W Watykanie seks z 12-latkami już nielegalny

W Watykanie nie można już legalnie uprawiać seksu z 12-latkami. Wprowadzona restrukturyzacja kodeksu karnego obowiązującego na terenie Stolicy Apostolskiej podnosi wiek przyzwolenia na czynności seksualne do 18 lat. Zmiany zainicjował papież Franciszek.
Zlikwidowany anachronizm prawny miał swoje źródła końcu lat 20. XX wieku, kiedy Watykan i państwo włoskie podpisali Traktaty Laterańskie. Stolica Apostolska przyjęła wtedy kodeks karny obowiązujący we Włoszech, który uznawał seks z 12-letnią osobą za legalny, pod warunkiem wyrażenia przez nią zgody. Aż do lipca tego roku przepis nie został uaktualniony.

Zmiany w kodeksie zostały zainicjowane przez Franciszka i weszły w życie w lipcu tego roku. Nowy kodeks przewiduje też wyższe kary dla pedofilów.

Papież zarządził też przyjęcie przez Watykan międzynarodowych norm służących zapobieganiu międzynarodowej działalności przestępczej. - Przyjęcie odpowiednich instrumentów prawnych w celu zapobiegania i przeciwdziałania działalności przestępczej, poprzez promowanie międzynarodowej współpracy sądowej w sprawach karnych jest konieczne - tłumaczy Franciszek w oświadczeniu wydanym przez Stolicę Apostolską.

"Zmiany kosmetyczne"

Zgodnie z nowymi przepisami seks z osobą poniżej 18. roku życia lub posiadanie pornografii dziecięcej będą zagrożone karą do 12 lat więzienia.

Amerykański Survivors Network of those Abused by Priests (zajmujący się pomocą ofiarom molestowania seksualnego przez księży, znany pod skrótem SNAP) nazwał zmiany jedynie kosmetycznymi.

Więcej o:
Komentarze (44)
W Watykanie seks z 12-latkami już nielegalny
Zaloguj się
 • Tomasz Decker

  Oceniono 1 raz -1

  Oczywiście prawie sami kretyni w komentarzach. Ale czego można się spodziewać od czytelników żydowskiej gazety dla tubylców.

 • Dariusz Niszewski

  Oceniono 2 razy 2

  Może również polscy księża katoliccy żyli w przeświadczeniu , że obowiązuje ich prawo watykańskie czyli sex z osobą 12 letnią jest OK.

 • adolescent

  Oceniono 3 razy 3

  znowu papież atakuje kościół, a już zwłaszcza księży typu Wesołowski czy Gil

 • y_control

  Oceniono 2 razy 2

  Myślałem że w tej kwestii prawo watykańskie zostało już zrównane z włoskim, teraz znowu zmiana? Ze skrajności w skrajność... :/

 • maguniaklikunia

  Oceniono 20 razy 12

  to straszne , jak żyć Franciszku !

 • istvan73

  Oceniono 10 razy 8

  Czarni znów przegięli, tyle że w drugą stronę. W większości cywilizowanych państwa seks mogą uprawiać ludzie, którzy skończyli 14-15 lat, a tu proszę - u czarnych 18. Choć i tak dobrze, że w ogóle tam można uprawiać seks.

 • nedlog123

  Oceniono 4 razy 2

  a tam, nielegalny. Przechodzenie na czerwonym swietle tez jest nielegalne;D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX