do uwolnienia sie ostatecznie z pod wplywu naszej gwiazdy dziennej.
  Poza tym nikt nie wie dokad siega heliopauza , tak wiec oglaszanie ( po raz dziesiaty ! ) , iz "Podroznik" wyplynal na Wszechocean , jest przedwczesne...:)

  Ps: Zebym tak dorwal w swe lapy tego s...a , ktory zaprojektowal trajektorie lotu Voyagera tak , by nie dokonal on przelotu kolo Plutona !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje