Ks. prof. Panuś: "Uczeń katolik wybierający etykę zamiast lekcji religii grzeszy przeciw pierwszemu przykazaniu"

?Chrześcijanin ma obowiązek poznawania Pana Boga. Gdy uczeń wybiera etykę w szkole zamiast lekcji religii, to grzeszy przeciw pierwszemu przykazaniu" - mówi ks. prof. Tadeusz Panuś, kierownikiem Katedry Katechetyki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Krakowski profesor katechetyki odniósł się do medialnej dyskusji po ubiegłotygodniowym komunikacie Komisji Wychowania Katolickiego KEP ws. przygotowania do sakramentów. Ks. prof. Tadeusz Panuś podkreśla, że model szkolnej katechezy w Polsce jest konfesyjny i zgodnie z prawem to Kościoły i związki wyznaniowe określają treści i formę nauki religii.

"Sakramenty są dla wierzących. Dlatego, gdy ktoś prosi o Pierwszą Komunię Świętą dla swojego dziecka czy bierzmowanie, duszpasterz ma prawo zapytać o wiarę i poznawanie jej na lekcjach religii w szkole. Dlaczego praktykujący katolik miałby wybierać etykę zamiast religii w szkole?" - pyta retorycznie ks. Panuś. "Chrześcijanin ma obowiązek poznawania Pana Boga. Gdy uczeń wybiera etykę w szkole, zamiast lekcji religii, to grzeszy przeciw pierwszemu przykazaniu" - dodaje konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

"Młody człowiek musi skądś wiedzieć, co jest dobre, a co złe"

Dodatkowo ks. Panuś zaznacza, że państwo powinno dbać o to, żeby jego obywatele byli wprowadzani w świat wartości. "Młody człowiek skądś musi wiedzieć, co jest dobre, a co złe. Szkoła powinna uczyć podstaw moralnych" - przekonuje kapłan i skłania się ku modelowi obligatoryjnego wyboru między religią i etyką, bo dziś uczeń może zrezygnować z lekcji każdego z tych przedmiotów.

Ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś jest kierownikiem Katedry Katechetyki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, rzeczoznawcą ds. oceny programów nauczania religii i podręczników katechetycznych Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, konsultorem Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Od 2012 roku jest proboszczem parafii św. Anny w Krakowie.

Więcej o:
Komentarze (95)
Ks. prof. Panuś: "Uczeń katolik wybierający etykę zamiast lekcji religii grzeszy przeciw pierwszemu przykazaniu"
Zaloguj się
 • Adam Czernobajew

  Oceniono 1 raz 1

  "Młody człowiek musi skądś wiedzieć, co jest dobre, a co złe"
  Z całą pewnością kościół katolicki to nic dobrego.

 • iksiazek

  Oceniono 1 raz 1

  Wiedza jest grzechem.
  Ciężko jest być katolikiem w cywilizacji opartej na wiedzy i kwestionującej wszelkie dogmaty (od Ziemi w centrum Wszechświata zaczynając a na symetrii między materią i antymaterii nie kończąc).

 • Adam Zky

  Oceniono 1 raz 1

  Powiem do kleru po katolicku (patrz nauki biskupa Głódzia)- wypie...jcie ze szkół!

 • Marta Lesiak

  0

  Takich księży sobie wychowaliśmy. Rozpanoszone, obrzydliwe indywidua, z łatwością krzywdzące najwrażliwszych.

 • Oceniono 2 razy 2

  Ogólnie ludzie są zastraszani tym co głosi KK, którym wydaje się,że posiedli patent na wszystko czyli na zbawienie człowieka też. A wiemy przecież, że zbawienie jest z łaski i miłosierdzia Pana Jezusa Chrystusa. Także ludzie, nie bójcie się drugiego człowieka, (w tym przypadku KK) który może zniszczyć ciało ale duszy nie zabije, gdyż duch człowieka wierzącego należy do Tego, który umarł, zmartwychwstał i żyje.

 • Oceniono 4 razy 2

  I Przykazanie mówi: Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie.
  To przykazanie odnosi się właściwie do wszystkich i do kościoła katolickiego również.
  A chrześcijanin to nie tylko katolik jak się w Polsce utarło w z dziada, pradziada.

 • Oceniono 1 raz 1

  I Przykazanie mówi: Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie.
  To przykazanie odnosi się właściwie do wszystkich i do kościoła katolickiego również.

 • kazia58

  Oceniono 1 raz 1

  Nie będziesz miał innych bogów obok mnie.Nie czyń sobie podobizny rzeżbionej czegokolwiek,co jest na niebie w górze i na ziemi w dole,i tego co jest w wodzie pod ziemią,nie będziesz się im kłanieł ani służył,gdyz ja Bóg twoj jestem Bogiem zazdrosnym.....To jest pierwsze przykazanie,prawie w całości.Więc dlaczego kler narobił sobie krzyży,obrazów i każe się im klaniać,do nich modlić,całować?!.I kto tu ku.....grzeszy!!!

 • paka48

  Oceniono 4 razy 4

  Dramat, jeżeli tak myśli profesor. Stoi jawnie po stronie unicestwiania przez kościół innych sposobów i wartości. Boi się powiedzieć że kościół zawłaszcza najlepsze kategorie etycznie myśli ludzkiej: sumienie, miłosierdzie, sprawiedliwość, tolerancja, umiarkowanie - one powstały wcześniej niż ideologia i wiara chrześcijańska. Kościół je zawłaszczył i teraz zabrania pokazywać ich pierwszych źródeł powstania. Po prostu wstyd, bo nie chcę tego zawłaszczenia nazwać złodziejstwem. Tak jak kategorie: rachunek sumienia, memento morii - nic nie maja wspólnego z kościołem! A przez kościół są nadużywane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX