Będzie więcej uprawnień dla ratowników medycznych? Mają sami decydować o przerwaniu reanimacji

Posłowie zamierzają zwiększyć uprawnienia zespołów karetek pogotowia. Chcą, by środki przeciwbólowe dzieciom podawali nie tylko lekarze. Ratownicy mieliby też samodzielnie decydować o zakończeniu reanimacji - pisze ?Rzeczpospolita?.
Zwiększenia uprawnień ratowników medycznych chce PSL. Posłowie wnieśli już projekt nowej ustawy.

Ratownik będzie mógł więcej

Obecnie ratownicy medyczni mają ograniczone uprawnienia. Nie mogą podawać np. niektórych leków. Dotyczy to m.in. leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych w przypadku dzieci. Na mocy obowiązujących przepisów ratownik nie może też odmówić wykonania zlecenia lekarskiego, nawet jeśli uważa je za zagrażające życiu lub zdrowiu pacjenta.

Największe kontrowersje budzi jednak rozszerzenie uprawnień ratowników medycznych o możliwość podjęcia decyzji o przerwaniu prowadzonej resuscytacji. - Ratownik po trzyletnim kursie nie powinien uznawać, kiedy może przerwać czynności ratujące życie, bo nie ma do tego odpowiedniej wiedzy ani przygotowania - mówi w rozmowie z "Rz" Maciej Hamankiewicz, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Więcej w " Rzeczpospolitej"

Więcej o:
Komentarze (73)
Będzie więcej uprawnień dla ratowników medycznych? Mają sami decydować o przerwaniu reanimacji
Zaloguj się
 • andrzeywwa

  Oceniono 1 raz 1

  POLECAM

  Dramat pod Bolimowem: pogotowie nie zabrało rodzącej kobiety do szpitala, bo ratownik na widok dużej ilości krwi "stracił głowę".

  skierniewice.naszemiasto.pl/artykul/1987666,pogotowie-nie-zabralo-rodzacej-kobiety-do-szpitala-dziecko,id,t.html#8ea919cb909cda13,1,3,10

 • papyr

  Oceniono 2 razy 2

  ratownik po 3 latach szkolenia z ratownictwa nie ma prawo przerwac reanimacje. Lekarz tuz po szkole, ktora co prawda trwala 6 lat, ale opieka intensywna byla 2 semestry, to prawo ma. Dlaczego? DNR (do not resuscitate) ma swoje zasady decyzji. Nie reanimujemy, kiedy 1) juz sa widoczne jasne znaki smierci, 2) jezeli podjecie reanimacji zagroziloby zyciu lub zdrowiu ratownika, 3) chodzi o terminalne stadium nieuleczalnej choroby, 4) chodzi o egzekucje. W europiejskich warunkach bez tego ostatniego. Czyzby ratownik nie potrafil samodzielnie zdiagnozowac, czy sa spelnione warunki punktow 1-3? Nie wierze.

 • andrzeywwa

  0

  A to wrzucaja znajomi ratownicy na FB. tinypic.com/r/hulxtf/5 I to niestety prawda. Natomiast sa tez swietni ratownicy, najczesciej pasjonaci, Ci to na wage zlota. Ale zwozenie wszystkiego, PWE dla kazdego bo przeciez elektrolity trzeba uzupelic a potem niech się martwia, sa na porzadku dziennym.

 • hare-hare

  Oceniono 1 raz -1

  myśle że najlepszymi ratownikami są afrykańczycy ,oni mają specjalne szkoły,zapytajcie Godsona,on coś wie

 • dimo333

  Oceniono 4 razy -4

  jak ratownik poczuje lufe na karku to bedzie sie staral pomoc i szybko zawiesc pacjenta do szpitala a nie myslal o gierojstwie. bron krotka powinna byc dostepna jak w USA

 • starszy-65

  Oceniono 3 razy 1

  I znowu lekarska organizacja przestępcza chce mieć monopol na coś o czym nie mają pojęcia i za co nie ponoszą winy. Proponuję by się odpieprzyli ale ratownicy muszą być "wysokiej jakości" dla własnego i pacjentów dobra.

 • marooned.mb

  Oceniono 4 razy 4

  Obecnie też ratownicy decydują o zakończeniu reanimacji!
  Reanimacja to przywrócenie do życia. Jak już się przywróciło to znak, że można przerwać.

  Pismakowi chodziło chyba o przerwanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Nauczycie się kiedyś?

 • stary.gniewny

  Oceniono 3 razy -1

  Zgoda pod warunkiem, że ratownicy medyczni uzyskają prawo zaaplikowania pavulonu dowolnemu posłowi po uważaniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX