Papież pokłonił się królowej. Znów złamał protokół dyplomatyczny

Franciszek po raz kolejny złamał sztywny protokół dyplomatyczny Watykanu. Tym razem w czasie spotkania z królową Jordanii - Ranią. To ona powinna się pokłonić papieżowi, ale Franciszek ten gest wykonał pierwszy.
Formalne zasady wymagają, żeby to głowy państw wizytujące w Watykanie wykonywały taki gest w kierunku papieża. Jeszcze w XIX wieku wizytujący w Stolicy Apostolskiej monarchowie całowali papieżowi buty. Etykieta wciąż wymaga, żeby wszyscy goście, również kobiety, oddawali mu pokłon.

Papież Franciszek z niewielkiego przywiązania do protokołu dyplomatycznego uczynił swój znak firmowy. Gdy dzień przed oficjalną nominacją kardynała Bergoglio na papieża do Watykanu przybyła prezydent Argentyny, ten serdecznie ją pocałował. Ostatnio Franciszek też złamał protokół dyplomatyczny, pozując do zdjęcia "z ręki" z młodzieżą w bazylice św. Piotra. Niedawno pojawił się także na nabożeństwie w Rzymie, gdzie przyjechał skromnie wyglądającym Fordem bez watykańskich insygniów państwowych.

Zmiany w Watykanie

Brak przywiązania do celebry łączy się z reformatorskim zapałem Franciszka. Na emeryturę odszedł Tarcisio Bertone, któremu zarzucano nepotyzm i bierność przy kolejnych skandalach ujawnianych m.in. przez portal Vatileaks. Jego następcą jest Pietro Parolin, dotychczasowy nuncjusz apostolski w Wenezueli.

Więcej o:
Komentarze (158)
Papież pokłonił się królowej. Znów złamał protokół dyplomatyczny
Zaloguj się
 • tereska33

  0

  Jestem osobą niewierzącą,ale naszemu Papieżowi podawałam kawę na tydzień przed jego wyborem.
  Ten nowy jest uroczy i sympatyczny.

 • baddrake

  Oceniono 1 raz 1

  Watykański "beton" długo z nim nie wytrzyma. Pewnie będzie to jakiś nieszczęśliwy wypadek, albo zatrucie pokarmowe z powikkłanami. W tej firmie umieją to robić po mistrzowsku. Wystarczy poczytać trochę historii tej firmy, co zdarzało się w przeszłości z takimi reformatorami.

 • politol59

  0

  Zachował się jak przystoi mężczyźnie.

 • zagadka01

  0

  Ojciec Święty, jak widać koniecznie pragnie podobać się światu, klaszczą mu zgodnie liberalne media, chwalą osoby nie kryjące swej nienawisci do Kościoła , sam zaś winien , o czym ,obym sie mylił chyba zapomniał utwierdzać ludzi w wierze,szanując jednocześnie swoich poprzedników (i to nie tylko tych najbliższych) od których sposobu postępowania na siłę chce się obecnie zdystansować

 • kemorrrr

  Oceniono 2 razy 0

  Nasi nie tylko buty czarnym caluja: mimo 21 wieku... nawet nie chce wiedziec co oni im tam caluja...

 • zyks

  Oceniono 2 razy 2

  Ależ ten Franek, same fopy. Zachowuje się jak normalny człowiek - widzi ładną, sympatyczna laskę, to się jej kłania. Ja tak samo.

 • slarwar

  Oceniono 3 razy 3

  Facet jest po prostu normalny, jest sobą . . . Kiedy widzę tą naszą polską biskupią geriatrię, to całowanie w pierścień, tę bombastyczną celebrę - zbiera mi się na wymioty ! Może w końcu coś z tego przeniknie do naszego polskiego Kościoła.

 • gprzem

  Oceniono 1 raz 1

  Normalny facet - ja mu kibicuje. W końcu jest przedstawicielem Jezusa, który też był niekonwencjonalny.

 • rabbinhood

  Oceniono 2 razy 2

  odłożył do lamusa wszystko to co mogło zniechęcać normalnych , prostych ludzi do Kościoła i teraz bardzo przypomina prawdziwego Jezusa, który był ludziom bliski, życzliwy i uczynny, i swoją postawą dawał dobry przykład.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX