"The Independent": Brytyjska firma dostała zgodę na wysyłkę składników broni chemicznej do Syrii

Brytyjskie ministerstwo ds. biznesu zgodziło się w 2012 roku na eksport fluorku potasu i fluorku sodu, substancji potrzebnych do produkcji trującego gazu sarin - informuje ?The Independent?.
Minister ds. biznesu, Vince Cable, będzie dzisiaj udzielał wyjaśnień, dlaczego na początku 2012 roku jedna z firm dostała licencję eksportową do Syrii. W tym czasie w kraju trwała już wojna domowa i istniało niebezpieczeństwo, że reżim Asada użyje broni chemicznej przeciwko obywatelom syryjskim.

Ministerstwo zaznaczyło, że substancje ostatecznie nie zostały wysłane do Syrii . Wcześniej w nieoficjalnym liście do członków brytyjskiego parlamentu Vince Cable potwierdził, że jego urzędnicy zezwolili na eksport nieokreślonej ilości chemikaliów, wiedząc, że znajdują się one na liście składników broni chemicznej - pisze "The Independent".

"O czym myśleli ludzie ministra?"

Opozycja z Partii Pracy domaga się wyjaśnień, nazywając decyzję rządowych urzędników "zadziwiającym niedbalstwem". - Mają szczęście, że chemikalia w końcu nie trafiły do Syrii - powiedział Thomas Docherty z Partii Pracy - O czym myśleli ludzie Cable'a, zgadzając się na wysyłkę składników broni chemicznej w trakcie trwającej wojny domowej? Minister ds. biznesu broni się, twierdząc, że w czasie, gdy przyznawano licencję, nie było jeszcze podstaw do odmowy, a fluorek potasu i fluorek sodu miały zostać wykorzystane do produkcji armatury łazienkowej. Licencję cofnięto jednak dopiero miesiąc po tym, jak w związku z eskalacją konfliktu w Syrii czerwcu 2012 Unia Europejska narzuciła na ten kraj sankcje handlowe.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Komentarze (40)
"The Independent": Brytyjska firma dostała zgodę na wysyłkę składników broni chemicznej do Syrii
Zaloguj się
 • iq120

  0

  Firma dostała zezwolenie na eksport fluorku sodu?? A miała/musiała dostać? To akurat składnik PASTY DO ZĘBÓW, łatwo sprawdzić na każdej tubce jest to wypisane. Smieszno i straszno...heh
  Aaaaa, nie zajarzyłem, Cameron postanowił zniszczyć reżimowym żołnierzom zęby i w ten sposób pokonać Asada.

 • nazwa_niepoprawna

  Oceniono 3 razy 3

  Jedna, mała prośba - nie tłumaczcie w newsroomie artykułów ze źródeł obcojęzycznych.

  www.independent.co.uk/news/uk/politics/revealed-government-let-british-company-export-nerve-gas-chemicals-to-syria-8793642.html

 • stasieczek5

  Oceniono 2 razy 2

  Nowa sensacja.
  Składniki gazu dla Syrii - ALE NIE WYSŁALI.
  Składniki miały być użyte przez ... ano, właśnie. Przez KOGO ?
  Przecież w dzisiejszych czas każdy może zamówić jeśli PŁACI.
  A tym biednym rebeliantom pieniędzy nie brakuje.
  Sensacja jak jasny gwint...

 • jami100

  Oceniono 3 razy 3

  Ze szkolnej chemii ludzie zwykle mało pamiętają, wiec można im wciskać kit. Te fluorki to bardzo proste i bardzo podstawowe substancje, służące bardzo wielu celom, być moze takze do produkcji sarinu. Nie produkuje się go jednak z nich, są tylko pomocnicze.

 • psyhodelic

  Oceniono 2 razy 2

  W tym artykule jest brak logiki : bo skoro Syria według USA , W Brytanii , Francji posiada największe zasoby broni chemicznej na bliskim wschodzie , to jeszcze sprowadza drobne składniki chemiczne. Zb. Brzeziński twierdzi.że USA muszą działać natychmiast żeby nie wyjść na idiotów i dlatego trzeba ZBĄBIĆ Asada.

 • tommyhaa

  Oceniono 1 raz 1

  if obama send missiles to Syria he deserve to death

 • zeu.s52

  Oceniono 2 razy 2

  Kurczę...musimy uważać komu wysyłamy sól kuchenną...byle nie do Syrii...z pewnością wyprodukują z niej chlor...a my zostaniemy dostawcami broni chemicznej :)

 • zeu.s52

  Oceniono 1 raz 1

  Powinniśmy uważać do jakiego kraju eksportujemy sól kuchenną...bo ci źli z pewnością wyprodukują z niej chlor,którego użyją jako gaz bojowy.Tak,tak...sól kuchenna to niebezpieczna rzecz...:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX