Węglarczyk wściekły: Dobrze, nie róbmy nic w sprawie Syrii. Ale nie chcę słuchać komentatorów płaczących, że giną ludzie

Czy interwencja w Syrii ma w ogóle sens? - W Rwandzie świat nie reagował i wszyscy byli tym oburzeni. To ma reagować, czy nie?- denerwował się w Poranku Radia TOK FM Bartosz Węglarczyk. - Dobrze, nic nie róbmy. Ale potem nie chcę słuchać komentatorów, którzy płaczą, że giną ludzie - mówił dziennikarz.
Amerykańscy kongresmeni wciąż zastanawiają się, czy poprzeć interwencję wojskową w Syrii. Wiele wskazuje na to, że poprą prezydenta Baracka Obamę, choć nie ma co do tego pewności. Wciąż nie wiadomo więc, czy i kiedy dojdzie do ataku na siły wierne reżimowi Baszszara al-Asada.

Sens ataku? "Niech Asad usiądzie do stołu"

- Przeciąganie nie ma sensu. Sprawy zaszły tak daleko, że nie można się z tego wycofać - ocenił w Poranku Radia TOK FM Bartosz Węglarczyk, dziennikarz "Rzeczpospolitej". Jednak czy interwencja w ogóle ma sens? Zdaniem Węglarczyka owszem, ale z innych powodów, niż się powszechnie wydaje.

- Chodzi o to, żeby postraszyć Asada na tyle, żeby usiadł do stołu i zaczął rozmawiać. Jeżeli taki będzie efekt tego ataku, to fantastycznie - mówił dziennikarz. - Nie chodzi o to, żeby przerwać tę wojnę. Bo tego nie da się zrobić takim atakiem. Jedynym sposobem, żeby przerwać wojnę w Syrii, byłoby wprowadzenie tam pół miliona żołnierzy, czego oczywiście nikt nie zrobi.

"Jak widzisz dwóch bijących się meneli, chcesz, by się zabili?"

Obecny w studiu Tomasz Machała, naczelny portalu Natemat.pl, wskazywał, że stronami konfliktu są popierany przez Iran dyktator i wspierane przez Al-Kaidę bojówki. - Czy utrzymywanie krwawej wojny nie leży najbardziej w interesie Stanów Zjednoczonych? - zastanawiał się Machała.

- Jak widzisz dwóch meneli bijących się pod twoim domem, to w twoim interesie leży, żeby się nawzajem zabili? - odparł Węglarczyk. - A co, wybiegasz i interweniujesz? - wtrącił prowadzący Poranek Radia TOK FM Tomasz Sekielski. - To jest pytanie. Lecisz do policjanta. Tym policjantem jest Ameryka - podkreślił Węglarczyk.

Sekielski zaznaczył jednak, że w istocie nikt nie ma pomysłu, jak rozwiązać problem syryjski. - Zdradzę ci tajemnicę - odpowiedział Węglarczyk. - W sprawie Bliskiego Wschodu nikt nie ma pojęcia, co zrobić. Masz wiadro wody i gasisz dom, który się pali - powiedział dziennikarz "Rzeczpospolitej". - Raczej wiadro benzyny - odciął się Sekielski.

"O Holokauście nikt nie wiedział, bo nie było YouTube"

Publicyści zastanawiali się, czy gdyby konflikt miał miejsce w Afryce, społeczność międzynarodowa podobnie debatowałaby nad rozwiązaniem problemu. Jako przykład podano Somalię, która od lat pogrążona jest w anarchii. Mimo amerykańskiej interwencji na przełomie 1992 i 1993 roku. - Amerykanie weszli, dostali łomot i nagle się okazało, że ludzie nie są gotowi na takie poświęcenia - stwierdził Węglarczyk.

- A Rwanda (gdzie w połowie lat 90. doszło do ludobójstwa na tle etnicznym - dop. red.) jest przykładem na to, że świat nie reagował i wszyscy byli tym oburzeni. To ma reagować, czy nie? Co mamy robić? - zapalił się Węglarczyk. I tłumaczył, że z serwisów społecznościowych co kilka dni wylewają się wstrząsające zdjęcia kolejnych ofiar różnych konfliktów. - O Holokauście nikt nie wiedział, bo nie było YouTube. Jakby był, mielibyśmy dokładnie taką sytuację, jak teraz - mówił dziennikarz.

"Biją się? Niech się wyrżną. Albo w jedną, albo w drugą stronę"

- OK, to nic nie róbmy - stwierdził wreszcie. - Tylko ja potem nie chcę słuchać komentatorów, którzy siedzą i płaczą, że ludzie giną. Giną? Nie nasza sprawa, nie nasi ludzie, nie nasze dzieci. My mamy przedszkola za złotówkę. To jak z tymi menelami pod blokiem. Biją się? Niech się wyrżną. Albo w jedną, albo w drugą stronę - zakończył wyraźnie zirytowany Węglarczyk.

Więcej o:
Komentarze (20)
Węglarczyk wściekły: Dobrze, nie róbmy nic w sprawie Syrii. Ale nie chcę słuchać komentatorów płaczących, że giną ludzie
Zaloguj się
 • js53

  Oceniono 2 razy 2

  Tu chodzi o interesy żydów i USA !

 • tajemniczy_don_pedro

  Oceniono 1 raz 1

  No to łapcie, Węglarczyk, kałasza i zabierajcie się pierwszym samolotem.

 • tornson

  Oceniono 1 raz 1

  Durny pro-jankeski pachołku, ludzie giną dlatego że twoje ukochane USA i ich marionetki dostarczają broń terrorystom w Syrii! Gdyby nie Amerykansyny, Asad już dawno zakończyłby rozlew krwi i rozprawił się z bandytami!

 • krzyk58

  Oceniono 2 razy 2

  Węglarczyk, czy aby ?? jak przystalo na prawdziwego syjonistę, zaatakował by Syrię , ale rękoma gojów.Na sercu leżu mu bezpieczeństwo tak bliskiego etnicznie Izraela.A i przeszłość rodzinna z lat powojennych nieciekawa. Czy to prawda ze niejaki Swiatło, prawdziwe nazwisko Fleischfarb, płk. Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego I po śmierci Stalina "gwiazda "Rozgłośni Polskiej Radia "Wolna Europa " to dla niejakiego Węglarczyka po prostu dziadek ???

 • olabuenos

  0

  Oczywiście najlepiej dla wszystkich "porzadnych ludzi" jak sie menele pozabijaja. Ale kłopot z polityczną poprawnoscią. Dobrze, ze nie jestem politykiem

 • bz-ch

  Oceniono 2 razy 2

  O Holokauście Amerykanie wiedzieli. Zatem, można powiedzieć, że świat wiedział o zagładzie społeczności Żydowskiej. Nie zrobiono nic.
  W Syrii z kolei, jeżeli dojdzie do interwencji, jako skutek kolejny a nie pierwotny ( bo zaatakowane zostaną siły rządowe) nastąpi eksterminacja chrześcijan.

 • gburiaifuria

  Oceniono 17 razy 13

  Przypomnijmy B. Weglarczyk bardzo mocno optowal za interwencja w Iraku, oczywiscie nie tylko Jankesow ale i naszego zbrojnego ramienia, byl tez zwolennikiem interwencji w Afganistanie oraz dokonywal niespotykanej akrobatyki slownej tlumaczac poczynania USA w sprawie wiz. W swych wczesniejszych kometarzach zapewnial tez, ze nie mamy sie zego bac!, uszy do gory, bo jakby cos to specjalne dywizje USA tylko czekaja by przyjsc bratniej Polsce z pomoca. Czytajac te propagandowe wprawki czesto odnosnilo sie wrazenie, ze ma sie do czynienia z uczniem szkoly sredniem, ktory prowadzi klub fanow USA, a nie z komentatorem politycznym.

 • doni72

  Oceniono 4 razy 4

  Weglarczyk to facet ktory reprezentuje w dziennikarstwie dzisiaj to co najlepsze,czyli szerokie plecy w odpowiednim srodowisku i odpowiednia doze hipokryzji.

 • bozmat

  Oceniono 22 razy 16

  Brawo Asad! Precz z fanatykami religijnymi!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX